۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
کد خبر 83266301
۰ نفر
يك انجمن حقوقي مراكشي عليه دولت رباط طرح دعوي كرد

تهران – ايرنا- يك انجمن حقوقي مراكشي در پي اقدامات خشونت آميز نيروهاي امنيتي مراكش در حق معلمان معترض و بازنشستگي اجباري آن ها، عليه دولت رباط در سطح ملي و بين المللي طرح دعوي كرد.

به گزارش امروز (شنبه) ايرنا به نقل از روزنامه فرامنطقه اي 'رأي اليوم'، انجمن حقوق بشر و شهروندان مراكش كه مقر آن در شهر
'قنيطره' اين كشور است در بيانيه اي اعلام كرد كه پس از زورگويي ها و تهديدها در حق معلمان و اجبار آن ها به بازنشستگي و در پي تصريحات نامسؤولانه 'سعيد أمزازي' وزير آموزش ملي و پرورش مراكش، در مراجع قضايي طرح دعوي كرده است.
در همين راستا 'ادريس السدراوي' رييس اين انجمن ملي و حقوقي تاكيد كرد كه اين چنين برخوردهايي با معترضان به هدف پايمال كردن حق اعتراض مسالمت آميز و اعتصاب صورت مي گيرد.
اين انجمن با اشاره به توافق سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) و توصيه هاي سازمان بين المللي كار در خصوص مبارزه با تبعيض در امر آموزش، دولت مراكش را به عدول از صلاحيت هاي قانوني و بين المللي خود متهم كرد و مقام هاي اين كشور را به خاطر اتخاذ تصميم هايي يك جانبه، مسؤول اختلال در سيستم آموزش دانست.
بيش از ده هزار نفر از معلمان مراكشي روز يكشنبه 24 مارس (چهارم فروردين)، در خيابان‌هاي رباط پايتخت مراكش نسبت به شرايط كاري خود اعتراض كردند.
اين تظاهرات چند ساعت پس از سركوب تظاهرات ديگري در رباط برگزار شد كه پليس ضد شورش مراكش براي متفرق كردن معلم ها از ماشين هاي آب پاش استفاده كرد.
معلمان مراكشي نسبت به قراردادهاي جديد استخدامي، اوضاع معيشتي و همچنين قوانين بازنشستگي معترض هستند.
خاورم**3224*1275