امیر قطر:دخالت های خارجی اوضاع سوریه،یمن و لیبی را وخیم كرده است

تهران – ایرنا – «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر شنبه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه یكصد و چهلمین نشست مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس در دوحه، دخالت های خارجی را علت وخیم تر شدن اوضاع در سوریه، یمن و لیبی عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، امیر قطر گفت: موضوعات مهمی در منطقه ما وجود دارد كه دیگر ، عوامل منطقه ای قادر به حل و فصل آن ها نیست؛ همانند مواردی كه در سوریه، لیبی و یمن روی داد.
وی افزود: با وجود اینكه من نظام های محلی و نیروهای منطقه ای را از مسئولیت این اوضاع مبرا نمی كنم؛ اما دخالت های خارجی فرامنطقه ای در به وجود آمدن این شرایط از اهمیت بیشتری برخوردار است.
آل ثانی اضافه كرد: اگر اقدامات كشورهای منطقه و كشورهای بزرگ مسئولانه بود و به سمت تغییر مسالمت آمیز و حل سیاسی حركت می كرد، بسیاری از رنج ها و دردهای این ملت ها التیام می یافت.
امیر قطر در ادامه گفت: همه ما می دانیم كه هیچ عدالتی بدون حاكمیت قانون وجود ندارد، اما متاسفانه بسیاری به حاكمیت قانون بدون عدالت اعتقاد دارند و همین مساله از مهم ترین منابع سیاست هایی است كه قانون را در خدمت نظام حاكم می كند و یا در خدمت منافع گروه مشخصی در جامعه قرار می دهد و باعث احساس ظلم و بی ثباتی می شود.
وی هشدار داد كه در سطح منطقه و جهان خطر كاهش نقش قوانین بین المللی در روابط میان كشورها و نیز تبدیل شدن قوانین بین المللی تنها به سلاح ضعیف ترها افزایش یافته است و این سلاح نمی تواند به آن ها كمك زیادی در مقابل وتوی كشورهای قدرتمند در شورای امنیت یا حمایت قدرتمندها از ناقضان حقوق بشر و كسانی كند كه با زور اراضی دیگران را اشغال می كنند.
آل ثانی در ادامه با اشاره به اقدام اخیر آمریكا علیه قدس و جولان گفت: نمونه این مورد به رسمیت شناختن الحاق قدس و جولان اشغالی به اسرائیل از سوی بزرگترین قدرت جهان است.
یكصد و چهلمین نشست مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس با حضور هیات های پارلمانی از 149 كشور جهان از روز شنبه به مدت پنج روز در دوحه قطر برگزار می شود.
شبك**9365**1392