۱۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۴
کد خبر: 83265645
۰ نفر
سيل به 712 مدرسه لرستان خسارت وارد كرد

خرم آباد - ايرنا - مديركل آموزش و پرورش لرستان گفت: سيلاب به 712 مدرسه با 2 هزار و 61 كلاس درس در مناطق سيلزده اين استان خسارت وارد كرد.

رضا زيني وند مقدم روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: به دليل گستردگي حجم خرابي و قطع بودن راه هاي ارتباطي و حتي ارتباطات تلفني ميزان آسيب ها و خسارات به طور مشخص و دقيق تعيين نشده اما براساس پيش‌بيني هاي اوليه به طورتقريبي اين تعداد مدرسه در جريان سيلاب هاي اخير خسارت ديدند.
وي افزود: به 60 مدرسه با بيش از 150 كلاس درس در مناطق سيل زده خسارات جدي وارد شده و غيرقابل استفاده هستند كه بايد تخريب و بازسازي شوند.
مديركل آموزش وپرورش لرستان ادامه داد: حدود 438 واحد اموزشي با 800 كلاس درس خسارت جزئي وارد شده و قابل ترميم هستند كه عمليات مرمت آنها نيز بايد سريع آغاز شود.
زيني وند مقدم اضافه كرد: همچنين در جريان سيلاب هاي اخير گل و لاي به 120 مدرسه با 676 كلاس درس وارد شده كه نياز به شستشو و پاكسازي دارند.
وي اظهارداشت: تجهيزات و امكانات 99 مدرسه با 445 كلاس درس آسيب وارد شده كه بايد تامين و برطرف شود.
بر اثر سيل روز دوشنبه 12 فروردين در لرستان رودخانه هاي اين استان در شهرستان هاي مختلف طغيان و سد مروك درود نيز سرريز كرد ستاد مديريت بحران استان قبل از وقوع سيل اطلاع رساني وسيعي را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالي هشدار داده شد منزل خود را ترك كنند.
اكنون برق، آب و گاز بسياري از مناطق شهري و روستايي قطع شده، پل هاي بسياري در مسيرهاي اصلي و فرعي فروريخته و بسياري از روستاهاي سيل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، اليگودرز و دوره چكني راه دسترسي ندارند.
مردم شهرهاي پلدختر و معمولان و روستاهاي اطراف حاشيه كشكان از 12 فروردين 24 ساعت و به مدت يك شبانه روز را بدون دريافت خدمات امدادي و هرگونه امكاناتي در پشت بام منازل يا كوه هاي اطراف گذراندند.
تمامي راه هاي ارتباط زميني به منطقه قطع شده بود و شرايط جوي اجازه پرواز هوايي را نمي داد، اما از نخستين ساعات 13 فروردين با بهبود شرايط جوي و ايجاد يك راه دسترسي در مسير آزادراه خرم آباد - پل زال كار امدادرساني به مردم آغاز شده است.
برآورد اوليه از خسارت سيل اخير در لرستان 15 هزار ميليارد ريال است و بر اساس اعلام پزشكي قانوني تا كنون 14 نفر در اين سيل جان خود را از دست داده اند ولي هنوز گزارش رسمي مبني بر تلفات جاني در پلدختر اعلام نشده است كه همين مي تواند ناشي از اطلاع رساني خوبي باشد كه قبل از سيل در اين منطقه صورت گرفته است.
7273/7274