گروهی از خسارت دیدگان سیل سمیرم در خانه های استیجاری ساكن شدند

اصفهان- ایرنا - 23 خانوار از حدود 100خانواده خسارت دیده از سیل و آبگرفتگی های روزهای اخیر سمیرم در منازل استیجاری ساكن شدند.

به گزارش ایرنا، سیلاب و آبگرفتگی های روزهای گذشته بیش از یكهزار میلیارد ریال خسارت به بخش ها و زیر ساخت های شهرستان كوهستانی سمیرم وارد و حدود 150 خانوار را مجبور به ترك ساختمان ها و اسكان اضطراری در محل های دیگر كرد.
بیشتر خانه های خسارت دیده از سیل و آبگرفتگی های اخیر در دو محله قلعه در شمال و كوشك در مركز شهر سمیرم واقع شده اند.
با فروكش كردن سیلاب و آبگرفتگی و كاهش بارندگی های بهاره، خانوارهای ساكن در سه مدرسه تعیین شده برای اسكان اضطراری در شهر سمیرم از دو روز گذشته مدارس را ترك كرده و در خانه های استیجاری ساكن شده اند.
مدیر كمیته امداد امام خمینی(ره) سمیرم كه بخش عمده خرابی ها و خسارت های سیل به خانوارهای تحت پوشش این نهاد مربوط می شود در همین رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: از 23 خانواری كه در 2 روز اخیر خانه اجاره كرده اند 16 خانواده مددجوی بهزیستی و كمیته امداد هستند.
علیقربان افشاری روز شنبه افزود: هفت خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و تلاش ها برای اسكان موقت 25 خانواده ای كه در خانه اقوام خود ساكن شده اند نیز ادامه دارد.
وی با بیان اینكه چهار خانوار تحت پوشش بهزیستی نیزدر مهمانسرای این اداره سكونت دارند ادامه داد: سه خانوار غیر سمیرمی ساكن در بافت فرسوده محله قلعه و سه خانوار دیگری كه در مدت سیلاب در مدارس ساكن بودند نیز با وجود پیگیری ها و صحبت های زیاد با آنها، حاضر به اجاره خانه ای دیگر با ودیعه دولت نشده اند.
محمد نادری سمیرمی مدیر آموزش و پرورش سمیرم نیز با بیان اینكه 23 مدرسه شامل 120 كلاس در تعطیلات نوروزی برای مسافران در نظر گرفته شده بود ، گفت: پنج باب مدرسه با مصوبه ستاد مدیریت بحران برای اسكان اضطراری خسارت دیدگان سیل اخیر در نظر گرفته شد.
وی همچنین به تخریب جزیی و خسارت دیدن حدود 35 ساختمان آموزشی سمیرم نیز اشاره كرد و گفت: 900 متر دیوار مدرسه خراب شد و آب باران به حدود چهار هزارمتر سقف مدرسه نفوذ كرد.
مدیر بنیاد مسكن انقلاب اسلامی سمیرم نیز در همین پیوند به خبرنگار ایرنا گفت: هر تصمیم و مصوبه ا ی كه هیات وزیران و دولت برای خسارت دیدگان سیل و سیلاب بگیرد در سمیرم نیز اجرا خواهد شد.
روح الله افشاریان با بیان اینكه مطابق مصوبه ستاد مدیریت بحران 2 راهكار موقت و دائم برای خانوارهایی كه ساختمان آنها قابل سكونت نیست در نظر گرفته شده است.
وی تشریح كرد: هر 2 خانواری كه خانه های آنها قابل سكونت نیست می توانند یك پلاك مسكونی 2 طبقه از واحدهای ساختمانی بنیاد مسكن در فاز 2 شهرك آبشار را با شرایط مصوب دولت تحویل بگیرند.
وی افزود: بقیه نیز در صورت تمایل می توانند خانه تخریب شده خود را بازسازی یا مرمت كنند.
به گفته افشاریان، شهرداری و اداره راه و شهرسازی در حال مشخص كردن نحوه ساخت و ساز در بافت های فرسوده و قدیمی هستند تا این گروه نیز بتوانند از تسهیلات مصوب دولتی استفاده كنند.
وی گفت: بیش از 50 درصد ساختمان های مسكونی بافت های فرسوده شهری سمیرم در مرحله اول باید نوسازی شود.
مدیر بنیاد مسكن سمیرم اظهار داشت: حدود 115 واحد مسكونی در شهرهای حنا، ونك و كُمه نیازبه بازسازی دارند.
در سال زراعی جاری 600 میلیمتر بارندگی در سمیرم و بالای 700 میلیمتر بارش در روستاها و مناطق واقع شده در دامنه دنا و زاگرس مركزی این شهرستان ثبت شده است.
/6022 / 7147

سرخط اخبار استان‌ها