ایران رتبه چهارم جهان در حوزه نانو تكنولوژی را حفظ كرد

تهران- ایرنا- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام كرد، ایران با انتشار بیش از 10 هزار مقاله آی اس آی در سال 97 رتبه چهارم دنیا را حفظ و جایگاه خود را تثبیت كرد.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگارعلمی ایرنا، خوشبختانه ایران از نظر كمی وكیفی دارای جایگاه بسیارمطلوبی در توسعه علمی است و بعد از چین، آمریكا و هند كه سه كشور پر جمعیت دنیا هستند؛ ما رتبه چهارم دنیا را در حوزه فناوری نانو داریم و این خود به تنهایی یك اعتبار و افتخار است.
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درسال 97 همانند دیگر ستادهای فعال دراین معاونت در بخش نیروی انسانی، گسترش شركت های دانش بنیان و تولید محصول، صادارت، بخش آموزش و تولید علم؛ فعالیت چشمگیر داشته است.
به گفته دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در حال حاضر 212 شركت صنعتی دانش بنیان در زمینه نانو در كشورفعال است و محصولات نانو را تولید می كنند كه این شركت ها در سال 97، بالغ بر 580 محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید كرده اند كه تمام تاییدیه ها را گرفته و وارد بازار شده اند.
سعید سركار روز یكشنبه در زمینه فعالیت های این ستاد در سال 97 به خبرنگارعلمی ایرنا گفت: توسعه منابع انسانی یكی از برنامه های این ستاد است، از ابتدای تاسیس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تا سال 97 این ستاد توانسته 35 هزار نفرمتخصص در گرایش های مختلف نانو فناوری درمقاطع كارشناسی ارشد به بالا در دانشگاه های كشور تربیت كند.
وی بیان كرد: داشتن این نیروی انسانی متخصص باعث شد كه در توسعه علم و فناوری بسیار خوب عمل كنیم و نتایج آن در حوزه علمی كشور خودش را نشان داده به صورتی كه در سال 2001 كه فعالیت علم نانو در كشور شروع شده، رتبه ایران با انتشار 10 مقاله آی اس آی پنجاه و هفتم دنیا بود كه خوشبختانه درسال 2018 میلادی، ایران با انتشار بیش از 10 هزار مقاله آی اس آی به رتبه چهارم دنیا دست یافته و جایگاه خود را تثبیت كرده است.
سركار افزود: از 10 مقاله در سال، در سال 97 به بیش از 10 هزار مقاله در سال رسیده ایم كه خودش یك رشد هزار برابری را نشان می دهد و این خود یك ركورد و یك انفجار توسعه علم است.
وی با اشاره به اینكه مقالات معتبر علمی خودشان شاخص توسعه علمی هستند و متاسفانه در سال های اخیر در خصوص چاپ مقاله تبلیغات منفی بسیاری شكل گرفته است، اظهاركرد: چاپ مقاله هدف نیست ولی به عنوان یك شاخص بیانگر خیلی از ظرفیت های كشورهاست، به همین دلیل در دنیا به چاپ مقاله بسیار توجه می شود. چاپ 10 هزار مقاله توسط محققان كشورمان نشان می دهد كه ایران در حوزه فناوری نانو دارای یك بنیه علمی خیلی خوب است و ما بدون یك بنیه علمی خوب در تولید تكنولوژی و نوآوری نمی توانیم موفق باشیم.
وی بیان كرد: زمانی ما می توانیم به عنوان یك كشور نوآور و فناور دریك حوزه تخصصی خودمان را مطرح كنیم كه در آن حوزه تخصصی در مرزدانش حركت كنیم و خوشبختانه در حوزه نانو تكنولوژی دارای یك بنیه فوق العاده خوب و دارای فونداسیون قوی از نظر علمی هستیم و نتیجه اش در توسعه فناوری و نوآوری خودش را نشان داده است. ما اگر بنیه علمی خوبی نداشته باشیم نهایتا می شویم دنباله روی كشورهای دیگر و می شویم مقلد. الان خوشبختانه ایران از نظر كمی و كیفی دارای جایگاه بسیارمطلوبی در توسعه علمی است و بعد از چین ، آمریكا و هند كه سه كشور پر جمعیت دنیا هستند ما رتبه چهارم دنیا را داریم و این خودش یك اعتبار و افتخار است.
وی یادآور شد: سال 97 یا 2018 بیش از 10 هزار مقاله چاپ كرده ایم و هر چه به جلو حركت می كنیم، این رشد بیشتر است.

