۱۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۴
کد خبر: 83267276
۰ نفر
حجم آب پشت سدهای خراسان رضوی افزایش یافت

مشهد - ایرنا - مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در پی بارش های اخیر حجم كنونی آب پشت سدهای این استان در مجموع به میزان 10 درصد در هم سنجی با پارسال بیشتر شده است.

محمد علایی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حجم كنونی آب ذخیره شده پشت سدهای خراسان رضوی را 511 میلیون مترمكعب اعلام و بیان كرد: حجم ذخیره آب سدهای استان در زمان مشابه پارسال 419 میلیون مترمكعب بود.
وی افزود: بر این اساس اكنون 32 درصد مجموع ظرفیت سدهای خراسان رضوی آب دارد و 68 درصد آن هنوز خالی است.
سال گذشته در همین زمان 22 درصد ظرفیت دریاچه های پشت سدها در استان پر آب و 82 درصد آن خالی بود.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: بارندگی های رگباری پیش بینی شده در روزهای آینده ذخایر سدهای خراسان رضوی را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
وی مجموع توان ذخیره سازی سدهای بزرگ و در حال بهره برداری خراسان رضوی را یك میلیارد و 572 میلیون مترمكعب اعلام و بیان كرد: یك میلیارد و 250 میلیون مترمكعب از این حجم مربوط به سد دوستی است.
علایی از افزایش قابل توجه ورودی آب به سد دوستی در پی بارش های اخیر نیز خبر داد و افزود: حجم كنونی ذخیره آب سد دوستی 388 میلیون مترمكعب است كه این میزان پارسال 303 میلیون مترمكعب بود.
وی گفت: اكنون 32 درصد ظرفیت سد دوستی كه بین ایران و تركمنستان مشترك است آب دارد؛ این میزان در مدت مشابه پارسال 21 درصد بود لذا امسال 11 درصد بیشتر شده است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: به دنبال بارش های رگباری چهار سد شامل دولت آباد در شهرستان چناران، چالیدره در بینالود، كمایستان در شهرستان جغتای و نیز سد فریمان سرریز شده اند.
خراسان رضوی دارای 29 سد در حال بهره برداری در شهرستان های تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، كلات و فریمان است.
3027/1858