۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کد خبر 83267706
۰ نفر
مداخلات خارجی بر آتش درگیری ها در لیبی می دمد

تهران- ایرنا- تحلیلگران و رسانه های بین المللی حمایت های آشكار برخی دولت های منطقه و بازیگران فرامنطقه ای از ژنرال «خلیفه حفتر» را عامل تشدید بحران داخلی در لیبی ارزیابی می كنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، كشور بحران زده لیبی در هفته های اخیر شاهد تحولاتی بوده كه هراس از تشدید جنگ داخلی در این كشور را افزایش داده است. به تازگی ژنرال حفتر رهبر «ارتش ملی لیبی» (LNA) كه كنترل بنغازی و شرق این كشور را در اختیار دارد، دستور پیشروی نیروهایش به سمت طرابلس پایتخت را صادر كرد.
حفتر از مهمترین فرماندهان نظامی لیبی است كه در دوره ای همكاری نزدیكی با «معمر قذافی» رهبر سرنگون شده این كشور داشت اما پس از بروز اختلاف نظر با وی، با كمك سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (CIA) به ایالات متحده گریخت.
حفتر در خلال بهار عربی در لیبی به این كشور بازگشت و گروه شبه نظامی وابسته به خود را ایجاد كرد و به تدریج كنترل شرق لیبی را در اختیار گرفت. وی از حمایت مصر و امارات برخوردار است و چندی قبل هم به ریاض سفر كرد و با «سلمان بن عبدالعزیز» دیدار و گفت وگو داشت. حفتر اكنون برای تكمیل تسلط خود بر لیبی به سوی پایتخت لشكركشی كرده است.

**سایه دیكتاتوری بر سر لیبی
لیبی از جمله كشورهای باثبات در شمال آفریقا بود كه وقوع بهار عربی تحولاتی شگرف را در این كشور رقم زد. یكی از مهمترین پیامدهای انقلاب، سرنگونی دولت قذافی در سال 2011 بود. فروپاشی حكومت این دیكتاتور پرقدرت، جنگ داخلی بی پایانی را در این كشور موجب شد.
در سال های اخیر اگر چه دولت مركزی در طرابلس مستقر است اما هیچگاه كنترل كاملی را بر اوضاع این كشور نداشته و بخش های گسترده ای از خاك لیبی در سیطره گروه های شبه نظامی مستقل از دولت قرار گرفته است. جالب اینجا است در دوره هایی برخی از این گروه حتی خود را دولت قانونی لیبی می نامیدند.
خلیفه حفتر نیز هدف خود از حمله به پایتخت را یكپارچه سازی لیبی و پاكسازی این كشور از وجود نیروهای تروریست اعلام می كند. وی به تازگی با صراحت عنوان داشت تنها راه برای پایان دادن به چالش های این كشور انجام اقدامات خشونتبار و جنگ است و به همین منظور حمله خود به پایتخت لیبی را آغاز كرد.
این اظهارات موجب نگرانی جامعه بین المللی شد. به همین منظور «آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل متحد شخصا به لیبی سفر كرد تا به صورت مستقیم با این ژنرال كهنه كار دیدار و گفت وگو كند و وی را از حمله به پایتخت منصرف سازد. با این حال، گوترش نتوانست به نتیجه ای دست پیدا كند و لیبی را بدون دستاوردی ترك كرد.
شبكه تلویزیونی «سی.بی.اس» در گزارشی نوشت دستور حفتر برای حمله نظامی به طرابلس و مقر دولت قانونی لیبی كه مورد حمایت جامعه بین المللی قرار دارد در حالی صورت گرفت كه سازمان ملل متحد تاكید می كند برقراری صلح در لیبی از طریق نظامی امكانپذیر نیست.
تارنمای شبكه خبری «الجزیره» نیز آورده است: پس از شكست تلاش های دبیركل سازمان ملل، نگرانی ها از وضعیت لیبی بیشتر شده است. بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند برخلاف آنكه حفتر خود را تنها فردی می داند كه می تواند به بی ثباتی در لیبی پایان بدهد این هراس وجود دارد كه ظهور وی با حمایت برخی كشورهای منطقه، باعث برقراری یك حكومت دیكتاتوری در این كشور شود.