* الگو شدن بخش دانش آموزی نانوی ایران برای بسیاری از كشورها
دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: در حوزه ترویج فناوری نانو، درخصوص آموزش دانش آموزان جزو نادر كشورهایی هستیم كه در حوزه نانو تكنولوژی به تربیت دانش آموز توجه كرده اند، خوشبختانه تا الان بیش از یك میلیون دانش آموز در كشور با فناوری نانوآشنا شده و آموزش تئوریك دیده اند، در سراسر كشور 87 آزمایشگاه نانو تكنولوژی وجود دارد كه دانش آموزان فرصت كار عملی پیدا می كنند.
وی افزود: دربحث توسعه فناوری نانو نیز حدود 30 درصد ثبت اختراعات معتبر بین المللی را دركشورتوانستیم به نانو تكنولوژی اختصاص دهیم ، درحوزه مقالات نیزحدود 25 درصد تولیدعلم كل كشور را نانو فناوری تشكیل می دهد یعنی یك چهارم تولیدات علمی كشور در حوزه نانو فناوری است.
سركار اضافه كرد: خوشبختانه توانسته ایم فناوری نانو را در بیش از 15 حوزه صنعتی رسوخ دهیم، صنایعی از قبیل داروسازی، لوازم بهداشتی وآرایشی، ساختمانی، خودرو، نفت و پتروشیمی، نساجی، آب، كشاورزی و محیط زیست، توانستیم با فناوری نانو محصولات مرسوم و موجود كشور را ارتقا دهیم و این باعث می شود رقابت پذیری و بازار صنایع ما توسعه پیدا كند و این ارزش افزوده ای است كه توسط فناوری نانو خلق شده است.
وی بیان كرد: الان در كشور 212 شركت صنعتی دانش بنیان در زمینه نانو داریم كه محصولات نانو را تولید می كنند كه در سال 97 ، بالغ بر 580 محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید كرده اند كه تمام تاییدیه ها را گرفته و وارد بازار شده اند، خوشبختانه در گزارش فروش شركت ها درسال 96 ( فروش 97 در اوایل 98 اعلام می شود )، حدود 1400 میلیارد تومان فروش محصولات نانویی بوده است و ما امیدواریم در سال 97 این میزان به 3هزارمیلیارد تومان برسد و به یك رشد دو برابری در حوزه بازارمحصولات نانو برسیم.

* صدور محصولات نانویی به 45 كشور دنیا
سركار یادآورشد: الان این محصولات را به بیش از 45 كشور دنیا از جمله كشورهای پیشرفته از قبیل كره جنوبی، استرالیا، چین، مالزی، اندونزی، روسیه، تركیه و كشورهای همسایه، كشورهای اروپایی مثل انگلیس، آلمان، اسپانیا، فرانسه ، آمریكای لاتین، كانادا و كشورهای آفریقایی صادرمی كنیم؛ بنابراین جغرافیای صادرات محصولات مبتنی برفناوری نانو بسیار گسترده است و تلاش می كنیم به لحاظ كمی نیز توسعه پیدا كند. سال 96، 62 میلیون دلار صادرات داشته ایم و امیدواریم سال 97 میزان صادرات ما از 100 میلیون دلار عبور كند و هدف گذاری كردیم كه اگر حمایت های لازم انجام شود، سال 1404 به صادارت یك میلیارد دلاری محصولات مبتنی بر فناوری دست پیدا كنیم.
سركار افزود: ظرفیت های بسیاری در كشور وجود دارد و تقاضای ما این است كه از این ظرفیت ها، توانمندی ها و قابلیت ها حمایت شود تا این قابلیت ها فرصت ظهور پیدا كند و بتواند به اقتصاد كشور كمك كند، برنامه ریزی ما این است كه در سال 1400 ، 1400 محصول مبتنی بر فناوری نانو در بازار داشته باشیم.

