مالیات آستان قدس و برخی دستگاه‌ها به نوسازی مدارس می‌رسد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفت: مالیات آستان قدس رضوی و دستگاه‌ها از امسال به منظور برقراری عدالت آموزشی در مناطق محروم و كمتر توسعه یافته در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.

«مهراله رخشانی‌مهر» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: سقفی برای پرداخت این مالیات به سازمان نوسازی مدارس مشخص نشده است اما بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، آستان قدس رضوی و آن دسته از موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیرو‌های مسلح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به استثنای مواردی كه اذن صریح ولی‌فقیه مبنی بر پرداخت نكردن مالیات و یا نحوه تسویه آن را دارند، موظفند نسبت به واریز مالیات خود به خزانه اقدام كنند.
وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه، معادل درآمد واریزی از محل ردیف‌های هزینه‌ای مربوط، صرف توسعه عدالت آموزشی، نوسازی، مقاوم‌سازی و خرید تجهیزات برای مدارس روستایی و مناطق محروم می‌شود.
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: این دستگاه‌ها مالیات سالانه خود را كه رقم قابل توجهی است به حساب خزانه واریز كرده و سپس از طریق سازمان برنامه و بودجه در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار می گیرد تا صرف بازسازی و تخریب مدارس فرسوده مناطق محروم شود.
رخشانی‌مهر اضافه كرد: اگر این اعتبار در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار گیرد اولویت با تكمیل پروژه‌های نیمه تمام است و در صورت تكمیل آنها، به سمت پروژه‌های جدید و تخریب و بازسازی مدارس در مناطق كمتر توسعه یافته می‌رویم.
وی با بیان اینكه بر اساس توافق با سازمان برنامه و بودجه، سهم هر استان از این مالیات مشخص می‌شود، یادآور شد: استان تهران یكی از مناطق محروم به لحاظ فضای آموزشی استاندارد است و با توجه به اینكه نوسان قیمت در حوزه عمرانی كشور اثر مستقیم گذاشته است، مهرماه سال 97 پروژه‌هایی در استان تهران به مناقصه گذاشته شد كه شركت‌كننده‌ای نداشت ضمن اینكه تخصیص‌ها هم از نوع اوراق بود.
وی اضافه كرد: دولت و مجلس شورای اسلامی توجه ویژه‌ای در سال گذشته و همچنین در لایحه بودجه سال 98 نسبت به سازمان نوسازی مدارس داشته‌اند كه در نوع خود قابل قدردانی است و به نظر می‌رسد یك قدم رو به جلو باشد و برای سال پیش رو نیز باید منتظر میزان تخصیص اعتبارات و نوع آن كه آیا پول نقد است یا اوراق و یا سررسید، باشیم.
علمی**1883** 1055