عربستان در پی كنار گذاردن دلار از معاملات نفتی است

تهران- ایرنا- به گزارش خبرگزاری رویترز، عربستان، آمریكا را به عدم استفاده از دلار در معاملات نفتی خود تهدید كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، رویترز نوشت: در صورت تصویب و اجرای لایحه «نوپك»، عربستان واحد پولی دلار را در معاملات نفتی خود كنار می گذارد.
این خبرگزاری از قول سه منبع آگاه(بدون نام بردن از آنها) اضافه كرد: این تهدید عربستان طی دیدار مقامات ارشد انرژی دو كشور مطرح و درباره این موضوع حتی در اجلاس اوپك نیز مذاكره شده است.
كنگره آمریكا پیش تر با دو هدف سهم داشتن آمریكا در تعین قیمت نفت و خارج كردن انحصار قیمت از دست اپك طرحی را در دستور كار قرار داده بود كه درصورت تصویب نهایی هیچ سازمان تولیدكننده و صادركننده نفتی نمی تواند در قیمت گذاری دخالت داشته و سبب تغییر در افزایش یا كاهش نرخ ها در بازار جهانی شود.
این لایحه كه قانون «هیچ كارتل تولیدكننده و صادركننده» یا «نوپك» نام دارد همواره با مخالفت روسای جمهوری در آمریكا روبرو شده بود.
ایده نوپك موضوع جدیدی نیست و به سال 2000 باز می‌گردد. رؤسای جمهور سابق آمریكا جورج دبلیو بوش و باراك اوباما تهدید كرده بودند در صورتی كه این لایحه به‌عنوان قانون در امریكا تصویب شود، از قدرت وتوی خود برای متوقف كردن آن استفاده می‌كنند. در سال 2007 لایحه مشابهی در مجلس نمایندگان آمریكا با 345 رای موافق در برابر 72 رای مخالف تصویب شد و در سنا نیز با 70 رای موافق در برابر 23 رای مخالف رای آورد، اما با مخالفت كاخ سفید روبه‌رو شد. به نظر می‌رسد این بار احتمال بالایی وجود دارد كه ترامپ چنین لایحه‌ای را به‌عنوان قانون امضا كند.
دونالد ترامپ سال‌ها منتقد اوپك بوده و در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2016 جنگ لفظی وی در صفحات نخست روزنامه‌های بین‌المللی انعكاس یافت. ترامپ در آن زمان گفته بود آمریكا باید به‌طور كامل مانع واردات نفت از عربستان سعودی شود. وی همچنین وعده داده بود استقلال انرژی آمریكا را از دشمنان و كارتل‌های نفتی پس گرفته و یك استقلال انرژی آمریكایی كامل ایجاد می‌كند.
باوجود این خطر، عربستان در جریان خروج آمریكا از برجام و احتمال كاهش صادرات نفت ایران، گوش به فرمان دونالد ترامپ داشت تا كاهش نفت بازار را جبران كند و دانسته یا ندانسته چشم خود را بر این واقعیت بسته كه آمریكا نه‌تنها به دنبال منافع عربستان در بازار نفت نیست، بلكه در تلاش است تا قدرت نفت خاورمیانه را در بازارها كاهش دهد و در حال آماده كردن زمینه‌ها برای پایان عمر اوپك است.
لایحه كنگره آمریكا درباره ممنوعیت فعالیت كارتل های تولیدكننده و صادركننده نفت اتحاد سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) با روسیه و دیگر تولیدكنندگان غیراوپكی را نیز هدف قرار می دهد.
با این وصف همه دنباله روی های عربستان از ترامپ، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان در سخنان مطبوعاتی در آذر 97(اكتبر 2018) به طور علنی اعلام كرد كه: «آمریكا در موضعی نیست كه برای اوپك تعیین تكلیف كند و ما به اجازه كسی برای پایین آوردن سطح تولید نیاز نداریم». این درحالی است كه عربستان در حالت عادی همیشه خواسته های آمریكا را بدون تردید اطاعت می كرد حتی در سال های گذشته زورگویی های آمریكا به حدی رسید كه نماینده ای را به مكان نشست های اوپك برای نظارت بر مبادلات داخل آن و دیكته خواسته های این كشور به وزیر عربستان كه بدون هیچ معطلی آن را اجرایی می كرد، فرستاده بود.
شاید اكنون عربستان دریافته است كه اگر به فشارهای آمریكا توجه كند اوپك بعنوان سازمانی كه عربستان قدرت برتری در آن دارد از هم فرو می پاشد و تولید نفت كاهش یافته و خود را تنها و در انزوا خواهد دید؛ بنابراین تصمیم گرفته كه اولویت را به حفظ انسجام اوپك و حفظ جایگاه خود در آن بدهد. چرا كه جایگزین آن هرج و مرج در بازار و كاهش قیمت نفت تا پایین تر از 30 دلار است امری كه درآمدها را بسیار كاهش می دهد و باعث بی ثباتی در عربستان وخشم مردمی علیه خاندان حاكم خواهد شد.
سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) متشكل از كشورهای الجزایر، ایران، عراق، كویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اكوادور، آنگولا، ونزوئلا و كنگو است كه در سال ۱۳۳۹تشكیل شد.
اعضای اوپك كه مدت زیادی منابع نفتی آنها ازسوی كشورهای استعمارگر مثل انگلیس چپاول شده و بعد از ملی شدن نیز توسط این كشورها با قیمت بسیار پایین خریداری می‌شد، برای تامین منافع كشورهای صادر و مصرف كننده نفت این سازمان را شكل دادند.
در اساسنامه اوپك درباره اهداف اصلی این سازمان آمده است: «هماهنگی و یكپارچه‌سازی سیاست‌های نفت كشورهای عضو و تعیین بهترین راه برای تأمین منافع جمعی، طراحی شیوه‌هایی برای تضمین ثبات قیمت نفت در بازار نفت بین‌المللی به منظور از بین بردن نوسانات مضروغیر ضروری؛ توجه خاص به ضرورت فراهم كردن درآمد ثابت برای كشورهای تولیدكننده نفت و تأمین نفت كشورهای مصرف‌كننده به صورت كارآمد، مقرون به صرفه و همیشگی تشكیل شد.
شبس**9460**1859