تلاش شهرداری تهران برای افزایش سهم استفاده از مترو به 50درصد

تهران- ایرنا- «پیروز حناچی» شهردار تهران گفت: تلاش می كنیم سهم مترو را در حمل و نقل عمومی از 15 به 50 درصد برسانیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا وی روز یكشنبه در مراسم افتتاح همزمان سه پروژه شهری پایتخت باحضور رئیس جمهوری افزود: به طور طبیعی توسعه مترو، محورهای پیاده و نیز تغییر شیوه زندگی در شهر تهران از موضوعاتی است كه بسیار بر حل مشكلات موجود تاثیرگذار است.
به گفته وی، این برنامه ها و توسعه مترو از برنامه هایی به شمار می رود كه راهی جز اجرای آنها نیست.
وی ادامه داد: اینك حدود 300 كیلومتر زیرساخت و خطوط احداث شده مترو داریم كه علاوه بر توسعه خطوط موجود باید میزان بهره وری آنها نیز افزایش یابد.
حناچی به هدف مشترك شهرداری و شورای شهر تهران برای توسعه حمل و نقل عمومی اشاره و بیان كرد: رساندن 2 میلیون سفر روزانه به هفت میلیون سفر نیازمند تجهیز مترو است كه اینك زیرساخت های بهره برداری آن وجود دارد.

**كاهش 20 درصدی آلودگی هوا
شهردار تهران همچنین با بیان اینكه آلودگی هوا در سال 97 20 درصد كاهش یافت گفت: بخشی از این كاهش آلودگی هوا ناشی از شرایط جوی بود اما جدیت در كنترل آلایندگی خوروهای سبك و سنگین و نیز تجهیز دوربین های كنترل به معاینه فنی هم بر این موضوع بسیار تاثیرگذار بوده است.
وی افزود: جدیت پلیس راهور و همكاران حوزه حمل و نقل و ترافیك شهرداری نیز بر كاهش آلودگی هوا موثر بود.
حناچی اظهارداشت: سازمان ملل سال 96 كارمندان رسمی خود را (به علت آلودگی هوا) 15 روز به صورت اجباری تعطیل كرد اما امسال هیچ تعطیلی اعلام نكرد.

**جلو سیل را گرفتیم
شهردار تهران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح اقدامات این نهاد برای مقابله با سیل گفت: امسال علاوه بر ایجاد نشاط برای شهروندان طی نوروز از آمادگی لازم برای سیل نیز برخوردار بودیم.
وی افزود: 500 كیلومتر شبكه جمع آوری آب های سطحی در تهران داریم كه بسیاری از آنها دیده نمی شود؛ بنابراین با لایروبی و آماده نگه داشتن آنها اجازه ندادیم دبی شدید بارندگی مشكل ساز شود.
حناچی بیان كرد: سال 92 را به یاد داریم كه با بارشی كمتر از بارش امسال یكی از شبكه های اصلی تهران را از دست دادیم اما در بارندگی اخیر با چنین مشكلی مواجه نشدیم.

**ضرورت حل مشكل تمركز
شهردار تهران در ادامه یكی از مشكلات پایتخت تمركز خواند و اظهارداشت: این مشكل را شهرداری به تنهایی نمی تواند برطرف كند بلكه مشكلی حاكمیتی است و این مساله تمركز باید به صورت تعادل منطقه ای در كل كشور توزیع شود.
به گفته وی این موضوع با ظرفیت و توانایی هیات وزیران باید انجام شود.

**تلاش برای توسعه فضای سبز
حناچی با اشاره به افتتاح بخشی از كمربندسبز تهران كه امروز انجام گرفت خاطرنشان كرد: افتتاح یك هزار و 250 هكتار فضای سبز از راه های كنترل كلانشهرهاست.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب سال 93 ابلاغ كردند جهت گیری شورای شهر و شهرداری تهران حفظ باغات و توسعه فضای سبز تهران است؛ما ضوابط بازبینی شده باغات را در دستور كار قرار دادیم و با ایجاد مزیت در تلاشیم تا مردم نه تنها باغات خود را از بین نبرند بلكه برای حفظ باغات آنان كمك كنیم كه در این زمینه توسعه فضای سبز هم شكل بگیرد.
وی گفت: در این زمینه همكاری های لازم با چند نهاد انجام شده كه امیدواریم مجموع این فعالیت ها در كیفیت زندگی مردم تهران تاثیرگذار باشد.
به گزارش ایرنا، بخش جنوبی مترو خط 6، بخشی از كمربندسبز و نیز نخستین بخش پروژه مسكن امید در شهر تهران امروز با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد.
تهرام/3001/ 9206/ 1008

سرخط اخبار جامعه