الوطن: واشنگتن قادر به كارشكني در آزادسازي جولان نيست

تهران - ايرنا - روزنامه «الوطن» سوريه در مطلبي به قلم «تحسين الحلبي» يكي از ستون نويسان خود نوشت: به رسميت شناختن جولان به عنوان بخشي از حاكميت جعلي اسرائيل از سوي كاخ سفيد فقط تا پايان انتخابات در رژيم صهيونيستي اعتبار دارد و واشنگتن نمي تواند در آزادسازي اين سرزمين كارشكني كند.

به گزارش ايرنا به نقل از اين روزنامه كه امروز (يكشنبه) اين مطلب را در تارنماي خود منتشر كرد، اوايل ماه آوريل (فروردين) سال جاري «شلومو بروم» ژنرال بازنشسته و مسئول برنامه ريزي هاي راهبردي در ستاد مشترك ارتش رژيم صهيونيستي اعلام كرد كه با وجود استقبال و موافقت غالب شهرك نشينان از امضاي فرمان مربوط به جولان از سوي ترامپ، تبعات منفي بسياري در انتظار اسرائيل خواهد بود، چرا كه تنها موافقان اين طرح يا فرمان، فقط آمريكا و اسرائيل هستند.
اين ژنرال بازنشسته افزود: در آينده نزديك ممكن است هر كابينه اي در آمريكا و اسرائيل بر سر كار بيايد و ميل چنداني به ادامه تصميم ترامپ و «بنيامين نتانياهو» در اين باره نداشته باشد و چه بسا از اين تصميم كاملا عقب نشيني كند.
بروم تاكيد كرد: با توجه به اينكه هيچ كشور يا نهاد بين المللي تل آويو و واشنگتن را در اين باره همراهي نمي كند، چالش هاي امنيتي بسياري در انتظار اسرائيل خواهد بود، زيرا آمريكا نمي تواند بدون حمايت سياسي نهادهاي بين المللي براي دفاع از مرزهاي جديد اسرائيل با سوريه به اين منطقه نيروي نظامي اعزام كند. از سوي ديگر دمشق نيز حق دارد با استعانت از هر ابزاري چه سياسي و چه نظامي سرزمين اشغال شده خود را از اسرائيل باز پس بگيرد.
در ادامه اين مطلب آمده است كه همه ملاحظه كردند كه سال 1973 هنگامي كه سوريه و مصر براي بازپس گيري سرزمين هاي اشغال شده خود حملاتي را به سمت اراضي اشغالي آغاز كردند، آمريكا نتوانست با اعزام نيروي نظامي به كمك صهيونيست ها بيايد، اكنون نيز همين وضع در خصوص جولان صدق مي كند و واشنگتن نمي تواند با اعزام نيروي نظامي به جولان اشغالي، در آزادسازي اين سرزمين كارشكني كند.
الوطن افزود: به همين خاطر است كه اقدام ترامپ درباره جولان جز ارزش تبليغاتي براي نتانياهو در انتخابات ماه جاري در سرزمين هاي اشغالي هيچ اعتبار ديگري ندارد و تاريخ اعتبار آن تا پس از پايان انتخابات و مشخص شدن نخست وزير آينده اين رژيم منقضي مي شود.
همچنين اين احتمال مي رود كه در صورت پيروزي حزب «آبي و سفيد» رقيب حزب نتانياهو در انتخابات، «بني گانتس» نامزد حزب رقيب نتواند تبعات اقدام ترامپ در خصوص جولان را تحمل كند و خود را مجبور به اجراي آن نداند.
ترامپ رييس جمهوري آمريكا دوشنبه پنجم فروردين ماه با امضاي حكمي، حاكميت جعلي رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان سوريه را به رسميت شناخت.
اين اقدام تاكنون از سوي بسياري از نهادهاي بين المللي همچون سازمان ملل، كشورهاي اروپايي، آسيايي، آفريقايي و آمريكايي محكوم شده است.
خاورم*9208**1651