سیلاب سه هزار و 680 میلیارد ریال به كشاورزی همدان خسارت زد

همدان-ایرنا- رییس مدیریت بحران سازمان جهاد كشاورزی استان همدان گفت: سیلاب و بارش باران در هفته گذشته سه هزار و 680 میلیارد ریال به بخش‌های مختلف كشاورزی این استان خسارت وارد كرد.

احد ظفری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اثر بارش شدید باران و ایجاد سیلاب در این استان 6 هزار و 86 واحد جایگاه نگهداری دام و علوفه از 30 تا 100 درصد تخریب شدند.
وی با بیان اینكه 700 راس دام سبك و سنگین در این استان تلف شدند، ادامه داد: 53 هزار هكتار از اراضی زراعی و باغی نیز دچار آب گرفتگی شده‌اند كه اسدآباد، ملایر و نهاوند بیشترین خسارات را دیدند.
رییس مدیریت بحران سازمان جهاد كشاورزی همدان همچنین از تخریب 223 رشته قنات در این استان خبر داد و افزود: 74 باب استخر پرورش ماهی، 37 دهنه پل و 710 كیلومتر راه بین مزارع تخریب و كانال انتقال آب بتنی و سنتی نیز تخریب شده است.
ظفری اظهار داشت: همچنین حدود 2 میلیون قطعه بچه ماهی در استان همدان تلف شده‌اند و نهاوند با یك میلیون و 100 هزار قطعه بیشترین میزان تلفات بچه ماهی به ویژه ماهی قزل آلا را داشته است.
وی با اشاره به اینكه تنها تعداد كمی از خسارت دیدگان بیمه بوده اند، افزود: دستگاه‌های بیمه گر و متولی بیمه باید نهایت تلاش را برای بیمه اراضی كشاورزی، دامی، زراعی و باغی به كار گیرند و شرایط را به گونه‌ای سرعت بخشند تا كشاورز و بهره بردار با اطمینان خاطر بیشتر نسبت به بیمه كردن محصولات كشاورزی و دامی خود اقدام كنند.
به گزارش ایرنا، استان همدان با مساحت یك‌ میلیون و 949 هزار هكتار دارای 39 تا 40 درصد كاربری بخش كشاورزی است و در بخش زراعی سه میلیون و 551 هزار تن محصول تولید می كند.
مجموع كل تولیدات سالانه محصولات زراعی، باغی و دامی استان همدان چهار میلیون و 759 هزار تن است كه در بخش باغی 736 هزار تن و در بخش دام 470 هزار تن محصولات دامی تولید می‌شود.
بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده، ارزش ریالی تولیدات كشاورزی استان همدان معادل 66 هزار و 300 میلیارد ریال است.
7523/2087/2090