ارتش ملی لیبی تحرك نظامی را متوقف كند

نیویورك- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد از ارتش ملی لیبی خواست تا همه تحرك های نظامی را متوقف كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، كریستف هاسگن نماینده آلمان در سازمان ملل متحد عصر جمعه با حضور در جمع خبرنگاران بیانیه ای قرائت كرد كه حاصل نشست غیر علنی این شورا درباره حوادث اخیر لیبی بود.
وی از ارائه گزارش توسط غسان سلامه نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور لیبی خبر داد و افزود: اعضای شورای امنیت عمیق ترین نگرانی خود را نسبت به این فعالیت های نظامی كه ثبات لیبی را به خطر می اندازد و میانجیگری سازمان ملل و راه حل جامع این بحران را به عقب می راند، اعلام كردند.
رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل ادامه داد: آنها از نیروهای ال ان ای(ارتش ملی لیبی) خواستند تا همه تحركات نظامی را متوقف كنند. آنها همچنین از تمام نیروهای نظامی خواستند تا تشنج زدایی كنند و از اقدامات نظامی بپرهیزند.
هاسگن با بیان اینكه اعضای شورا تاكید كردند هیچ گونه راه حل نظامی نمی تواند برای این بحران وجود داشته باشد، اضافه كرد: آنها قصد خود را برای پاسخگو كردن مسئولان درگیری های بیشتر را اعلام و خاطرنشان كردند از تلاش های دبیركل سازمان ملل متحد و نماینده ویژه وی قاطعانه حمایت می كنند.
وی تصریح كرد: اعضا شورا از همه طرف ها خواستند به گفت وگو ادامه دهند و به تعهدات خود برای تعامل با سازمان ملل متحد در مسیر راه حل سیاسی عمل كنند.
رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: آنها همچنین بر امنیت و حفاظت از كاركنان سازمان ملل متحد تاكید كردند و از همه طرف ها می خواهند به تعهدات خود طبق قوانین بشردوستانه بین المللی اعم از حفاظت از شهروندان غیرنظامی عمل كنند.
با افزایش تنش در لیبی، رسانه های عربی جمعه شب گزارش دادند: فرودگاه بین المللی طرابلس پایتخت لیبی كه در كنترل دولت وفاق ملی قرار داشت، به دست نیروهای تحت فرمان «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش این كشور افتاده است.
خلیفه حفتر ژنرال پیشین ارتش لیبی روز گذشته (پنجشنبه) در یك فایل صوتی به نیروهای خود فرمان حمله به طرابلس را صادر كرد و از ساكنان پایتخت خواست مقابل این نیروها مقاومت نكنند.
اروپام*1429