۱۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۲
کد خبر: 83266630
۰ نفر
شناسایی سلول‌های مغزی كنترل‌كننده خاطرات بد

تهران- ایرنا- محققان موفق به شناسایی مجموعه‌ای از سلول‌های مغزی شدند كه مسئول كنترل خاطرات بد و ترسناك هستند؛ شناسایی این سلول‌ها می‌تواند منجر به روش‌های درمانی موثر برای درمان انواع فوبیا، اضطراب و اختلالات پس از سانحه شود.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری نیچر، یادآوری خاطرات تلخ و دردناك گذشته برای همه تجربه ناخوشایندی است و گاهی می‌تواند منجر به اختلالات عصبی شود. برای مثال اختلال استرسی پس از آسیب روانی (PTSD) سندرمی است كه پس از تجربه مستقیم یا یادآوری یك عامل استرس زا رخ می‌دهد و عواقبی مانند مرگ یا وقوع یك سانحه جدی دیگر به همراه دارد. به این منظور همیشه عامل یادآوری خاطرات بد و كنترل آن برای پزشكان حائز اهمیت است.
محققان دانشگاه تگزاس در آستِن مجموعه‌ای از سلول‌های مغزی به نام «نورون‌های انهدام» را شناسایی كردند. زمانی‌كه این سلول‌های عصبی فعال هستند، خاطرات ترسناك را سركوب می‌كنند و زمانی كه غیر فعال باشند، به طور غیر منتظره‌ای خاطرات بد را یادآوری می‌كنند. این سلول‌ها در هیپوكامپ مغز قرار دارند؛ هیپوكامپ بخش مربوط به حافظه و مسیریابی است و تحقیقات نشان می‌دهد در احساس ترس نیز نقش مهمی دارد.
محققان بر این باورند كه شناسایی این سلول ها و بررسی عملكرد آنان می‌تواند در توسعه درمان‌های عصبی و روان‌شناختی و بهبود بیماران مبتلا به انواع فوبیا، اختلالات استرس و اضطراب و همچنین سربازان جنگی بسیار موثر باشد.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است.
علمی**9259** 1055