۱۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۳
کد خبر: 83267620
۰ نفر
كشتي گيله مردي در فومن ثبت جهاني مي‌شود

رشت - ايرنا - فرماندار فومن با اشاره به برگزاري مسابقات كشتي گيله مردي در دو رده سنگين وزن و سبك وزن در اين شهرستان، از ثبت جهاني اين كشتي خبر داد

گزارش روز يكشنبه روابط عمومي فرمانداري فومن به ايرنا حاكيست؛ محمد قاسم نژاد در جلسه هماهنگي برگزاري اين كشتي اظهار داشت: با توجه به اينكه در اين دوره از مسابقات كشتي گيله مردي با حضور ميهمانان خارجي به ثبت جهاني خواهيد رسيد، نياز است كه تبليغات لازم صورت پذيرد و نواقص احتمالي در هنگام برگزاري مسابقات برطرف شود.
وي پيشنهاد مسئولان برگزاري مسابقات مبني بر برگزاري مراسم يادبود سهيل پرسته قهرمان فقيد كشتي ساحلي جوانان جهان را اقدامي ارزنده توصيف كرد و گفت: فرمانداري شهرستان فومن از هيچ تلاشي جهت برگزاري باشكوه مسابقات دريغ نمي‌كند.
مسابقات كشتي گيله مردي با حضور قهرمانان سال 97 و در دو رده سنگين وزن و سبك وزن به مدت سه روز در فومن برگزار مي‌شود. در اين مسابقات كه 16 قهرمان اول تا سوم كشتي گيله مردي سال گذشته حضور دارند، كشتي گيله مردي كه پيش از اين به عنوان ميراث معنوي ايران به ثبت رسيده است، با حضور ميهمانان خارجي و مسئولان استاني به ثبت جهاني مي رسد.
كشتي گيله‌مردي يا كشتي گيلاني نوعي مراسم محبوب و داراي آداب خاص است كه داراي قوانين دقيق بوده و روح پهلواني بر آن حكمفرماست. اين ورزش در گيلان و مازندران انجام مي‌شود و در كنار ورزاجنگ، محبوب‌ترين بازي در اين منطقه است.
كشتي گيله‌مردي تنها رشته ورزشي مرسوم در محدوده‌اي به وسعت غرب مازندران و شرق گيلان و به‌ويژه شهرستان‌هاي چالوس، عباس‌آباد، تنكابن، رامسر، چابكسر، كلاچاي ، رودسر و املش به شمار مي‌رود. بزرگان و ريش‌سفيدان اين ديار، قلعه گردن و شاقوزكوتي تنكابن، قاسم‌آباد سفلي و عليا و سرو لات در شهرستان چابكسر، رحيم‌آباد و بي‌بالان در شهرستان رودسر و بالكو سرا در شهرستان لنگرود را مهد پهلوانان نامدار كشتي گيله‌مردي دانسته و به گفته آن‌ها حضور در ميدان‌هاي كشتي محلي و يا به‌اصطلاح محلي كشتي سراها، از تفريحات و سرگرمي‌هاي اغلب مردم اين مناطق در شب‌هاي بلند تابستان به حساب مي‌آمد.
سيبيل توكي، پسا لنگ، تك موشت، سر جيگير، سرفوشان، دس به لنگ، دس به چكره، ران پوشي از جمله فنون كشتي گيله‌مردي هستند. اين ورزش دي سال 1390 به شماره ۴۱۴ در فهرست آثار معنوي ايران به ثبت رسيد.
شهرستان فومن در غرب استان گيلان واقع است.
7294/2007/