وفاق ملی لیبی:امارات با رسانه ها وپول،كشور ما را ویران كرد

تهران- ایرنا- «عبدالرحمن السویحلی» رئیس پیشین شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی گفت: امارات با پول های هنگفت و رسانه های خود، كشور ما را ویران كرده است.

به گزارش ایرنا، السویحی بامداد شنبه در گفت وگو با شبكه الجزیره افزود: دولتمردان ابوظبی نمی خواهند لیبی نمونه یك تجربه موفقی باشد و به دنبال به شكست كشاندن گفت وگوها میان طرف های لیبیایی هستند.
وی اعلام كرد: دیدار اخیر خلیفه حفتر با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی حامل پیامی مبنی بر حمایت عربستان از نیروهای تحت امر حفتر و موجب تأسف است.
حفتر فرمانده ارتش لیبی 7 فروردین ماه سال جاری در سفری رسمی به ریاض سعودی رفت و با سلمان بن عبدالعزیز دیدار كرد.
السویحی با انتقاد از دولت فرانسه نیز، گفت: پاریس كه خواستار توقف تنش ها در لیبی است، خود از نظر نظامی از حفتر حمایت می كند.
رئیس پیشین شورای عالی دولت لیبی با بیان این كه «تلاش حفتر برای كنترل نظامی كشورمان به شكست خواهد انجامید» تأكید كرد: پروژه بازگشت استبداد به لیبی بواسطه حفتر راه به جایی نخواهد برد.
وی با رد هرگونه توقف درگیری با نیروهای حفتر گفت: تا زمانی كه شبه نظامیان حفتر به جای نخست آنها (شرق لیبی) باز نگردند، هرگز به جنگ با آنها خاتمه نخواهیم داد.
در حالی كه «احمد مسماری» سخنگوی نیروهای تحت امر حفتر جمعه شب اعلام كرد كه این نیروها كنترل فرودگاه را در اختیار گرفتند، السویحلی گفت كه نیروهای دولت وفاق ملی، كنترل فرودگاه بین المللی طرابلس را از نیروهای تحت امر دولت حاكم بر شرق باز پس گرفته اند.
با شدت گرفتن درگیری ها در نزدیكی طرابلس پایتخت دولت وفاق ملی لیبی، شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آلمان پشت درهای بسته برگزار شد.
پیش از این، دفتر رسانه ای ارتش ملی لیبی وابسته به دولت حاكم در شرق این كشور از دیدار حفتر با «آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل متحد و «غسان سلامه» نماینده ویژه وی در امور لیبی خبر داد.
در این دیدار كه در پایگاه الرجمه در نزدیكی شهر بنغازی در شرق لیبی صورت گرفت، حفتر اعلام كرد، تا پاكسازی پایتخت از شبه نظامیان این عملیات ادامه خواهد یافت.
این درحالی است كه گوترش با اظهار نگرانی از اوضاع جاری لیبی، ابراز امیدواری كرد كه از هرگونه برخورد خونین در طرابلس جلوگیری شود.
گوترش در دو روز گذشته با «فایز السراج» رئیس شورای ریاست جمهوری وابسته به دولت وفاق در غرب و «عقلیه صالح عیسی» رئیس مجلس نمایندگان در طبرق در شرق لیبی دیدار كرد.
خلیفه حفتر ژنرال پیشین ارتش لیبی روز پنجشنبه به نیروهای خود فرمان حمله به طرابلس را صادر كرد و از ساكنان پایتخت خواست مقابل این نیروها مقاومت نكنند.
درگیری میان گروه های لیبیایی درحالی رخ می دهد كه قرار بود، كنفرانس ملی لیبی ماه ژوئیه (تیر/ مرداد ماه) سال جاری میلادی در آدیس آبابا پایخت اتیوپی و تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود.
پس از سقوط «معمر القذافی» دیكتاتور لیبی در سال 2011، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد كه مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان نیز یك دولت موازی در شهر طبرق در شرق لیبی كه مجلس نمایندگان به ریاست عقیله صالح و ژنرال حفتر فرمانده ارتش از آن حمایت می كنند، اعلام موجودیت كرد.
شبس**9363** 1917