سازمان هاي بين المللي خواستار خويشتنداري طرف هاي درگير در ليبي شدند

تهران - ايرنا - «اتحاديه آفريقا» و «پارلمان اروپا» در بيانيه ي جداگانه اي بر خويشتنداري طرف هاي درگير در ليبي تاكيد كردند و خواستار بارگشت به ميز مذاكره شدند.

به گزارش ايرنا به نقل از شبكه تلويزيوني الجزيره قطر، اتحاديه آفريقا در بيانيه اي از طرف هاي درگير در ليبي خواست كه به زندگي و امنيت غير نظاميان احترام بگذارند.
اين اتحاديه تصريح كرده است كه گروه هاي ليبيايي گفت و گوهاي سياسي جامع را از سرگيرند.
پارلمان اروپا هم موضعي در حمايت از دولت وفاق ملي به رياست «فايز السراج» و مورد حمايت جهاني را در پيش گرفت.
اين پارلمان در بيانيه اي تصريح كرد: پيشروي شبه نظاميان تحت امر خليفه حفتر به سوي پايتخت، ليبي را به سوي يك جنگ داخلي سوق مي دهد.
ابراز نگراني سازمان هاي بين المللي نسبت به تشديد درگيري ها در ليبي همزمان با آن رخ مي دهد كه رسانه ها از درگيري نيروهاي وفادار به دولت شرق و وفاق ملي در 30 كيلومتري جنوب طرابلس خبر مي دهند.
همزمان با اين اظهار نظرها، آنتونيو گوترش دبيركل سازمان ملل متحد كه در ليبي حضور دارد، راهي منطقه «الرجمه» در شرق ليبي شده تا با ژنرال حفتر ديدار كند.
خليفه حفتر ژنرال پيشين ارتش ليبي روز گذشته (پنجشنبه) در يك فايل صوتي به نظاميان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس را صادر كرد و از ساكنان پايتخت خواست در برابر اين نيروها مقاومت نكنند.
درگيري ميان گروه هاي ليبيايي درحالي رخ مي دهد كه قرار بود، كنفرانس ملي ليبي ماه ژوئيه (تير/ مرداد ماه) سال جاري ميلادي در آديس آبابا پايخت اتيوپي و تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود.
پس از سقوط «معمر القذافي» ديكتاتور ليبي در سال 2011، ليبي به دو بخش شرقي و غربي تقسيم شد.
دولت وفاق ملي به رياست «فايز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكيل شد كه مورد حمايت جامعه جهاني است و «دولت طبرق» در شرق ليبي (دولت موقت) به رياست «عبدالله الثني» كه ژنرال حفتر از آن حمايت مي كن نيز در شرق كشور اعلام موجوديت كرد.
شبس**9363** 1917