90 درصد دبی سیلاب های خراسان شمالی توسط سدها مهار شد

بجنورد- ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: سدهای استان دبی آب سیلاب های اخیر به میزان بیش از 90 درصد را تعدیل، مدیریت و مهار كردند.

وحید واسطه روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سدهای استان نقش بسیار مهمی در مدیریت سیلاب ها و كاهش میزان خسارت های ناشی از بارندگی ها ایفا كرده اند به طوری كه اگر این مخازن نبودند، خسارت های سیل به مراتب بیشتر بود.
وی افزود: در سیلاب های اخیر، دبی آب در بالا دست سد شیرین دره به 350 مترمكعب در ثانیه هم رسید اما، این سد توانست 72 درصد از دبی این رواناب ها را مدیریت كند.
وی تصریح كرد: میزان رهاسازی از سد شیرین دره بعضا به بیش از 50 مترمكعب بر ثانیه رسید و با رهاسازی مدیریت شده، دبی سیلاب ها تعدیل شد.
واسطه اظهار داشت: در سیلاب اخیر، رواناب با دبی 150 مترمكعب روان آب وارد سد بیدواز در شهرستان اسفراین شد كه با رهاسازی مدیریت شده به میزان 18 مترمكعب بر ثانیه، دبی سیلاب به میزان 88 درصد كنترل شد.
به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان شمالی، اكنون 12.1 میلیون مترمكعب از ظرفیت 48 میلیون مترمكعبی سد بیدواز در اسفراین پر است.
وی خاطرنشان كرد: در سد بارزو شهرستان شیروان هم 50 مترمكعب بر ثانیه آب وارد مخزن این دریاچه شد كه با رهاسازی و خروج پنج مترمكعب آب بر ثانیه، دبی سیلاب به میزان 90 درصد مدیریت شد است.
واسطه اظهار داشت: در سد غلامان شهرستان راز و جرگلان هم تمام آب ورودی به مخزن این دریاچه كنترل شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان كرد: اكنون 94 درصد از حجم 61 میلیون مترمكعبی سد شیرین دره در شهرستان مانه و سملقان پر است.
وی با بیان اینكه سدهای استان اكنون 101 میلیون مترمكعب آب ذخیره دارند گفت: این رقم در مدت مشابه پارسال 67 میلیون مترمكعب بوده است.
وی اظهار داشت: امسال 71 میلیون مترمكعب سیلاب وارد سدهای استان شده است و به دیگر سخن، در بارندگی های اخیر امسال سدهای استان 71 میلیون مترمكعب سیلاب را مدیریت كرده اند.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان كرد: در سال جاری، 38 میلیون مترمكعب آب وارد سد شیرین دره شده است.
اكنون هفت سد با حجم 221 میلیون مترمكعب آب در خراسان شمالی در دست بهره برداری است كه آب كشاورزی 22 هزار هكتار از زمین های پایین دست را تامین می كند.
7185/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها