۱۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۰
کد خبر: 83267637
۰ نفر
سيلاب، زخمي ديگر بر پيكر كشاورزي قزوين

قزوين - ايرنا -سيلاب هفته گذشته به باغات و مزارع قزوين آسيب هايي را وارد كرد تا پس از خسارات بي سابقه سرمازدگي فروردين سال قبل اين بار نيز در نخستين روزهاي سال زخمي ديگر بر پيكر كشاورزي قزوين وارد شود.

به گزارش ايرنا، با وجود مهار سيلاب در قزوين، براساس آخرين آمار بدست آمده كشاورزي اين استان در بارندگي هاي اخير متحمل 560 ميليارد ريال خسارت شده كه البته پيش بيني مي شود اين رقم با تكميل اطلاعات مربوط به ارزيابي ها افزايش پيدا كند.
قزوين مانند برخي استان هاي كشور روزهاي 10 تا 12 فروردين ماه سال جاري يكي از پربارش ترين ايام چند دهه اخير را تجربه كرد، تا حدي كه اداره كل هواشناسي بارش 70 تا 90 ميلي متر و در برخي نقاط تا 100 ميلي متر بارندگي را براي استان پيش بيني كرد.
افزايش سطح دبي رودخانه هاي ارنجك، باراجين، ياليان، حاجي عرب، خررود با دبي بسيار بالا در پي اين بارندگي ها و در بعضي موارد تا 120 متر مكعب بر ثانيه سبب شد تا 100 درصد نيروهاي امدادي استان به حالت آماده باش درآمده و به منظور جلوگيري از ورود آب به مناطق شهري و روستايي دست به كار شوند.
با اين وجود، سيلاب نخستين روزهاي سال 98 به برخي باغات و مزارع استان قزوين خساراتي وارد و برخي كشاورزان را دچار دغدغه هاي جدي كرد.

**رهاسازي آب رودخانه ها در مزارع منجر به خسارت شد
يكي از كشاورزان ناحيه شهري چوبيندر قزوين كه اراضي مربوط به اين منطقه خسارت زيادي را از سيلاب هفته گذشته متحمل شده است به خبرنگار ايرنا گفت: طي بارش هاي اخير و جاري شدن سيلاب در استان بيش از 300هكتار از مزارع كشاورزي شامل گندم، جو، كلزا و زعفران در مزارع چوبيندر خسارت ديد.
جواد زينلي با بيان اينكه عامل اصلي خسارت به مزارع كشاورزي رهاسازي آب رودخانه ها به مزارع بود،افزود: مسئولان استان براي جلوگيري از خسارت به ناحيه روستاها و شهر، جريان رودخانه هاي نواب، بازار و ارنجك را به سمت باغات و مزارع كشاورزي منحرف كردند و همين مسئله سبب شد كه خسارات شديدي به اراضي كشاورزي منطقه وارد شود.
وي همچنين اضافه كرد: برخي تصور مي كنند كه آب رودخانه براي كشاورزي مفيد است و به همين علت تصميم گرفتند تا جريان ناشي از طغيان را به سمت مزارع كشاورزي هدايت كنند، درحالي كه اين آب ها حاوي گل و لاي بوده و نخاله هاي بسياري را با خود به همراه داشته و به نهال و بذرها خسارت وارد مي كند.
زينلي به بسته بودن مسيرهاي رودخانه در قزوين اشاره كرد و گفت: از مسئولان استاني تقاضا دارم كه انتهاي رودخانه هاي خررود به سمت قم را باز كرده و اجازه دهند كه جريان آب به مسير اصلي خود بازگردد.
وي همچنين به خسارت نيم هكتار اراضي كاشت زعفران در چوبيندر اشاره كرد و گفت: به طور حتم با اتفاقات اخير و خسارت هايي كه به بخش كشاورزي وارد شده است، اگر حمايتي از اين حوزه صورت نگيرد به كاهش توليدات منجر مي شود.

**سيلاب خسارت خاصي به باغات سنتي قزوين وارد نكرد
نماينده باغداران سنتي قزوين نيز به خبرنگار ايرنا گفت: بارش هاي اخير براي باغات استان قزوين نعمت بزرگي بود كه در باغات سنتي قزوين هيچ گونه خسارتي ايجاد نكرد.
حسين كاكاوند افزود: بخش اعظم خسارت هاي باغداران سنتي مربوط به سرمازدگي پس از باران در 17 فروردين سال جاري بود كه سبب شده براي باغداران سنتي قزوين دغدغه هاي زيادي ايجاد شود.
وي تاكيد كرد: خسارت هاي اصلي بخش كشاورزي در سيلاب هاي اخير متوجه دهقانان و دامداران بوده و طي آخرين اطلاعات كشاورزان بويين زهرا و چوبيندر از اتفاقات اخير خسارت قابل توجهي متحمل شدند.

