واكنش وزارت خارجه تركيه به اظهارات وزارت اطلاعات اريتره

آنكارا- ايرنا- وزارت امور خارجه تركيه به بيانيه وزارت اطلاعات اريتره مبني بر دخالت آنكارا در امور داخلي اين كشور واكنش نشان داد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري دميراؤرن در روز شنبه، وزارت امور خارجه تركيه با صدور بيانيه اي، اتهامات دولت اريتره عليه تركيه را باعث وارد شدن خلل به روابط تركيه با كشورهاي آفريقايي دانسته و اين اتهامات را ناشي از اطلاعات نادرست درباره تركيه ذكر كرد.
بيانيه وزارت خارجه تركيه بر تداوم روابط چندجانبه تركيه با كشورهاي آفريقايي و حساسيت تركيه نسبت به ثبات و امنيت قاره آفريقا تأكيد كرد.
در بيانيه وزارت امور خارجه تركيه چنين آمده است: در اين چارچوب از عادي شدن روابط اتيوپي-اريتره و برقراري ثبات در شاخ آفريقا استقبال نموده و بر ضرورت ادامه اين روند تأكيد مي كنيم.
دولت اريتره چهارشنبه گذشته در بيانيه‌اي سه كشور سودان، قطر و تركيه را به خرابكاري، حمايت از گروه هاي افراطي و تلاش براي سقوط دولت قانوني اين كشور متهم كرد.
در اين بيانيه تلاش تركيه براي براندازي دولت اريتره «سابقه دار» توصيف شده و از حمايت گروه هاي افراطي توسط آنكارا بشدت انتقاد شده است. اين بيانيه تركيه را به عنوان طراح اصلي و قطر را با عنوان حامي مالي خرابكاري ها در اريتره توصيف كرده است.
مقابله با روند صلح اريتره و اتيوپي بخشي ديگر از اتهامات دولت اريتره عليه سه دولت نامبرده است.
جولاي 2018(تير 13978) اتيوپي و اريتره با انعقاد توافق صلحي به دو دهه دشمني ميان خود پايان دادند.
عربستان، امارات، بحرين و برخي كشورهاي آفريقايي نزديك به آنان همچون اريتره نسبت به دخالت تركيه و قطر در امور داخلي ديگر كشورهاي عربي معترض هستند. پيام هاي غيرمستقيمي كه «سلمان بن عبدالعزيز» شاه سعودي و «احمد ابوالغيط» دبيركل اتحاديه عرب در جريان سي امين نشست عادي سران اتحاديه عرب (در تونس) به امير قطر داد و موجب ترك جلسه از سوي وي شد در همين راستاست. در مقابل تركيه و قطر معتقدند كه بايد به حمايت خود از گروه هاي مبارز در مقابل دولت هاي سخت گير و مستبدي چون عربستان و اريتره ادامه دهند.
بر اساس اين گزارش، تاسيس سازمان «علماي اريتره» از سوي تركيه بخشي از سياست آنكارا براي پيگيري چنين هدفي است كه دولت اريتره آن را مصداق بارز دخالت يك كشور خارجي در امور داخلي خود قلمداد مي كند.
خاورم**9489**1144