* نمایشگاه فناوری نانو با رنگ و بوی تجاری
سركار در خصوص برپایی نمایشگاه فناوری نانو در سال 97 گفت: زمانی در این نمایشگاه، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارك های فناوری دستاوردهای خود را ارایه می كردند، اما الان در این نمایشگاه شركت های دانش بنیان نیز شركت می كنند و محصولات و فناوری هایشان را به نمایش می گذارند و از زمانی كه فناوری نانو در صنعت رسوخ كرده است محصولات صنعتی وارد چرخه تولید شدند. خوشبختانه سال 97 نمایشگاه بیشتر رنگ و بوی تجاری پیدا كرد و در كنار بخش های مختلف داخلی، تجارخارجی نیز در این نمایشگاه حضور پیدا كردند.
وی یادآور شد: امیدواریم در سال های آتی بتوانیم حضورتجار كشورهای دیگر را در نمایشگاه فناوری نانو داشته باشیم.

* راه اندازی 4 دفتر توسعه همكاری نانو تكنولوژی
سركار با اشاره به اینكه ستاد نانو به دنبال امضای تفاهم نامه های قفسه ای نیست، گفت: بسیاری از دستگاه ها و وزارت خانه ها چندین قفسه از تفاهم نامه هایی دارند كه فقط برای امضا منعقد شده اند و اجرایی نیستند. در حوزه فناوری نانو وارد این موارد نشده ایم و به صورت عملی وارد كار می شویم. الان 4 دفتر توسعه همكاری نانو تكنولوژی در چین راه اندازی كرده ایم.
وی بیان كرد: وظیفه این دفاتر این است كه زمینه همكاری ها در بخش صادرات را در یك طیف گسترده بین دو كشور فراهم كنند، بیشتر هدف آنها فروش تكنولوژی است و بیشتراز فروش تكنولوژی، هدف فروش محصولات مبتنی بر فناوری نانو است. علاوه بر چین در كشوراندونزی، تركیه ،عراق ، سوریه و هند دفترتوسعه همكاری نانو تكنولوژی راه اندازی شده و درسال های آینده نیز این دفاتر دركشورهایی كه پتانسیل خرید محصولات نانویی ایران را دارند، ایجاد خواهد شد تا به هدفمان كه یك میلیارد دلار صادرات است راحت تر برسیم.

* 5 استاندارد بین المللی در مسیر ثبت
وی با اشاره به اینكه در بحث استانداردهای بین المللی و ملی فعال هستیم، گفت: تا كنون ایران در زمینه استاندارد بین المللی نانو، توانسته 4 استاندارد بین المللی ایزو را در حوزه نانو تكنولوژی به ثبت برساند. ایران جز كشورهای پیشگام است و دراین زمینه همتراز كشورهای آلمان و چین است.
سركار در پایان در خصوص وضعیت فناوری نانو در سال 97، بیان كرد: امیدوارم مسئولان ما به ظرفیت های كشور در حوزه علم و فناوری بیشتر اعتقاد پیدا كنند. این حوزه می تواند منشاء اقتصاد مقاومتی باشد و كشورمان چاره ای جز توجه به اقتصاد دانش بنیان ندارد زیرا می تواند ارزش افزوده فوق العاده بالایی داشته باشد. اگر در این حوزه سرمایه گذاری كنیم به جرات می توان گفت در یك برنامه 10 ساله مابیش از حوزه نفتمان از مغزهایمان می توانیم درآمد كسب كنیم.
علمی ** 9340**1485