وعده نفتی سعودی ھا به پاكستان تاكنون محقق نشده است

اسلام آباد - ایرنا - سعودی ھا كه چندی پیش وعده فروش 3.2 میلیارد دلار نفت به پاكستان با بازپرداخت بلند مدت داده بودند، تاكنون نه تنھا گامی در اجرای آن برنداشته اند بلكه اسلام آباد با فشار طرف سعودی برای پذیرفتن شرائط آنان مواجه است.

به گزارش ایرنا، وب سایت روزنامه 'اكسپرس تریبیون' پاكستان امروز (جمعه) نوشت: عربستان كه پیش تر با فروش نفت به پاكستان به ارزش سه میلیارد و 200 میلیون دلار با بازپرداخت بالا موافقت كرده بود اكنون از روند را به پذیرفتن شرائط خاص خود مشروط كرده است.
در این گزارش آمده است: در جریان سفر بھمن ماه گذشته محمد بن سلمان ولیعھد سعودی به پاكستان دو كشور قرارداد فروش فرآورده ھای نفتی شامل نفت خام و گاز مایع طبیعی را امضا كردند.
اكسپرس تریبیون نوشت: به رغم اینكه اداره كل امور نفتی پاكستان طی نامه ای به كمیته ھماھنگی اقتصادی این كشور خواھان نرمش در قوانین مربوط به بازپرداخت بلند مدت شده، طرف سعودی مصرانه به دنبال تحمیل شرائط خود به پاكستان است.
براساس این گزارش، یكی از دلایل تاخیر در دریافت نفت سعودی این است كه عربستان نمی خواھد كه بازرسان سازمان تنظیم مقررات نفت و گاز پاكستان (OGRA) و سازمان توسعه ھیدروكرن پاكستان (HDIP) كیفیت نفتی كه قرار است با بازپرداخت بالا از عربستان وارد شود، را بررسی و آزمایش كنند.
اكسپرس تریبیون افزود: شركت آرامكو سعودی كه طرف اصلی قرارداد فروش نفت به پاكستان خواھد بود اصرار دارد كه روند آزمایش كیفیت نفت باید در بندر مبدا بارگیری و از سوی یك آزمایشگاه مستقل انجام و گزارش نھایی آن ارائه شود.
عربستان پس از آزمایش های هسته ای پاكستان در سال 1998 میلادی و تحریم بین المللی علیه این كشور، نیز بسته كمك مالی مشابهی در اختیار اسلام آباد قرار داده بود. پاكستان بین سال ھای 1998 تا 2002، 3.5 میلیارد دلار وام بلندمدت برای واردات نفت از عربستان دریافت كرد.
طبق توافقنامه فعلی میان اسلام آباد و ریاض، پالایشگاه های پاكستان نفت خام مورد نیاز را به شركت آرامكوی عربستان سفارش خواهند داد و پس از آن پاكستان برای تامین روزانه 110 هزار بشكه نفت با آرامكو قراردادی طولانی مدت امضا خواھد كرد.
در پایان سفر دو روزه ولیعهد سعودی به پاكستان كه 28 بھمن سال گذشته انجام شد، دو كشور چند قرارداد و یادداشت تفاهم نامه همكاری برای سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری ریاض در پاكستان امضا كردند.
بن سلمان همچنین بنا به درخواست عمران خان نخست وزیر پاكستان مبنی بر ارائه تسهیلات به كارگران و زندانیان پاكستانی موجود در عربستان، دستور آزادی دو هزار و 107 زندانی پاكستانی را صادر كرد.
این دستور آزادی در حالی صادر شده است كه به رغم گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ریاض و اسلام آباد در سال های اخیر، تاكنون تغییری در وضعیت اتباع و كارگران پاكستانی در این كشور ایجاد نشده است.
آساق*274**