*** لیبی و تشدید درگیری های داخلی
چند سالی است كه درگیری دو گروه معارض در بنغازی و طرابلس گریبانگیر لیبی شده است. تنش میان خلیفه حفتر در شرق و دولت قانونی در پایتخت، رقابت سخت و خونینی را در این كشور به راه انداخته است. اكنون با رسیدن مهاجمان به 30 كیلومتری طرابلس، درگیری های نظامی در اطراف پایتخت تشدید هم شده است. روزنامه «گاردین» در این باره نوشت: نگرانی از گسترش درگیری ها پس از دستگیری 145 نیروی نظامی حفتر بیشتر شد. دستگیری این افراد و به غنیمت گرفته شدن حدود 60 خودرو به وسیله نیروهای دولتی، شكست سختی برای حفتر به شمار می رود.
به همین دلیل است كه رسانه ها و تحلیلگران اعتقاد دارند لیبی اكنون در نقطه عطف مهمی قرار گرفته است. روزنامه «نیویورك تایمز» در گزارشی مدعی شده است كه لیبی در حال ورود به دوره جدیدی از جنگ داخلی است و تنها نفوذ ایالات متحده می تواند مانع تشدید خشونت ها شود.
این روزنامه آورده است كه هدف حفتر سرنگونی دولت وحدت ملی لیبی (GNA) است كه از سال 2015 بر اساس توافق ها زیر نظر سازمان ملل برقرار شد. از آن زمان تاكنون «فائز السراج» نخست ‌وزیر لیبی تعیین شد.
به نوشته این روزنامه اگرچه پیش از این كشورهای مصر، امارات، فرانسه، روسیه و عربستان سعودی از حفتر حمایت می كردند اما اكنون وی با مقاومت های غیرقابل یپش بینی روبرو شده است و حتی پاریس و مسكو به منتقد این ژنرال 75 ساله تبدیل شده اند. براساس این تحلیل، مصر و امارات به صورت آشكار برای حفتر پشتیبانی نظامی را تامین می كنند اما وی پس از دیدار با حكام ریاض برای حمله به پایتخت جسورتر شد.
نیویورك تایمز در گزارش خود آورد: حفتر پس از تحكیم سیطره خود بر شرق لیبی و مقابله با گروه های شبه نظامی و كنترل كامل بیابان ها و مراكز نفتی این كشور تصمیم گرفته است تا آخرین مانع یعنی طرابلس را هم كنار بزند. در این راستا برخی دولت های عربی هم از این ژنرال پشتیبانی می كنند.
از این رو تحلیلگران مسائل منطقه دخالت های برخی كشورهای عربی در امور لیبی را در تحولات اخیر تاثیرگذار می دانند. حمایت های آشكار از حفتر به ویژه دیدار اخیر وی از عربستان نمونه ایی از این مداخلات است. به نوشته نشریه «عرب ویكلی» (The Arab Weekly) با انجام این دیدار ریاض نشان داد كه تمایل دارد نقش فعال تری را در امور لیبی و از جمله مذاكرات صلح آن بازی كند.
روزنامه نیویورك تایمز تاكید دارد اگرچه حفتر منابع نفتی لیبی را در اختیار خود گرفته است اما در شرایط كنونی این تنها واشنگتن است كه می تواند اوضاع لیبی را آرام كند. نقش كاخ سفید از سال ها قبل و با حمایت از این ژنرال در لیبی پررنگ تر شده است. به تدریج ایالات متحده هم نقش حفتر در مقابله با گروه های تروریستی را برجسته ساخت و حتی به نیروهای وی آموزش های اطلاعاتی و نظامی را ارائه كرد. در مقابل حفتر به سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (CIA) اجازه داده است در بخش های تحت كنترل وی در شرق لیبی (بنغازی) پایگاهی را تاسیس كند.
به نوشته این روزنامه، اكنون نقش ایالات متحده در شكل گیری یا جلوگیری از تشكیل یك حكومت مستبد و بروز تحولات خونین در لیبی بیشتر به چشم می خورد.
پژوهش**9130 **9279