امكان ترمیم انواع زخم با پانسمان‌های جدید فراهم شد

تهران- ایرنا- محققان یك شركت مستقر در برج فناوری دانشگاه امیركبیر با استفاده از زیست‌پلیمرها، پانسمان‌هایی تولید كرده كه با ایجاد فاكتورهای رشد درون سلولی امكان ترمیم انواع زخم‌ها و سوختگی‌ را فراهم می‌كند.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیركبیر، تمامی انسان‌ها از دیرباز آسیب‌دیدگی‌هایی كه منجر به زخم شود را تجربه كرده‌اند و درمان زخم و آثار باقیمانده از آن همواره نگرانی‌هایی را در پی داشته است. به منظور درمان چنین جراحت‌هایی محققان همواره در تلاش برای ابداع روش‌های جدیدی بودند كه سرعت و كیفیت درمان زخم‌ها را افزایش دهند.
در این راستا یك شركت مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر با هدف ایجاد نوآوری در سلامت در زمینه طراحی و تولید پانسمان‌های نوین با ساختار مشابه پوست انسان فعالیت می‌كند.
این شركت موفق به تولید پانسمان‌هایی با استفاده از زیست پلیمرها شده كه از طریق فاكتورهای رشد درون سلولی، انواع زخم و سوختگی‌های نوع یك و دو را ترمیم می‌كند.
این پانسمان دارای ساختار مشابه ماتریكس خارج سلولی و زیست پلیمرها است كه از طریق ایجاد محیط طبیعی برای سلول‌های بدن شرایطی بهینه و بدون استرس را برای سلول‌ها فراهم می‌كند.
این امر منجر به حضور فاكتورهای داخلی رشد سلولی و افزایش پایداری آنها در محل آسیب دیده شده و در نتیجه باعث افزایش سرعت تقسیم سلولی و روند ترمیم زخم می‌شود.
این پانسمان، ماتریكس منعطف و با قابلیت قرارگیری روی انواع سطوح زخم است ضمن آنكه با بهره گیری از تكنولوژی منحصر به فرد به كار رفته در تولید آن، باعث كاهش احتمال بروز حساسیت و فقدان آسیب بافتی هنگام تعویض پانسمان می‌شود.
چسبندگی مناسب به سطح زخم، كنترل بصری زخم، حفظ رطوبت مناسب، جذب اگزودا (مایع خارج سلولی كه در نتیجه تغییر وریدها هنگام التهاب به وجود می‌آید) ناشی از زخم، امكان برش مناسب با سایز زخم، افزایش سرعت ترمیم از دیگر ویژگی‌های این پانسمان به شمار می‌رود.
این پانسمان در درمان تمامی انواع زخم‌ها از جمله زخم‌های دیابتی بدون عفونت، زخم بستر، سوختگی درجه یك و 2، زخم‌های ناشی از شیردهی، زخم اگزوداتیو حاد و مزمن و زخم‌های نروپاتیك كاربرد دارد.
از دیگر كاربردهای این محصول دانش بنیان می‌توان به بهبود زخم‌های ناشی از آرتریت روماتوئید، انواع خراش‌ها و بریدگی‌ها، مناطق پیوندی پوست و زخم‌های سیاهرگی و سرخرگی اشاره كرد.
پانسمان‌های ماتریكس كلاژن تحت شرایط GMP و طبق استانداردهای ISO13485، ISO9001 و FDA-QSR در مقیاس صنعتی قابل تولید است.
علمی **1836**1883