مخالف دولت سودان خواستار كناره گيري داوطلبانه البشير شد

تهران - ايرنا - «الصادق المهدي» رئيس «حزب امت سودان» بزرگترين حزب مخالف دولت اين كشور با اعلام توافق بر سر نظام جايگزين، خواستار كناره گيري داوطلبانه «عمر البشير» رئيس جمهوري سودان شد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري «اسپوتنيك»، المهدي اعلام كرد كه «نيروهاي آزادي و تغيير» براي ارايه نظام جايگزين دولت البشير در سودان توافق كرده اند و خواستار اين شد تا ارتش امور كشور را به دست گيرد.
وي همچنين از البشير خواست تا حالت فوق العاده را در كشور لغو و همه بازداشت شدگان تظاهرات اخير آزاد شوند.
رئيس حزب امت سودان خواستار تظاهرات ميليوني مردمي در روز شنبه (امروز) تحت عنوان «موكب سودان متحد» در سالگرد انقلاب ششم آوريل شد.
ششم آوريل سالگرد حمايت ارتش سودان از تظاهركنندگاني است كه نظام «جعفر النميري» چهارمين رئيس جمهوري سودان را سرنگون كردند.
تظاهرات كنندگان در پايتخت اين كشور و حومه هاي آن به سمت فرماندهي ستاد كل ارتش حركت مي كنند.
ديروز نيز بسياري از محله هاي «خرطوم» پايتخت سودان و ديگر ولايات اين كشور شاهد برگزاري تظاهرات گسترده و نيز اعتراضات و تحصن گسترده بودند و شركت كنندگان در اين تجمع ها مخالفت خود را با دولت البشير اعلام كردند و سرنگوني آن را خواستار شدند. نيروهاي امنيتي براي متفرق كردن معترضان، از گاز اشك آور استفاده كردند.
تظاهرات مردم سودان عليه عمرالبشر از 19 دسامبر 2018 شروع و موجب شد تا رئيس جمهوري اين كشور در 22 فوريه 2019 با انحلال دولت ، به مدت يك سال حالت فوق العاده در سودان اعلام كند.
اعتراض ها در سودان گرچه در آغاز افزايش قيمت‌ها و كمبود مواد غذايي را هدف قرار داده بود، اما بعدتر به اعتراض عليه البشير تبديل شد كه نزديك به سي سال است در اين كشور قدرت را در دست دارد.
خاورم**9366**1651