حذف صف خرید كالا ممكن می‌شود؟

تهران- ایرناپلاس- افزایش قیمت‌ كالاهای اساسی، مسئله‌ای نیست كه بر كسی پوشیده باشد. تولیدكننده می‌گوید ارز گران شده، دولت می‌گوید ارز با نرخ ترجیحی تخصیص داده‌ایم و در نهایت این مصرف‌كننده است كه باید مایحتاج خود را با قیمت‌های بالا تهیه كند.

مسئله افزایش قیمت كالاهای اساسی به آنجا باز می‌گردد كه ارز ترجیحی یا 4200 تومانی دولت كه برای حفظ معیشت مردم در نظر گرفته شد، در مواردی به گروه هدف اصابت نكرد. به اعتقاد برخی، چند نرخی بودن ارز با ایجاد انگیزه رانت‌جویی، درصد موفقیت دولت در این سیاست را پایین آورده است و برخی دیگر اشكال را در زنجیره تأمین كالا می‌دانند.

سجاد قهرمانی، مشاور كسب‌وكار در این مورد به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: مسئله افزایش قیمت‎‌ها به دلیل عدم نظارت بر زنجیره تأمین به وجود آمده و علت صف‌های طولانی مردم برای تهیه كالاهای اساسی نیز همین است.

وی با همكاری یك تیم مطالعاتی طرحی را تهیه كرده كه خروجی آن، عرضه مستقیم كالا به فروشندگان خرد است. ادعا شده در این طرح، منافع تمامی بازیگران زنجیره تأمین، یعنی تولید‌كننده، عرضه‌كننده و فروشنده لحاظ شده است.

*تغییر از ساختار سنتی

به عقیده قهرمانی، در صورتی كه ساختار ستنی زنجیره تأمین، با یك فرآیند مدیریت ‌شده به روز شود، مشكل تأمین و نیز قیمت كالاها قابل حل خواهد بود. وی در توضیح این فرآیند، فروشگاه‌های تخفیفی را مثال می‌زند و می‌گوید: این فروشگاه‌ها یكی از اجزای ضروری بازار هستند كه به دلیل دسترسی مستقیم به تولیدكننده، امكان تأمین كالا با حجم مناسب و قیمت قابل قبول را دارند.

وی ادامه می‌دهد: این در صورتی است كه كسب‌وكارهایی با مقیاس كوچك‌تر و خرده‌فروش‌ها، به دلیل باقی‌ماندن در ساختار سنتی قبلی، در رقابت با چنین كسب‌وكارهایی، در تهیه كالاهایی با قیمت جذاب برای خریداران، با مشكل مواجه شده و در نتیجه از بازار خارج می‌شوند. خروج فروشندگان خرد از بازار، به بیكاری دامن می‌زند و مسئله عدم دسترسی مردم به كالاها را نیز تشدید می‌كند.

*تشكیل زنجیره فروشگاهی

قهرمانی راه حل را تأسیس یك بنیاد برای ایجاد ساختار مدیریتی می‌داند و در توضیح این ایده می‌گوید: ما به دنبال ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیستیم بلكه می‌خواهیم با استفاده از ظرفیت موجود، یك زنجیره فروشگاهی تشكیل دهیم. فروشندگان خردی كه مایل باشند می‌توانند در این زنجیره قرار گیرند و كالاهای مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تهیه و عرضه كنند.

وی در توضیح مزایای این طرح می‌گوید: اجرای این طرح، نیاز به سرمایه پولی قابل توجهی ندارد و شروع آن، بیش از نیاز به سرمایه، به حمایت ارگان‌های مربوط نیاز دارد تا قابلیت اجرا در سطح ملی را داشته باشد. اجرای این طرح علاوه بر اشتغال‌زایی، اشتغال‌های موجود را حفظ می‌كند و مانع تعطیل شدن فعالیت خرده‌فروشانی می‌شود كه پیش از اجرای این طرح به دلیل باقی ماندن در ساختار سنتی، امكان توقف فعالیت‌ آن‌ها وجود داشت.