ترامپ بدون مطالعه تاريخي درباره جولان اشغالي تصميم گرفت

تهران – ايرنا – 'دونالد ترامپ' رئيس جمهوري آمريكا در تلاش براي جلب آراء و حمايت صهيونيست ها به اقداماتش درقبال رژيم صهيونيستي پرداخت و گفت كه پس از دريافت يك «تاريخچه كوچك» درباره جولان تصميم گرفت كنترل اين رژيم بر اين منطقه اشغالي را به رسميت بشناسد.

به گزارش يكشنبه ايرنا به نقل از آسوشيتدپرس، ترامپ در نشست سالانه «ائتلاف يهوديان جمهوريخواه» در شهر 'لاس وگاس' ايالت نوادا درباره تصميم هايش براي انتقال سفارت آمريكا از تل آويو به قدس و به رسميت شناختن اشغالگري رژيم صهيونيستي در جولان سوريه سخن گفت.
وي با اشاره به انتقال سفارت گفت: ما به چيزي كه مي خواستيم رسيديم. من برخلاف ساير روساي جمهوري به قولم عمل كردم.
ترامپ افزود: مي دانم كه ائتلاف يهوديان جمهوريخواه كمك خواهد كرد تا حزبمان (جمهوريخواه) را به يك پيروزي تاريخي ديگر برسانيم.
ائتلاف يهوديان جمهوريخواه مورد پشتيباني «شلدون ادلسون» از حاميان مالي حزب جمهوريخواه است و در انتخابات 2016 از ترامپ حمايت كرده بود.
رويترز نوشت: ترامپ درخصوص تصميم خود براي به رسميت شناختن اشغال جولان سوريه توسط رژيم صهيونيستي گفت كه پس از صحبت با افرادي مانند دامادش جرد كوشنر و ديويد فريدمن سفير آمريكا در سرزمين هاي اشغالي به اين تصميم رسيد.
وي اظهار داشت: گفتم، رفقا، لطفي در حق من بكنيد. سريعا تاريخچه كوچكي به من بدهيد. مي خواهم سريع پيش بروم.
به نوشته آسوشيتدپرس، يهوديان آمريكا به طور سنتي حمايت بيشتري از دموكرات ها به عمل آورده اند. اما جمهوريخواهان تلاش مي كنند تا در انتخابات آتي حمايت يهوديان را جلب كنند.
رئيس جمهوري آمريكا اظهار داشت : دموكرات ها اگر در انتخابات 2020 به پيروزي برسند رژيم صهيونيستي را «به حال خود رها خواهند كرد».
اين اظهارات درحالي است كه هوگان گيدلي از سخنگويان كاخ سفيد با انتشار بيانيه اي گفته بود كه نامزدهاي رياست جمهوري از حزب جمهوريخواه به اندازه كافي يهودستيزي را محكوم نكرده و پيوسته لزوم حفاظت از رژيم صهيونيستي را رد كرده اند.
سخنراني ترامپ در ائتلاف يهوديان جمهوريخواه چند هفته پس از آن صورت گرفت كه وي گفته بود دموكرات ها از يهوديان «نفرت دارند».
وي در سخنراني خود گفت كه دموكرات ها اجازه داده اند يهودستيزي در حزب آنها «ريشه بدواند».
او همچنين به «ايلهان عمر» عضو دموكرات مجلس نمايندگان آمريكا از ايالت مينه سوتا هم اشاره كرد و گفت: او اسرائيل را دوست ندارد.
ايلهان عمر پيش تر گفته بود كه پول لابي حامي رژيم صهيونيستي بر سياست هاي آمريكا اثر مي گذارد. پس از اين اظهارات، وي با اتهامات يهودي ستيزي روبرو شد.
آسوشيتدپرس گزارش داد كه ترامپ در سخنراني خود در ائتلاف يهوديان جمهوريخواه از برخي نامزدهاي دموكرات انتخابات 2020 آمريكا كه گفته اند درصورت پيروزي به برجام بازمي گردند ؛ انتقاد كرد.
به گزارش نيوزويك، ترامپ در بخش ديگري از سخنان خود به برجام هم پرداخت و بدون ارائه مستندات گفت: سال گذشته از يكي از خطرناكترين و يكطرفه ترين توافقنامه ها خارج شديم.
وي افزود: آنها مي خواستند اسرائيل را بكشند. آنها مي خواستند اسرائيل را از بين ببرند.
به گزارش ايرنا، ترامپ ارديبهشت سال گذشته از برجام خارج شد اما تصميم وي با مخالفت شديد جهاني روبرو شد. اين درحالي است كه اقدام وي به خروج از ساير توافقنامه ها و معاهده ها و همچنين رويكرد او در مقابل بسياري از مسائل داخلي و خارجي اعتراض هاي شديدي را برانگيخته است.
شبك**9423**1392