جلسه اضطراری شورای امنیت با موضوع لیبی برگزار می شود

تهران - ایرنا - جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی حمله گروه شبه‌نظامی 'ارتش ملی لیبی' به شهر طرابلس به درخواست انگلیس تشكیل خواهد شد.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از فرانس 24، روز پنجشنبه خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی در یك فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس (پایتخت لیبی) را صادر و از ساكنان این شهر خواسته مقاومت نكرده و برابر نیروهای نظامی او تسلیم شوند.
با نزدیك شدن نیروهای حفتر به طرابلس و شكل گیری درگیری های پراكنده انگلیس خواستار تشكیل جلسه اضطراری شورای امنیت با موضوع لیبی شد.
این جلسه ساعت سه بعداظهر (به وقت نیویورك) امروز برگزار خواهد شد.
«آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه درباره احتمال بروز درگیری میان گروه های رقیب در لیبی هشدار داد و دو طرف را به خویشتنداری فرا خواند.
هفته گذشته چهار نهاد بین المللی «سازمان ملل متحد»، «اتحادیه اروپا»، «اتحادیه عرب» و «اتحادیه آفریقا» ابراز امیدواری كردند كه كنفرانس ملی لیبی ماه ژوئیه (خرداد/تیر) بتواند در ایجاد ثبات در این كشور و تشكیل دوباره دولت و نهادهای دولتی اثر گذار باشد.
پیش از این قرار بود، ژوئیه آینده (خرداد/ تیرماه) كنفرانسی برای حل سیاسی بحران لیبی در« آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی میان دولت وفاق و نیروهای حاكم در شرق این كشور برگزار شود.
لیبی از زمان سقوط حكومت «معمر قذافی» در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است، این هرج و مرج باعث تقویت گروه های تندرو و تروریستی در این كشور شده است، افزون بر آن كه 'داعش' نیز با شكست های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این كشور دارد.
اكنون دو دولت در لیبی وجود دارد، دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس كه مورد حمایت جامعه جهانی و دیگری «دولت طبرق» در شرق لیبی (دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی» كه ژنرال حفتر از آن حمایت می كند.
شبد**9460**1379