آیین معارفه تولیت جدید آستان قدس رضوی برگزار شد

مشهد- ایرنا- آیین تكریم حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، تولیت قدیم آستان قدس رضوی و معارفه حجت الاسلام احمد مروی، تولیت جدید عصر شنبه با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، رئیس و معاونین قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان كشوری و لشكری در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در این آیین با اشاره به خدمات مرحوم آیت الله طبسی در طول حیاتش به آستان قدس رضوی و نظام جمهوری اسلامی گفت: آن مرحوم با سابقه انقلابی گری هم رزم حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب بود و در طول تصدی تولیت آستان قدس رضوی تمام تلاش خود را برای آسایش زائران و توسعه حرم مطهر رضوی انجام داد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی با اشاره به زیرساخت‌های فراهم شده در حرم مطهر رضوی در دوران تولیت مرحوم واعظ طبسی خاطر نشان كرد: اگر خدمات آن مرحوم در توسعه حرم مطهر و صحن ‌ها نبود، شاید امروز امكان پاسخگویی به جمعیت 30 میلیون نفری زائران این آستان مقدس وجود نداشت.
وی به خدمات آیت الله رئیسی در طول تصدی تولیت آستان قدس رضوی نیز اشاره و بیان كرد: وی فردی ساده زیست و مردمی و متواضع است كه محور فعالیت خود در آستان قدس رضوی را سفارشات رهبر معظم انقلاب قرار داد.
وی افزود: آیت الله رئیسی به رهبر معظم انقلاب گفتند كه در مدت سه سال خدمت خود، حتی یك ریال از حق تولیت خود استفاده نكردند، با اینكه حق تولیت حق شرعی و قانونی تولیت است.
وی ادامه داد: آیت الله رئیسی علاوه بر توسعه فعالیتها در حوزه فرهنگی آستان قدس رضوی مبتكر تبادل فرهنگی بین ادیان توحیدی بر محور حضرت امام رضا (ع) بود.
رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب همچنین حجت الاسلام و المسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی را فردی صادق، نجیب و پركار و امانت دار توصیف كرد و گفت: عملكرد شایسته وی در مسئولیت های مرتبط با حوزه های علمیه كشور در دفتر رهبری باعث جلب اعتماد حضرت آیت الله خامنه ای و صدور حكم تولیت برای وی از سوی معظم له شد.
وی تاكید كرد: مقام معظم رهبری در 30 سال گذشته جز امانت داری، پاكی و تقوا چیز دیگری از حجت الاسلام و المسلمین مروی ندیدند و به همین دلیل مسئولیت سنگین آستان قدس رضوی را برعهده ایشان قرار دادند.
حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی گفت: مشهد یك شهر معمولی مانند دیگر شهرهای كشور نیست بلكه یك شهر بین المللی به شمار می ‌رود، لذا اداره كردن 30 میلیون زائر با ملیت ‌ها و مذاهب مختلف كار آسانی نیست و باید وسایل آسایش این تعداد زائر فراهم شود.
حجت ‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی ادامه داد: مردمی بودن، ساده زیستی، تلاش و كوشش از جمله ویژگی‌ های شخصیتی حجت‌ الاسلام رئیسی به شمار می ‌رود، ایشان بسیار مردمی است و همواره تلاش می ‌كرد كه در حد توان رضایت مقام معظم رهبری را جلب كند.
وی اضافه كرد: تولیت جدید آستان قدس رضوی فرزند مشهد است و امیدواریم آقای مروی در مسئولیت جدید خود بتواند كارهای بنیادی و اساسی كه آقای رئیسی پایه گذاری كردند را ادامه داده و توسعه دهد.
وی همچنین از آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد قدردانی و بیان كرد: ایشان بلندگوی حزب الله در خراسان است و خدمات شایسته ایشان در بهبود وضعیت حاشیه نشینان شهر مشهد موجب خرسندی رهبری شده است.
حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی در پایان سخنانش حكم رهبر معظم انقلاب خطاب به مروی برای انتصاب برای تولیت آستان قدس رضوی را قرائت و آن را به وی اعطا كرد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز در این آیین، آستان قدس رضوی را یكی از مظاهر دگرگون سازی انقلاب اسلامی توصیف و بیان كرد: موقوفات آستان قدس پیش از انقلاب در دست رژیم ستمشاهی بود و برای اهداف نامشروع آنان هزینه می شد اما انقلاب اسلامی این وضعیت را دگرگون كرد.
آیت الله سید احمد علم الهدی افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی اراضی موقوفه آستان قدس رضوی سه هكتار بود اما با تلاش مرحوم آیت الله واعظ طبسی این میزان به 53 هكتار بعد از انقلاب اسلامی رسید.
وی تحولات در وضع نذورات و موقوفات و فعالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی را از تاثیرات انقلاب اسلامی در دگرگون سازی این نهاد برشمرد.
امام جمعه مشهد در ادامه از آیت الله رئیسی نیز به عنوان عنصری مجرب و مدیری با ظرفیت یاد كرد كه براساس منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب دومین موج دگرگون سازی در آستان قدس رضوی را رقم زد.
آیت الله علم الهدی گفت: در مدت سه سال تولیت آستان قدس پهنای تشكیلاتی این نهاد در عرصه های فرهنگی و علمی توسعه فوق العاده ای یافت به حدی كه این آستان به نقطه بالای مرجعیت علمی در كشور تبدیل شد.
وی افزود: در طول تصدی آیت الله رئیسی با اضافه شدن چندین معاونت، خدمات آستان قدس در قالب برنامه خادمیاران نیز توسعه یافت و بركات فرهنگی و خدمات این آستان در سطح كشور فراگیر شد.
وی گفت: در این مدت مرحورمیت زدایی مورد تاكید رهبر انقلاب توسط آستان قدس رضوی از سطح خراسان فراتر رفت و كل محرومان در كشور را زیر پوشش قرار داد.
7489/ 1858