ایران آماده تقویت زمینه های همكاری با كشورهای منطقه است

بیروت- ایرنا- احمد حسینی كاردار ایران در لبنان بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت زمینه های همكاری با كشورهای منطقه تاكید كرد.

وی روز جمعه این مطلب را در اجلاس حزب قومی سوری اجتماعی در بیروت و در ارتباط با تصمیم اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریكا در به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغالی جولان سوریه بیان كرد.
حسینی افزود، تقویت روابط، همكاری ها و همبستگی كشورهای منطقه می تواند موجب افزایش توانایی آنان برای مقابله با سیاست های امپریالیستی امریكا در منطقه منجر شود.
كاردار ایران در لبنان تصریح كرد، همچنین تقویت وحدت و انسجام داخلی از یكسو و تقویت همبستگی میان كشورهای منطقه ضامن حفظ حاكمیت ها و تمامیت ارضی و به شكست كشاندن دشمنان است.
حسینی تاكید كرد، بازپس گیری حقوق سلب و اشغال شده كشورها در پرتو تمسك به حقوق مسلم تاریخی و استفاده از همه ظرفیت های ممكن در عرصه های بین المللی و منطقه ای و حمایت از مقاومت در اشكال مختلف آن میسر خواهد بود.
وی در ادامه تصمیم اخیر رئیس جمهوری امریكا مبنی به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان را از نظر زمانی بسیار معنی دار خواند و گفت، این اقدام ترامپ درست در زمانی صورت می گیرد كه محور مقاومت موفق به شكست طرح های امریكا در حمایت از جریان های تروریستی و تكفیری و حامیان منطقه ای آن شده اند و در میادین مختلف پیروزی خود را ثبت كرده اند.
كاردار ایران در لبنان تصریح كرد، اقدام اخیر ترامپ در ارتباط با جولان كه جزء لاینفك حاكمیت و تمامیت ارضی سوریه است، مصداق دقیق این عبارت است كه می گوید كسی كه مالك نیست به كسی كه مستحق نیست، می بخشد.
وی با اشاره به این كه چقدر امروز به دیروز شباهت دارد كه در آن مشنور منفور بالفور صادر شد، ادامه داد، بدون تردید این تصمیم غیرقانونی در ماهیت تعلق جولان به خاك سوریه تغییری ایجاد نخواهد كرد.
حسینی در ادامه خاطر نشان كرد ، با تامل در رفتار و اظهارات ناموزون و تصمیمات شخصی و خلق الساعه رئیس جمهوری امریكا می توان گفت صدور این تصمیم منطقه را به سمت تنش و بحران های پی در پی سوق خواهد داد.
وی ادامه داد، چنین كاری دور از انتظار و یا غافلگیر كننده نبود اما می توان گفت به عنوان وقیح و گستاخانه ترین تصمیم آمریكا در مقام مقایسه با سایر تصمیمات این كشور محسوب می شود.
كاردار ایران در لبنان خاطر نشان كرد، بدون شك این اقدام امریكا در عرصه دیپلماسی جهانی و حقوق بین الملل نقض آشكار منشور سازمان ملل و همه مصوبات ذیربط شورای امنیت در خصوص جولان سوریه تلقی شده و ثبت و ضبط خواهد شد.
وی خاطر نشان كرد، حدود كمتر از یكسال قبل جهان شاهد خروج یكجانبه امریكا از توافق هسته ای منعقده بین ایران و پنج به علاوه یك بود كه از تصویب و حمایت شورای امنیت نیز برخوردار بود.
حسینی با اشاره به تصمیم ترامپ برای خروج از چندین توافقنامه بین المللی دیگر و قرار گرفتن امریكا در انزوای سیاسی كامل حتی از ناحیه نزدیك ترین همپیمانان و دوستان خود، افزود ، اینك نیز ترامپ بار دیگر بعد از امضای به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان كشورش را در انزوای بیشتر قرار داد به طوری كه همه اعضای شورای امنیت و سایر كشورهای دنیا یا این تصمیم را رد یا با آن اعلام مخالفت كرده اند.
كاردار ایران در لبنان با استناد به قطعنامه 497 شورای امنیت خاطر نشان كرد كه ارتفاعات جولان منطقه تحت اشغال بوده و لذا این اقدام امریكا فاقد هر گونه وجاهت قانونی بی اعتبار است.
حسینی افزود، این اقدام امریكا در راستای انتقال سفارت این كشور به قدس شریف با هدف پیشبرد طرح موسوم به «معامله قرن»، علیه حقوق كشورهای اسلامی و حتی مسیحی در شهر مقدس قدس ارزیابی می شود.
وی با تاكید بر این كه جای بسی تاسف است كه برخی از كشورهای عربی در همراهی با این تصمیمات خبیث آمریكا درصدد عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند، افزود، این اقدام علاوه بر این باعث گستاخی امریكا شده و رژیم صهیونیستی را در تدوام اشغالگری و تجاوز و تعدی به قلمرو سوریه و لبنان جری تر كرده است و باید گفت كه انتقام امریكا از مردم و دولت سوریه می باشد.
حسینی با اشاره به این كه مواضع سازشكارانه برخی كشورهای منطقه و تلاش آنان برای نزدیك شدن به دشمن صهیونیستی و یا سكوت آنان در برابر جنایت های این رژیم علت اصلی ادامه تلاش ها برای تداوم اشغال سرزمین های اسلامی است ، گفت، در همین حال می توان به این عامل گستاخی امریكا را در قبال حقوق ملت های اسلامی و عربی نیز اضافه كرد.
وی افزود، امنیت و استقرار منطقه حساس خاورمیانه به خاطر مداخلات آمریكا در امور منطقه و تلاش مستمر واشنگتن برای ایجاد آشوب و فتنه و شعله ور كردن جنگ های ساختگی بین كشورهای آن و یا در بین فرزندان یك كشور واحد با هم با خطر روبه رو شده است.
وی ادامه داد، همچنین به دلیل حمایت سخاوتمندانه و نامحدود همه دولت های سابق آمریكا از رژیم صهیونیستی و اغماض و یا بی توجهی در قبال تجاوزات مكرر این رژیم و ساختار شكنی و نقض حقوق و مصوبات بین المللی بیش از هر وقت دیگری این خطر افزایش یافته است.
در این اجلاس علی عبدالكریم سفیر سوریه در لبنان و شیخ ماهر حمود رئیس اتحادیه علمای مقاومت و امام جمعه مسجد الاقصی در صیدا و شماری از شخصیت های دیگر نیز سخنرانی كردند.
خاورم*9208*1436*شبس**1613