**سپر پنداشتن باغستان در مقابل سيلاب سخني غير علمي است
رييس سازمان مردم نهاد جنبش سبز باغستان قزوين نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: برخي معتقدند كه باغستان قزوين به خوبي توانست در مقابل بارندگي و سيلاب اخير ايستادگي كند كه اين سخن در شرايط كنوني خلاف واقع است.
محمود داوران با بيان اينكه بيشترين خسارت هاي صورت گرفته مربوط به باغات و مزارع جنوب شهر قزوين بوده است،اظهار داشت: در حال حاضر بخشي از باغداران و كشاورزان جنوب شهر قزوين در منطقه چوبيندر و پارواك اظهار مي كنند كه به اندازه يك متر روي نهال كاري آنها گل و لاي نشسته و خسارت هايي در اين رابطه ايجاد شده است.
وي در ادامه به جريان رودخانه هاي استان و همچنين مسير سيلاب اشاره كرد و گفت: در بارندگي هاي اخير رودخانه ارنجك و باراجين كه به نوعي در شرق شهر قزوين قرار دارند با حجم دبي بالايي روبرو بودند و همين موضوع سبب شد تا آب اين ناحيه به سمت شهرستان الوند روانه شود و پس از مشكلاتي كه در سه راهي شهر صنعتي الوند و همچنين شهرستان البرز ايجاد شد نهايتا بخشي ديگر از آب اين رودخانه ها به باغستان هاي شرقي قزوين منحرف شد.
داوران همچنين گفت: نقشه توپوگرافي استان شيب رودخانه ها را به سمت جنوب شهر نشان مي دهد و اگر اين آب به سمت باغات جنوب هدايت نمي شد، قطعا مشكلاتي را براي شهروندان محله راه آهن قزوين پديد مي آورد.
اين فعال محيط زيستي علت اصلي خسارت به باغات سنتي را عدم مديريت حوزه آبي در شهر دانست و گفت: اگر از قبل كانال كشي مناسب براي ورود آب به باغات سنتي ايجاد مي شد و همچنين نيروهاي انساني حاضر در باغات نيز حضور داشتند و مي توانستند آب را به نحو مناسب در اراضي تقسيم كنند، در اين صورت آب جاري شده به باغات براي درختان مفيد بود.
داوران خاطرنشان كرد: به علت عدم گنجايش كانال هاي موجود و همچنين نبود ظرفيت لازم در نهرهاي باغستان اين آب بدون برنامه ريزي و مهندسي دقيق به باغات وارد شده و حتي به برخي باغ هاي جنوب شهر قزوين خسارت زده است.

**خسارت 560 ميليارد ريالي سيلاب به كشاورزي قزوين
مسئول مديريت بحران سازمان جهاد كشاورزي قزوين نيز به خبرنگار ايرنا گفت: طي برآوردهاي اوليه بيش از سه هزار و 500 هكتار از مزارع كشاورزي به ميزان 560 ميليارد ريال در پي سيلاب هاي اخير استان خسارت ديده اند.
علي همت زاده با بيان اينكه هنوز آمارهاي خسارت ديدگان تكميل نشده است، اظهار داشت: پيش بيني ما اين است كه تا پايان هفته و جمع آوري اطلاعات از مراكز شهرستان اين آمارها افزايش يابد.

** ثبت خسارت ها در سامانه متمركز مديرت بحران كشور براي كمك به كشاورزان
جانشين ستاد مديريت بحران و معاون عمراني استاندار قزوين نيزچندي پيش از خسارت به بخش هاي مختلف كشاورزي استان خبر داده و گفته بود: يك هزار و 700 واحد انبار نگهداري علوفه به ميزان 400 ميليارد ريال و همچنين سه هزار و 400 هكتار مزرعه به همراه 30 هكتار باغ در جريان بارندگي اخير و جاري شدن سيلاب آسيب ديدند.
علي فرخ زاد در رابطه با جاري شدن مسير رودخانه به مزارع كشاورزي به خبرنگار ايرنا گفت: برخي كشاورزان به علت خشكسالي هاي اخير در بستر و يا در جوار رودخانه هاي خشك اقدام به كشت و زرع كرده بودند كه نمونه بارز آن انتهاي رودخانه ياليان در شهرستان البرز بوده است.
وي اظهار داشت: مسئولان استان هرگز آبي را به سمت مزارع كشاورزي هدايت نكردند، بلكه از ورود آب به سمت شهرها و روستاهايي نظير حسن آباد در نزديكي رودخانه ياليان جلوگيري كردند.
فرخ زاد با بيان اينكه جريان آب در رودخانه مسير خودش را پيدا مي كند،گفت: خيلي از مزارعي كه در حاشيه رودخانه ها و نهرها وجود داشت در جريان جاري شدن سيلاب اخير خسارت ديد و اين درحالي است كه مزارع ديگر ما به لحاظ دوري از مسيل ها از طغيان رودخانه و ورود سيلاب در امان بودند.
اين مسئول در خصوص حمايت هاي لازم دولت از بخش هاي خسارت ديده كشاورزي، گفت: تمام خسارت هاي اتفاق افتاده در جريان بارندگي اخير در سامانه متمركز مديريت بحران كشور ثبت مي شود و پس از جمع بندي اين آمارها اگر قرار باشد اعتباري از سوي هيات دولت تصويب شود قطعا خسارت ديدگان مشمول آن خواهند شد.
9925*3013