استعفاهای جنجالی سال 97 و حواشی آن

تهران- ایرنا- استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان سه استعفایی بود كه در سال گذشته حواشی را به دنبال داشت.

به گزارش روز جمعه خبرنگار پارلمانی ایرنا، استعفای وزیران در دولت های قبل هم مرسوم بوده است اما استعفای سه وزیر دولت دوازدهم در سالی كه گذشت با مخالفت ها و موافقت های بسیار رو به رو شد.
استعفای آخوندی و قاضی زاده هاشمی و از سوی دیگر استعفای شریعتمداری از وزارت صنعت بهانه ای شد كه هجمه ها به سوی دولت دوازدهم بیشتر شود.
تفاوت دیدگاه، ناهماهنگی و خلف وعده از مهم ترین محورهای دو استعفای آخوندی و قاضی زاده هاشمی عنوان شد و شریعتمداری نیز به یك باره استعفا داد.

** كناره گیری آخوندی نخستین استعفا در دولت دوازدهم
از اواسط شهریورماه سال گذشته خبر اختلافات آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی با رییس جمهوری بارها منتشر شد و در مهر ماه چندین بار اعلام شد این وزیر استعفا كرده است و هر بار این خبر از سوی برخی نمایندگان مجلس یا وزارت راه و شهرسازی تایید یا تكذیب می شد.
آخوندی 28 مهرماه متن استعفای خود را كه دهم شهریور ماه نوشته بود، منتشر كرد و در نامه ای به دكتر حسن روحانی؛ رییس جمهوری اعلام كرد كه دیگر نمی تواند در وزارت راه و شهرسازی حضور داشته باشد.
در بخشی از نامه استعفای وزیر راه و شهرسازی آمده بود: «من بر این اعتقاد هستم كه سه اصل پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالكیت و اقتصاد بازار رقابتی را درهیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت، آنچه كه در تدبیر شرایط سخت جدید ناشی از تحریم های امریكا شده ایم دقیقا نقض همین سه اصل است.
در هر صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه از حیث اخلاقی ادامه كار من درست نیست. خواهش می كنم كه به من رخصت دهید در اولین فرصت از خدمتتان خارج شوم ولی درخواست دارم كه این زمان از پایان مهرماه سال جاری فراتر نرود.»
دكتر حسن روحانی رییس جمهوری همان روز با استعفای آخوندی وزیر راه و شهرسازی موافقت كرد و این گونه این وزیر دولت دوازدهم پس از پنج سال تصدی وزارت راه و شهرسازی از این وزارتخانه رفت و سكان هدایت را به محمد اسلامی سپرد.

** كناره گیری شریعتمداری دومین استعفا در كابینه دوازدهم
شریعتمداری كه از سال 96 در دولت دوازدهم وزیر صنعت، معدن و تجارت بود، در 28 مهر 97 از مسئولیت خود در این وزارتخانه استعفا كرد و رییس جمهوری نیز با درخواست وی موافقت كرد و پس از آن شریعتمداری را برای وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای كسب رای اعتماد به مجلس معرفی كرد و او هم توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.
كناره گیری شریعتمداری یكی از استعفاهایی بود كه به صورت ناگهانی مطرح شد و پیش از آن هیچ شایعه ای در مورد آن مطرح نبود.
این استعفا در حالی صورت گرفت كه 70 نماینده مجلس در شهریور سال گذشته طرح استیضاح شریعتمداری را به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارائه كرده بودند.
پس از این كه وی سكان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی را بر عهده گرفت، رضا رحمانی جایگزین وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

** استعفای قاضی زاده هاشمی در زمستان 97
در یكی از روزهای دی ماه امسال بود كه خبر استعفای دكتر قاضی زاده هاشمی در رسانه ها منتشر شد، البته برخی این خبر را تایید و برخی تكذیب كردند ولی در نهایت متن استعفای وی منتشر شد.
قاضی زاده هاشمی در متن استعفای خود خطاب به رییس جمهوری نوشت: «اعضای محترم هیات دولت گواهند كه طی چند سال گذشته تلاش كردم به واسطه ناهماهنگی و خلف وعده های مكرر مدیریت سازمان برنامه و بودجه كشور به این مرحله نرسیم اما آن روال ادامه یافت و حتی دستورهای مكرر حضرت عالی در طول سال های گذشته (مكاتبات حضرتعالی با سازمان مدیریت به پیوست تقدیم حضور می گردد) همچنان مطلع مانده و یا ناقص اجرا شده است و به یقین سلامت هموطنان را در آینده نه چندان دور با چالش های فراوان مواجه خواهد نمود. لذا ادامه كار را امكانپذیر نمی بینم و به ناچار بدین وسیله استعفای خود را از ادامه مسئولیت تقدیم می نمایم.
لازم می دانم یك بار دیگر از اعتماد حضرت عالی و مجلس شورای اسلامی در دوران فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم صمیمانه سپاسگزاری نمایم، سال هایی كه به لطف الهی و با كمك معاونان و رؤسای دانشگاه ها و همراهی پرسنل مهربان و سخت كوش و صبور نظام سلامت در بخش های دولتی و خصوصی و جامعه فداكار و نجیب پزشكی، پرستاری، مامایی و پیراپزشكی و ... توانستیم خدماتی را هر چند نه آنچه كه در نظر بود، به هموطنان عزیز به ویژه طبقات محروم و مستضعف در اقصی نقاط كشور ارائه دهیم.»
در نهایت استعفای قاضی زاده هاشمی مورد تایید دكتر روحانی قرار گرفت و وی پس از پنج سال مسئولیت از این وزارتخانه رفت و سكان وزارت بهداشت را به سعید نمكی سپرد.
سیام**9121** 1336** 1055