۱۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۹
کد خبر: 83266554
۰ نفر
شهرك صنعتی آق قلا در زیر آب و رسوب

گرگان - ایرنا - با گذشت حدود بیست روز از وقوع سیلاب در استان گلستان؛ راه دسترسی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی شهرك صنعتی آق قلا مسدود و بخش هایی از این واحدها در زیر آب و رسوبات مدفون هستند.

بر اساس مشاهدات عینی امروز شنبه خبرنگار ایرنا؛ دست كم بیش از 60 واحد تولیدی - صنعتی این شهرك به ویژه در فاز 3 فاقد راه دسترسی زمینی هستند.
صاحبان و مالكان این كارخانه ها با قایق از صنایع خود سركشی می كنند و امكان رفت و آمد زمینی وجود ندارد.
شمار زیادی از واحدهای تولیدی شهرك صنعتی آق قلا همچنان غرقاب هستند و ارتفاع آب در برخی سالن های تولیدی به 1.5 متر هم می رسد.
تجهیزات الكتریكی و مكانیكی این واحدها بر اثر سیلاب معیوب شده و به گفته مالكان، كارآیی خود را تا حد زیادی از دست داده است.
برای جلوگیری از افزایش خسارت‌، كارخانه داران آق قلا تلاش می كنند آب داخل سالن ها و انبارها را تخلیه كنند اما امكاناتی مانند لجن كش، پمپ و كفكش به اندازه كافی در اختیار ندارند.
مقادیر زیادی مواد اولیه به همراه سفارشات حاضر شده مشتریان در انبار واحدهای تولیدی شهرك صنعتی آق قلا به زیر آب رفته و تاسیسات زیر ساختی و اولیه مانند برق، گاز، آب و اینترنت آسیب جدی دیده و بعضا قطع است.
در سطح منطقه شنیده می شود معدودی از مدیران واحدهای تولیدی آق قلا به تصور افزایش قیمت كالا در سال 98 حجم بیشتری از مواد اولیه و تولیدات خود را در انبارها دپو كرده اند كه این عده آسیب بیشتری دیده اند.
برخی افراد فعال در شهرك و كارگران؛ تعداد این واحدها را كمتر از پنج مورد عنوان می كنند.
از دیگر سو تجهیزات سیل گرفته برخی واحدهای تولیدی آق قلا وارداتی است و می بایست تكنسین های خارجی برای تعمیر و راه اندازی مجدد آن از سوی شركت سازنده اعزام شود.
همچنین تعدادی از كارگران واحدهای تولیدی در شهرك صنعتی آق قلا به خبرنگار ایرنا گفتند چون تحت پوشش بیمه بیكاری قرار ندارند، در این شرایط زندگی و معیشت آنها به خطر افتاده است.
برخی مدیران واحدهای تولیدی آق قلا می گویند؛ سقف پرداخت غرامت در قراردادهای بیمه اندك است و حتی ثلث خسارت‌ وارده را جبران نمی كند.
تعدادی از واحدهای صنعتی آق قلا هم از كم توجهی فرماندار شهرستان به مشكلات تولیدكنندگان هم در دوره بهره برداری و هم در زمان كنونی از حیث در دسترس قرار ندادن تجهیزات مقابله با سیل و روان آب گلایه داشتند.
در همین رهگذر رودخانه قره سو كه از محدوده شهرك صنعتی آق قلا گذر می كند، همچنان پرآب است و باتوجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ذوب شدن برف در ارتفاعات استان گلستان بیم آن می رود مجددا طغیان كند.
محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی ایران پیش از این گفته بود بر اساس ارزیابی و برآورد اولیه 80 درصد واحدهای تولیدی مستقر در شهرك صنعتی آق قلا به دلیل سیلاب و آبگرفتگی آسیب دیده است.
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفته بود، دولت در كنار تولیدكنندگان سیل زده گلستان هست و تمام توان خود را برای جبران خسارات وارده به كار خواهد گرفت.
فرشاد مقیمی معاون وزیر هم گفت: بخشی از خسارات وارده سیل به صنعت گلستان از محل توافق بیمه ای میان وزارت صمت با بیمه ایران جبران خواهد شد.
به گزارش ایرنا؛ سیلاب و آبگرفتگی به فضای سبز، تصفیه‌خانه فاضلاب، استفاده مجدد از پساب، ایستگاه TBS و تأسیسات برق، مخابرات و آب رسانی شهرك صنعتی آق قلا خسارت جدی وارد كرده است.
در این رابطه مدیر عامل شركت شهرك های صنعتی گلستان گفت: آبگرفتگی در فاز سه این شهرك بیشتر از سایر نقاط است و ارتفاع آب بعضا به دو متر هم می رسد.
حجت الله خلیل زاده افزود: از ۲۰۹ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در شهرك صنعتی آق قلا ۱۵۷ واحد آن‌ در زمان حادثه فعال بود و حدود 100 كارخانه بین 20 تا 80 درصد خسارت دید.
وی برآورد دقیق خسارت را منوط به ارزیابی بیشتر كرد و ادامه داد: روان آبها از فاز یك و دو شهرك تخلیه شده اما فاز سه با مشكل جدی مواجه است.
وی افزود: برآورد اولیه حاكی از خسارت دو هزار میلیارد ریالی به واحدهای تولیدی و 300 میلیارد ریالی به تاسیسات زیر بنایی شهرك است اما باتوجه به تخلیه نشدن رواب آبها این رقم نیازمند بررسی دقیق و بیشتر است.
خبرنگار ایرنا تلاش كرد نظر فرماندار آق قلا را هم جویا شود كه دسترسی به وی میسر نشد.
شهرك صنعتی آق قلا با مساحت 168 هكتار دارای 220 واحد بهره‌بردار است كه از این تعداد حدود 170 واحد صنعتی با اشتغال بالغ بر دو هزار و 700 نفر فعالیت رسمی دارند.
7333/3091/6204