سازمان همكاری اسلامی: بحران ، آشتی ملی را در لیبی تهدید می كند

تهران - ایرنا - سازمان همكاری اسلامی شامگاه جمعه در بیانیه ای اعلام كرد: درگیری های اخیر در لیبی صلح و تلاش ها برای آشتی ملی را در این كشور تهدید می كند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای سازمان همكاری اسلامی، این نهاد با ابراز نگرانی از تشدید تنش های اخیر در اطراف پایتخت دولت وفاق، از تمامی گروه ها خواست كه خویشتنداری كنند.
این سازمان در این باره همچنین هشدار داد: هرگونه تشدید تنش مسلحانه كه به هرج و مرج مبدل شود، تلاش ها برای آشتی ملی در كشور را به شكست می كشاند.
در ادامه این بیانیه همچنین بر تلاش جمعی تمامی گروه های لیبیایی برای حفظ امنیت و ثبات كشورشان تاكید شده و از آنان خواسته است، منافع عالی ، اتحاد ملت و حاكمیت ارضی را اولویت خود قرار دهند.
همكاری اسلامی در پایان تنها راه حل اختلافات لیبی را گفت و گو دانسته و تاكید كرده است كه از تلاش های سازمان ملل متحد برای تحقق آشتی ملی و جامع در این كشور از طریق گفت و گو میان تمامی گروه های لیبیایی حمایت می كند.
واكنش سازمان همكاری اسلامی در زمینه درگیری های لیبی ، ساعاتی پس از انتشار بیانیه اتحادیه آفریقا و پارلمان اروپا صورت گرفته است.
همزمان با تشدید درگیری میان نیروهای دو طرف، آنتونیو گوترش دبیركل سازمان ملل متحد كه به لیبی رفته است، راهی منطقه «الرجمه» در شرق لیبی شده تا با ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی و حامی دولت حاكم بر شرق دیدار كند.
حفتر روز گذشته (پنجشنبه) در یك فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس را صادر كرد و از ساكنان پایتخت خواست در برابر این نیروها مقاومت نكنند.
پس از سقوط «معمر القذافی» دیكتاتور لیبی در سال 2011، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد كه مورد حمایت جامعه جهانی است و «دولت طبرق» در شرق لیبی (دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی» كه ژنرال حفتر از آن حمایت می كن نیز در شرق كشور اعلام موجودیت كرد.
شبس**9363** 1917