۱۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۲
کد خبر: 83267524
۰ نفر
روایت شاهدی عینی در «كارنامه مصدق»

تهران- ایرنا- كتاب «كارنامه مصدق»، به روایت یكی از شاهدان عینی دوران نخست وزیری او چاپ و راهی بازار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اهالی فرهنگ و تاریخ و سیاست، كتاب «كارنامه مصدق و حزب توده» را به یاد دارند؛ اما به تازگی نسخه كامل‌تری از این كتاب با نام «كارنامه مصدق» چاپ و منتشر شده كه سوالات مهمی را پاسخ می‌دهد.
كتاب پیش رو، 4 بخش اصلی دارد كه به ‌ترتیب عبارت‌اند از: «سیاست موازنه منفی»، «ملی‌شدن صنعت نفت یا به‌ نام سعادت ملت ایران»، «فرمانروایی مردم» و «فرمانفرمایی مردم» و در مجموع در 32 فصل روایت می شود.
در بخش اول، به سیاست‌های مصدق و رویكرد وی به متفقین و حضورشان در ایران مطرح می‌شود، متن سخنرانی‌های مصدق درباره اتفاقات سیاسی آن دوره و سیاست های حاكمیتی نیز در كنار روایت تاریخی آمده است.
در بخش دوم، چنان كه از نامش پیداست به ملی شدن صنعت نفت و اتفاقات پیرامون آن می‌پردازد و تمام بندهای قرارداد ملی شدن صنعت نفت را یك به یك تحلیل می‌كند، پوریا در این كتاب با نگاهی شخصی تر به موضوع ملی شدن صنعت نفت می‌پردازد، نگاهی كه برآیند حضور او در حزب توده است.
در بخش سوم، امیر پوریا دوران نخست وزیری مصدق و حضور او در دربار را بازگو می‌كند و معتقد است محدود كردن دستاوردهای نخست وزیری به انتخابات و ملی كردن صنعت نفت، بی‌انصافی در حق این مرد تاریخ‌ساز است. او دیگر نتایج حاكمیت مصدق در ایران را در فصل سوم می‌شمارد و نخست وزیری مصدق را فرمانروایی مردم می‌خواند.
در بخش چهارم، رای مردم در سال 1331 و حضور دوباره مصدق در دربار روایت می‌شود و آن چه موجب شد شاه جوان از این شخصیت قدرتمند، وحشت‌زده شود و خود برنامه‌ كودتا علیه مصدق را راهبری كند. در بخش پایانی این فصل، اتفاقات اسفند 1331 تا مرداد 1332، روایت و در مورد كودتایی بحث می شود پایان كار محمد مصدق شد.
بخش چهارم این كتاب، در واقع بخشی است كه بهمن پوریا فرزند ارسلان پوریا نسخه دست‌نویس آن را در اختیار ناشر قرار داده و موجب شده كتاب «كارنامه مصدق» به طور كامل منتشر شود. این كتاب سند دیگری در دست علاقمندان به تاریخ معاصر ایران و پژوهشگران می دهد تا بیشتر با مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی مردم ایران آشنا شوند.

***كوتاه از نویسنده
ارسلان پوریا نویسنده این كتاب، از اعضای پیشین حزب توده ایران و معاون نادر شرمینی در سازمان جوانان توده بود كه پس از كودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ به زندان افتاد. «كارنامه مصدق» روایت شخصی مشاهدات بی‌واسطه ارسلان پوریا از محمد مصدق و اتفاقات سال‌های نخست وزیری اوست.
«كارنامه مصدق» نوشته ارسلان پوریا، در 736 صفحه به همت نشر ققنوس روانه بازار شده است.
فراهنگ**9211**9157**