2 كارگروه برای رسیدگی به ایثارگران آسیب‌دیده در سیل‌ راه اندازی شد

تهران- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران از راه ‌اندازی دو كارگروه «بهداشت و درمان» و «خدمات ‌رسانی و اجرایی» برای رسیدگی به وضعیت ایثارگران آسیب‌ دیده در سیل‌ های اخیر خبر داد.

به گزارش ایرنا از بنیاد شهید، جلسه ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز (شنبه) با موضوع بررسی آسیب‌های وارده و جبران خسارات به ایثارگران در سیل‌های اخیر به ریاست سید منصور میرمرادی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
منصور میرمرادی با اشاره به وقوع سیل در ابتدای سال جاری گفت: در روزهای نخست سال چندین استان از جمله گلستان، مازندران، لرستان، خوزستان، كرمانشاه، ایلام و فارس با وقوع سیل مواجه شدند. بعضی از استان ‌ها دچار آسیب بیشتری هستند. خسارات وارده به مردم و ایثارگران در سیل ‌های اخیر در 3 حوزه اماكن مسكونی، زمین‌های كشاورزی و اماكن كسب و كار است و نخستین گام ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این راستا احصاء ظرفیت‌ های قانونی برای پشتیبانی و حمایت از ایثارگران آسیب دیده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: همكاران ما در مناطق سیل‌زده حضور فعال و چشمگیری دارند و تمام تلاش خود را برای كمك انجام می‌دهند. همچنین تعدادی از همكاران بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در مناطق سیل‌زده دچار خسارات شده‌اند.
وی ادامه داد: تلاش ما انجام مدیریت مناسب به گونه‌ای است كه از تمام ظرفیت‌ها برای كمك به ایثارگران استفاده شود. در این مسیر از امكاناتی چون كمك‌های دولت و سایر ظرفیت‌های پیش بینی شده استفاده می‌شود و با توجه به اینكه ایثارگران تحت پوشش بیمه‌های عمر، حوادث و حوادث غیرمترقبه قرار دارند، بیمه حوادث نیز وظیفه جبران خسارات وارده به منازل ایثارگران را بر عهده دارد.
میرمرادی در خصوص وضعیت بهداشتی مناطق سیل زده گفت: به دلیل آبگرفتگی امكان شیوع بیماری‌های واگیردار در این مناطق وجود دارد. در این زمینه كارگروهی با مسئولیت معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران تشكیل می‌شود تا با حضور در مناطق آسیب دیده و ارائه آموزش‌های لازم و معاینات برای جامعه ایثارگری از بروز این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری كند.
وی ادامه داد: در بخش خدمات‌رسانی نیز كارگروه اجرایی با مدیریت معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران مسئولیت امور را بر عهده خواهد داشت. یكی از بخش‌هایی كه در این زمینه علاوه بر خسارات مستقیم به ایثارگران باید مورد توجه باشد موضوع آسیب‌های وارده به گلزارهای مطهر شهداست كه در این بخش نیز لازم است كارها از طریق كارگروه ساماندهی گلزارهای شهدا انجام شود.
محمود پاكدل، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه با بیان اینكه در حال حاضر كار امدادرسانی به سیل‌زدگان در حال انجام است افزود: فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه كمك‌رسانی به ایثارگران در حال انجام است و اكیپ‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران بویژه مددكاران اجتماعی و مشاوره باید در منطقه حضور داشته باشند.
عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با اشاره به خطر شیوع بیماری در مناطق آسیب دیده گفت: در مورد این مساله آموزش اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین حضور روانشناس، پزشك عمومی و متخصص و تأمین داروها و تجهیزات لازم درمانی برای ایثارگران ضرورت دارد.
اجتمام * 7268*3063