بارش هاي اخير خسارت جدي به روستاها وارد نكرد

مهاباد - ايرنا - مديركل بنياد مسكن آذربايجان غربي گفت: بارش هاي اخير خسارات جدي در مناطق روستايي اين استان به بار نياورده است.

به گزارش ايرنا، محمود بدلي روز پنجشنبه در بازديد از روستاهاي تكاب اظهار داشت: بجز تخريب 11 واحد مسكوني در يكي از روستاهاي تكاب، با تمهيداتي كه ستاد مديريت بحران و دستگاه هاي اجرايي آذربايجان غربي اتخاذ كردند، هيچ يك از روستاهاي اين استان بر اثر بارش شديد برف و باران آسيب نديده است.
وي اضافه كرد: اين تعداد واحد مسكوني در روستاي «قزقاپان سنگ» از بخش تخت سليمان و يك واحد مسكوني خالي از سكنه در روستاي «سبيل» بخش مركزي تكاب تخريب شده كه به دنبال بارش هاي اخير و به علت فرسودگي، خشتي و گلي بودن آنها منجر به فروريختن سقف هاي چوبي و ديوار آنها شده است.
بدلي با بيان اينكه آواربرداري واحدهاي مسكوني تخريب شده در روستاهاي تكاب از فردا آغاز مي شود، ادامه داد: با تامين امكانات و ماشين آلات لازم از جمله چند دستگاه كمپرسي و بيل مكانيكي از سوي فرمانداري و ستاد مديريت بحران اين شهرستان، عمليات بازسازي واحدهاي مسكوني تخريب شده در روستاهاي اين شهرستان انجام خواهد شد.
وي با اشاره به ضرورت مقاوم سازي مساكن روستايي براي محافظت در برابر بلاياي طبيعي افزود: بنياد مسكن انقلاب اسلامي براي مقاوم سازي و نوسازي واحدهاي مسكوني در روستاها تسهيلات ارزان قيمت بانكي با كارمزد پنج درصد و بازپرداخت 15 ساله تا سقف 250 ميليون ريال پرداخت مي كند و از اين رو لازم است فرمانداران، بخشداران و دهياران آذربايجان غربي روستاييان را براي دريافت اين تسهيلات ترغيب كنند.
وي گفت: سالانه 200 هزار واحد مسكوني در روستاهاي كشور مقاوم سازي مي شود كه سهم استان آذربايحان غربي 12 هزار واحد و سهم شهرستان تكاب پنج هزار واحد است.
بدلي با بيان اينكه بنياد مسكن محدوديتي براي پرداخت تسهيلات بانكي براي مقاوم سازي روستاها ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر 78 هزار و 739 واحد از مساكن روستاهاي آذربايجان غربي مقاوم سازي شده است.
به گزارش ايرنا امروز همچنين نشست بررسي خسارت هاي وارده ناشي از بارش شديد باران به واحدهاي مسكوني روستاي قزقاپان سنگ بخش تخت سليمان نيز با حضور فرماندار تكاب و مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان غربي پس از بازديد از اين روستا برگزار شد.
فرماندار تكاب در اين نشست با اشاره به فعاليت شبانه روزي ادارات عضو ستاد مديريت بحران در روزهاي اخير گفت: امكانات و ماشين آلات لازم براي آواربرداري و بازسازي واحدهاي مسكوني تخريب شده روستاي قزقاپان فراهم شده و لازم است دهياري و شوراي اسلامي روستا با هماهنگي ادارات مرتبط در اين زمينه اقدام كنند.
علي مكرمي با اشاره به اينكه بارش هاي اخير خسارات جدي و مهمي به زيرساخت هاي شهرستان وارد نكرده است، بيان كرد: دولت و دستگاه هاي اجرايي در تكاب شرايط و امكانات مناسبي براي جلوگيري از خسارت بارش شديد باران و سيل فراهم كرده اند و خسارت ديدگان در روستاها نيز از سوي دولت حمايت مي شوند.
وي افزود: روستاييان براي جلوگيري از تخريب منازل مسكوني فرسوده و قديمي خود در زمان بارش برف و باران نسبت به مقاوم سازي آنها با استفاده از تسهيلات بنياد مسكن اقدام كنند.
فرماندار تكاب بر همكاري بانك هاي عامل در پرداخت تسهيلات مقاوم سازي مسكن روستايي تاكيد كرد و بيان كرد: دهياران و شوراهاي اسلامي روستاها نسبت به ترغيب روستاييان براي مقاوم سازي واحدهاي مسكوني اقدام كنند تا از بروز خسارت به واحدهاي فرسوده در زمان بارش هاي شديد جلوگيري شود.
به گزارش ايرنا، مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان غربي روز پنجشنبه در بازديد از واحدهاي مسكوني تخريب شده بر اثر بارش شديد باران در روستاي قزقاپان سنگ از توابع بخش تخت سليمان تكاب ميزان خسارت هاي وارد شده به اين واحدهاي مسكوني را مورد ارزيابي قرار داد.
تكاب با 81 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و با 36 هزار نفر جمعيت روستايي، هفت هزار و 716 واحد مسكوني در روستاها دارد كه تنها يك هزار و 885 واحد از آنها مقاوم سازي شده است.
7514/6185/7129

سرخط اخبار استان‌ها