۱۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۰:۴۹
کد خبر: 83265785
۰ نفر
ماموریت نیروهای فرانسوی در عراق پایان یافت

بغداد - ایرنا - ارتش فرانسه پایان ماموریت های نیروی مستقر خود در عراق را اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، رسانه های عراقی به نقل از سخنگوی رییس ستاد مشترك ارتش فرانسه، اعلام كرد كه ماموریت نیروهای فرانسه كه با عنوان یگان توپخانه و در چارچوب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش (به سركردگی آمریكا) از سال 2016 در عراق بسر می برند، پایان یافته است.
'تاسك فورس فاگرام' اعلام كرد كه ماموریت نیروهای فرانسوی در عراق پایان یافته است اما اعلام رسمی خروج آنها پس از اتمام مقدمات آن در آینده نزدیك انجام خواهد شد.
وی گفت: نیروی توپخانه ارتش فرانسه با سه عراده توپ از نوع سزار با برد 40 كیلومتر از دسامبر 2016 تاكنون در عراق مستقر هستند.
نیروهای آمریكایی كه در سال 2011 به علت شكست و ناكامی های مكرر در برابر نیروهای مقاومت عراق، مجبور به ترك خاك عراق شده بودند در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش در صدر یك ائتلاف به اصطلاح بین المللی بار دیگر وارد این كشور شدند و هم اكنون عمده نیروهای خارجی مستقر در خاك عراق را شامل می شوند.
از دیماه 96 و اعلام پایان نظامی داعش در عراق و بویژه اظهارات دیماه امسال دونالد ترامپ مبنی بر این كه نیروهای آمریكایی قصد خروج از عراق را ندارند، بحث ضرورت خروج نظامیان خارجی (آمریكایی) از این كشور در دستور فراكسیون های پارلمانی قرار گرفت و به یكی از مباحث اصلی محافل سیاسی و رسانه ای تبدیل شد.
به نظر می رسد، اعلام پایان ماموریت نیروهای فرانسوی در عراق، آمریكایی ها را بیش از پیش برای خروج از خاك این كشور تحت فشار افكار عمومی و احزاب عراقی قرار خواهد داد.
خاورم*4**380*