۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
کد خبر 83266123
۰ نفر
استاندارخوزستان: 6 شهرباید فوری تخلیه شوند

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان اعلام كرد با توجه به افزایش ورودی و خروجی سد كرخه از شب گذشته تا كنون 6 شهر حاشیه این رودخانه در معرض سیلاب قرار گرفته اند و باید فوری تخلیه شوند.

غلامرضا شریعتی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با توجه به احتمال طغیان رودخانه كرخه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و كوت سید نعیم در معرض سیل قرار دارند و هر چه زودتر باید از سكنه خالی شوند.
وی گفت: خروجی سد كرخه اكنون 2 هزار و 400 تا 2 هزار و 500 متر مكعب بر ثانیه است كه رودخانه كرخه توان این حجم آب ندارد و طبیعی است كه در برخی جاها طغیان كند.
استاندار خوزستان گفت: این حجم ورودی آب به سد كرخه مطابق با پیش بینی ها نبوده است چرا كه توقع می رفت با قطع بارندگی در استان های بالا دست و فروكش كردن سیلاب های این استان ها ورودی آب كرخه كاهش یابد ولی متاسفانه این موضوع محقق نشد و ورودی آب سد كرخه حتی افزایش هم داشته است.
شریعتی گفت: طبق پیش بینی كارشناسان سازمان آب و برق خوزستان، باید در چهار روز گذشته ورودی سد كرخه به حجم ثابت 2 هزار متر مكعب بر ثانیه برسد و حتی پیش بینی شده بود كه بعد از چهار روز به زیر 2 هزار متر مكعب بر ثانیه برسد.
او اضافه كرد: شب گذشته ورودی كرخه به 2 هزار و 400 متر مكعب بر ثانیه رسید و این حجم ورودی ظرفیت سد را به سمت پر شدن برده است به همین دلیل امكان كاهش حجم خروجی سد وجود ندارد و حتی می بایست خروجی سد از این میزان هم بیشتر شود.
استاندار خوزستان افزود: اكنون حجم آب پشت سد كرخه بیش از 6 میلیارد متر مكعب است و این به معنای پر شدن ظرفیت سد كرخه است كه اگر با مدیریت خروجی، این حجم كنترل نشود ممكن است در وضعیت بحرانی قرار گیریم.
وی گفت: به همین علت مجبور شدیم خروجی سد كرخه را نیز با ورودی سد كه همان 2 هزار و 400 متر مكعب بر ثانیه است برسانیم تا بتوان تعادل حجم آب پشت سد كرخه را حفظ كرد.
نماینده عالی دولت در خوزستان بیان كرد: در بازه زمانی چند روزه خروجی سد كرخه از 700 متر مكعب به 2 هزار و 400 متر مكعب بر ثانیه رسیده است كه همین موضوع سبب طغیان رودخانه كرخه در پایین دست شده است.
وی افزود: تمام تمهیدها و تلاش های لازم را برای ایجاد فیوز پلاك پخش آب انجام دادیم تا كمترین میزان آب كرخه به شهرهای طول مسیر برسد ولی در عین حال برای احتیاط و پیشگیری با بررسی های كارشناسی و اجتماعی كه انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم كه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و كوت سید نعیم را تخلیه كنیم.
وی در عین حال گفت: توصیه می كنیم زنان و كودكان این 6 شهر به مناطق امن انتقال داده شوند و جوانان برای كمك در منطقه باقی بمانند و به دستگاه های خدمات رسان منطقه در تقویت سیل بندها كمك كنند تا از ورود آب به این شهرها جلوگیری شود.
استاندار خوزستان تاكید كرد: همه همت و تلاش ما بر این است كه آب را در بالا دست شهرها به دشت ها و زمین های كشاورزی هدایت كنیم و مسیرهای خروجی آن به سمت تالاب هورالعظیم را متعدد كنیم تا كمترین ضرر به شهرهای وارد شود.
بارش های سیل آسای دو هفته گذشته در خوزستان و استان های بالادست، سبب جاری شدن سیلاب در این استان شد به گونه ای كه استاندار خوزستان در11 فروردین ماه شرایط اضطراری اعلام كرد.
6064/6002