بابلي ها ياد پدر مهربان سينماي ايران را گرامي داشتند

ساري - ايرنا - بابلي ها طي مراسمي شامگاه شنبه ياد استاد جمشيد مشايخي پدر مهربان سينماي ايران را گرامي داشتند.

به گزارش ايرنا؛ در اين مراسم كه با حضور تني چند از هنرمندان، بازيگران و كارگردانان سينماي ايران در شهر كتاب بابل برگزار شد، حاضران با يك دقيقه سكوت و ذكر فاتحه نام هنرمند برجسته سينماي ايران را گرامي داشتند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران در اين مراسم گفت : امروز سينماي ايران داغدار چهره فاخري است كه شاگردان زيادي را در عرصه هنر سينما تقديم ايران كرده است.
محمود شالويي اضافه كرد : هر چند يك ستاره درخشان در سينماي ايران افول كرد ، اما طلوع ستارگان ديگر كه در مكتب اين هنرمند رشد كرده اند اين خلع را پر مي كند.
وي گفت : در حال حاضر سينماي ايران در مسير اوج و تعالي قرار دارد و شاگردان اين چهره هاي فاخر اين صنعت را در كشور پيش مي برند كه اميدواريم مسير تعالي و پيشرفت همچنان پرفروغ ادامه يابد.
در اين مراسم حاضران دفتر يادبودي را امضا كردند كه قرار است در حاشيه نهمين جشنواره بين المللي فيلم وارش كه نهم الي 13 ارديبهشت ماه جاري در بابل برگزار مي شود به خانواده مرحوم مشايخي اهداء شود.
جمشيد مشايخي 6 آذر 1313 در تهران متولد شد. او داراي تحصيلات ناتمام در رشته تئاتر و داراي نشان درجه يك فرهنگ و هنر بود.
اين هنرمند سرشناس و پيشكسوت كه به كمال الملك سينماي ايران نيز شهرت دارد در سال 1336 به استخدام اداره تازه تأسيس هنرهاي دراماتيك درآمد و به عنوان بازيگر كار خود را آغاز كرد .
مرحوم مشايخي در سال 93 به عنوان سفير سلامت چشم و بينايي و در سال 94 به عنوان سفير سلامت از سوي وزارت بهداشت و دانشكده علوم پزشكي دانشگاه تهران معرفي و به وي تنديس سلامت اهدا شد.
«سوته‌دلان»، «خانه عنكبوت»، «كمال‌الملك»، «گل‌هاي داودي » ، «آوار» ، «پدربزرگ»، «طلسم»، «سرب»، «روز واقعه»، «خانه روي آب»، «يك بوس كوچولو»، «جرم»، «سيزده59» از جمله فيلم هاي سينمايي است كه مشايخي در آن ايفاي نقش كرد.
اين هنرمند پيشكسوت سينما، تئاتر و تلويزيون در 13 فروردين در سن 85 سالگي براثر كهولت سن و بيماري در بيمارستان عرفان درگذشت.
مراسم بزرگداشت استاد جمشيد مشايخي پدر مهربان سينماي ايران با ابتكار دبيرخانه جشنواره فيلم وارش و موسسه شهر كتاب در بابل برگزار شد.
7343/1654

سرخط اخبار استان‌ها