230میلیاردریال خسارت خشكسالی و سیل 95 خوزستان تامین شد

اهواز - ایرنا - رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان با اشاره به تامین اعتبار 30 میلیارد ریال مطالبات بخش شعیبیه شوشتر در سیل سال 95، گفت: 200 میلیارد ریال اعتبار نیز برای خسارت خشكسالی پارسال در خوزستان اختصاص یافت.

كیخسرو چنگلوایی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اولویت بندی نحوه پرداخت خسارت خشكسالی پارسال در حال انجام است و پرداخت آن در سه روز آینده آغاز می شود.
به گفته وی این اعتبار مربوط به صندوق بیمه و كشاورزانی است كه محصولات خود را بیمه كرده اند.
وی افزود: كشاورزان بخش شعیبیه شوشتر از سیل سال 95 مطالباتی داشتند كه با مكاتبه استاندار، رییس جمهوری دستور تامین اعتبار آن را صادر و دیروز در جلسه شورای مدیریت بحران خوزستان با حضور وزیر كشور قرار شد این مبلغ اختصاص داده شود.

** مصوبه جدید برای سیل زدگان خوزستان
چنگلوایی با اشاره به آغاز ارزیابی خسارت سیل اخیر به زمین های كشاورزی گفت: رهبر معظم انقلاب بر جبران خسارت سیل تاكید كرده همچنین رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی در سفر خود به خوزستان نیز گفته اند خسارت به كشاورزان جبران می شود.
وی افزود: زمین های كشاورزی هنوز زیر آب هستند و ارزیابی خسارت به آنها پس از فروكش كردن سیلاب امكان پذیر است اما فهرست بندی این زمین ها آغاز شده است.
چنگلوایی مصوبه دولت برای جبران خسارت سیل در استان گلستان را یادآور شد و اضافه كرد: خسارت به زمین های كشاورزی خوزستان بیش از گلستان بوده زیرا محصول (گندم) خوزستان در مرحله برداشت بوده است، به همین دلیل درخواست كرده ایم كه برای خوزستان مصوبه جدیدی تدوین شود و در انتظار تصویب آن هستیم.

** انتقال 220 هزار راس دام
رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان همچنین با اشاره به انتقال و اسكان موقت 220 هزار راس دام در 10 شهرستان این استان، گفت: تاكنون چهار هزار تن علوفه با همكاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیاد مستضعفان، و سه هزار و 100 تن سبوس میان دامداران آسیب دیده از سیل توزیع شده است.
وی با بیان اینكه 54 دستگاه ماشین آلات سنگین از بهمن پارسال تاكنون به مناطق در معرض سیل اعزام شده، افزود: 200 خانوار عشایری نیز در مناطق امن اسكان موقت داده شده اند.
بر اساس این گزارش، رییس سازمان جهادكشاورزی خوزستان پیش از این گفته بود: تاكنون هفت هزار و 400 میلیارد ریال در بخش كشاورزی، دام، شیلات و تاسیسات به این استان خسارت وارد شده است.
به گفته وی طبق آخرین آمار تاكنون 71 هزار هكتار از زمین های گندم، جو، ذرت بهاره، كلزا، چغندر قند و صیفی جات دچار آبگرفتگی و 55هزار هكتار دیگر نیز دچار خوابیدگی محصول ناشی از باد شدید شده اند.
در كشت پاییز گذشته كه در 800 هزار هكتار از زمین های خوزستان انجام شد، قرار بود از نیمه دوم فروردین برداشت آن آغاز شود، تولید بیش از سه میلیون تن محصول زراعی پیش بینی شده بود. اما به دلیل وقوع سیلاب در حوضه های دز، كارون و كرخه خسارت زیادی به آنها وارد شده است.
رودخانه های خوزستان سال آبی گذشته با بیش از 60 درصدی خشكسالی روبه رو بودند كه خسارت زیادی به كشاورزان وارد كرد.
در جریان سیلاب اخیر خوزستان، مسئولان برای نجات شهرها و روستاها، اقدام به شكستن برخی سیل بندها كردند كه این اقدام موجب به زیر آب رفتن بسیاری از زمین های كشاورزی منطقه شد. شكسته شدن این سیل بندها با ممانعت و اعتراض كشاورزان روبه رو بود زیرا معتقد بودند كه دولت هنوز خسارت بخش كشاورزی سیل سال 95 خوزستان از جمله بخش شعیبیه شوشتر كه بیشترین خسارت را دید نداده است.
9754/ 6037