ارزش صادرات از گمرك بازرگان به 164 میلیون دلار رسید

ارومیه - ایرنا - سرپرست اداره كل گمرك بازرگان گفت: ارزش صادرات از این مرز طی سال 1397 به 164 میلیون دلار رسید كه نسبت به سال پیش از آن 108 درصد رشد داشت.

صادق نامدار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طی سال گذشته 194 هزار تن كالا از طریق گمرك بازرگان صادر شد كه عمده ترین اقلام صادراتی از این مرز را مصالح ساختمانی تشكیل می دهد.
وی اضافه كرد: در این مدت یك میلیون و 918 هزار تن كالای سایر گمركات كشور نیز از طریق مرز بازرگان صادر شده است.
وی از ترانزیت 2 میلیون و 95 هزار تن كالا طی سال 1397 از طریق این گمرك خبر داد و بیان كرد: این میزان 59 درصد كمتر از سال پیش از آن بود.
به گزارش ایرنا حدود یك چهارم از كل پایانه های مرزی كشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماكو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز تركیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرك بازرگان یكی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و تركیه به شمار می رود كه به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است.
مرز بازرگان كه دروازه ورود ایران به كشورهای اروپایی به شمار می رود، در فاصلهٔ یك كیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماكو در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این گمرك در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی مابین ایران و تركیه است.
آذربایجان غربی دارای 960 كیلومتر مرز مشترك با سه كشور تركیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.
7132/2093