۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
کد خبر 83267699
۰ نفر
ورزشكاران همیار دولت در سیل 98

تهران- ایرنا- سیل فروردین 98 هر چند از لحاظ مادی و انسانی خسارت های فراوانی را به چند استان تحمیل كرد اما در دل خود پیام هایی داشت كه به گواه بسیاری از كارشناسان می شود آن را فراتر از یك حادثه طبیعی و بحران تعریف كرد.

به گزارش ایرنا، با فروكش كردن زبانه های سیل در استان های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان گروه های مختلف در پی یاری رساندن و ترمیم خسارت های مادی و معنوی این اتفاق هستند. همراهی و همگامی دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، گروه های جهادی و ورزشكاران در یاری رساندن به سیل زدگان و مدیریت این بحران یكی از مهمترین پیام های حوادث غیر مترقبه است.
یكی از گروه هایی كه نقش بارزی در یاری رساندن به سیل زدگان داشتند ورزشكاران بودند. ورزشكارانی كه از استان های مذكور پرورش یافته و با تبدیل شد به ستاره های ملی و بین المللی تمام توان و ظرفیت خود را در خدمت به سیل زدگان به كار گرفتند.
حضور سردار آزمون، علیرضا بیرانوند، غلامرضا محمدی، عادل مجللی، ابراهیم میرزاپور، الناز كمپانی و شمار زیادی از ورزشكاران شناخته شده ایران در مناطق سیل زده نمود بارز این همیاری و همدلی بود.
این همیاری و همدلی در لابه لای غرش سهمگین سیلاب ها، پیام های فراوانی برای جامعه داشت؛
1- هر چند كه می شود با ایمن سازی زیرساخت ها بسیاری از آسیب های سیل و زلزله را كنترل كرد اما تجربه نشان داده است در كشورهای پیشرفته ای مانند ژاپن و آمریكا نیز تلفات حوادث غیر مترقبه كمتر از سیل فروردین 98 و زلزله كرمانشاه در سال 96 نیست. لذا برای جلوگیری از آسیب های بیشتر پس از شكل گیری این حوادث، یك همدلی و وفاق ملی لازم است زیرا در برخی از مواقع شرایط رخداد یك حادثه خارج از اراده انسانی است و دولت و زیرمجموعه های آن به تنهایی نمی توانند مدیریت بحران را در دستور كار قرار دهند بلكه كمك خودجوش مردمی و جهت دهی به این كمك ها توسط ورزشكاران و الگوهای مرجع می تواند همیار ویژه ای برای دولت و نیروهای امداد رسان باشد.

2- تجربه 2 اتفاق مهم (زلزله 96 كرمانشاه و سیل 98) نشان داد نوع دوستی ایرانیان فارغ از قومیت، مذهب و زبان است اما 80 میلیون ایرانی نمی توانند به صورت انفرادی یا گروه های چند ده نفره اقدام به كمك كنند بلكه جهت دادن به این نوعدوستی ها و جمع آوری كمك های مردمی به شخصیت های قابل اطمینانی نیازمند دارد.
مصداق بارز این جهت دهی ها را می شود در فعالیت جهان پهلوان «تختی» در زلزله بوئین زهرا و «علی دایی» در زلزله كرمانشاه مشاهده كرد؛ كمك هایی كه رساندن آن به دست مردم آسیب دیده موجب شكل دهی موجی از اطمینان به ورزشكاران و چهره های معروف كشور شد.
آقای گل فوتبال جهان در جریان زلزله كرمانشاه شخصا مدیریت بخشی از كمك های مردمی را بر عهده گرفت و با نظارت مستقیم خود توانست بخشی از خرابی های زلزله در روستاهای سرپل ذهاب را بازسازی كند. به گواه بسیاری از كارشناسان سازه های تحت نظارت وی یكی از محكم ترین سازه ها ایجاد شده در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب است.

3- ورزشكاران به ویژه چهره هایی كه از استان های محروم كشور برخواسته اند در بین جوانان و نوجوانان به عنوان الگو و شخصیت مرجع شناخته می شوند و این مهم در جریان كنش های سیاسی و اجتماعی مانند انتخابات و كمك های مردمی به خوبی مشاهده می شود. با این شرایط حضور چهره هایی مانند عادل مجللی، سردار آزمون، علیرضا بیرانوند، غلامرضا محمدی و ... در كارزار كمك به همنوعان، بدون شك انگیزه برای حضور گروه های مختلف در امداد رسانی را چند برابر خواهد كرد.
همچنین حضور آنان در جریان سیل فروردین 98 دو پیام مهم برای هم استانی ها دارد؛ نخست اینكه مردمان استان های مختلف دریافتند فرزندان آنان با وجود چهره شدن در سطح بین المللی هیچگاه از اصل خویش گریزی ندارند و در سوی دیگر چهره شدن و حضور در تیم های بزرگ برای ورزشكاران به معنای فراموشی حس نوع دوستی نیست بلكه این ویژگی ها به محركی تبدیل می شود تا آنان بیشتر به زادگاه و استان خود خدمت كنند.

4- فراموش نكنیم بودجه كلی كشور در زمینه های جاری و عمرانی در آغاز سال تدوین و اعلام می شود؛ بخشی از این بودجه نیز به حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله اختصاص دارد اما میزان خسارت انسانی و اقتصادی این بلایا هیچ گاه مشخص نیست؛ لذا دولت و نهادهای خدمت رسان به مردم با توجه گستردگی خسارت نمی تواند تمامی كاستی ها را جبران كنند.
با این شرایط اگر در جریان اتفاقاتی مانند زلزله كرمانشاه و سیل فروردین 98 تمام نگاه ها را به سمت دولت ببریم و خود را در جایگاه طلبكار از قوه مجریه قرار دهیم بدون شك نه تنها خسارت های این حوادث جبران نخواهد شد بلكه دولت مجبور است بخش زیادی از بودجه جاری و عمرانی به مناطق سیل زده اختصاص دهد. این شیوه از كمك رسانی موجب شكل گیری مشكلات اقتصادی و اخلال در برنامه های مدون دولت و مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
لازم است در زمان رخداد حوادث غیرمترقبه ای مانند سیل و زلزله نخبگان ورزشی و گروه های مرجع، برای همگامی و همیاری با دولت، نسبت به جمع آوری و جهت دهی به كمك های مردمی فعال باشند؛ كمك هایی كه می تواند بخش زیادی از نیاز های فوری و بلندمدت آسیب دیدگان را تامین كند.
ورزشی**2052**9118**