پمپئو: ایران كار واشنگتن را درسوریه سخت كرده است

نیویورك- ایرنا- وزیر خارجه آمریكا حضور شبه نظامیان شیعی در عراق و سوریه را كه در مبارزه با تروریسم فعالیت دارند، مشكل ساز خواند و گفت:ایران با حمایت از این گروه ها كار ما را در سوریه سخت كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مایك پمپئو روز پنج شنبه پس از دور دوم نشست وزیران خارجه عضو پیمان شورای آتلانتیك شمالی(ناتو) كه در واشنگتن برگزار شد، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه چه مشكلی از سوی ایران متوجه آمریكا و اعضای ناتو است، این ادعا را مطرح كرد.
وی مدعی شد كه فهرست این مشكلات طولانی است. ما فقط از ایران خواسته ایم كه همچون یك كشور عادی رفتار كند. تلاش آنها برای سوء قصد در اروپا وجود دارد و دیده ایم كه اروپایی ها به آن پاسخ داده اند.
وزیر خارجه آمریكا با این ادعا كه این اقدام، تلاشی از سوی رهبران ایران است، افزود: خود رئیس جمهوری روحانی اجازه می دهد كه به خاك اروپا بروند و مردم را بكشند. اصلا پذیرفتنی نیست كه در غرب اروپا چنین كاری اتفاق بیفتد؛ ما با متحدان خود در سراسر اروپا همكاری می كنیم تا اطلاعات درست به دست آوریم تا بتوانیم این تهدیدها را كاهش دهیم.
پمپئو از تحریم های یكجانبه و غیرقانونی آمریكا به عنوان تلاش برای بازدارندگی یاد كرد و گفت: این كار ما، توانایی ایران را برای انجام دادن این گونه فعالیت ها كاهش می دهد، تحریم ها باعث شده است كه منابع كمتری داشته باشند تا این تهدیدها را اجرایی كنند.
در حالی وزیر خارجه آمریكا از تحریم های غیرقانونی خود به عنوان ابزاری برای بازدارندگی یاد می كند كه آثار سوء آن بر مردم عادی ایران نمایان است و محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران آن را 'تروریسم اقتصادی' نامیده است.
وزیر خارجه آمریكا به سوریه اشاره كرد و گفت: الان جنگجویان خارجی و اروپایی در سوریه و عراق حضور دارند و ما باید مطمئن شویم كه اینها دوباره به گروه های جهادی نمی پیوندند. كارهایی كه ایران در سوریه انجام می دهد، حل این مشكل را سخت تر می كند.
پمپئو مدعی شد: شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، تحت نظر نیروهای امنیتی عراق نمی روند. این كار ایران باعث می شود كه ناتو و كشورهای غربی امنیت كمتری داشته باشند و این همان چیزی است كه با اعضای ناتو درباره آن صحبت كردیم.
وزیر خارجه آمریكا در حالی از حضور تروریسم در سوریه و اعتراف به خارجی بودن آنها سخن می گوید كه هیچ گاه از حامیان مالی این تروریست ها و اینكه چگونه از اروپا و دیگر كشورها راهی این منطقه شده اند، سخن نگفته است.
*تركیه
وی در پاسخ به این سوال كه وزارت خارجه تركیه خبر مربوط به دیدار روز گذشته تان با همتای ترك را رد كرده است، نظرتان درباره خبری كه وزارت متبوعتان منتشر كرده چیست؟ گفت: این خبر دقیقا همان صحبتی بود كه مطرح كردم. ما به مذاكراتمان ادامه می دهیم و مواضع ما تغییری نكرده است.

**چین
وزیر خارجه آمریكا درباره تجیهزات و فناوری های چینی به خصوص شركت هوآوی در كشورهای اروپایی هم اظهار كرد: درباره اثرات ضد امنیتی در استفاده از فناوری های چینی باید بگویم كه این تهدید وجود دارد.
پمپئو خاطرنشان كرد: اگر سیستم های چینی در میان این شبكه ها نبود، اطلاعاتمان را راحتتر مبادله می كردیم. البته هر كشوری تصمیم خود را می گیرد وآمریكا هم تصمیم خود را می گیرد.
وی ادامه داد: البته این مساله با یك رقابت منصفانه، منطقی و شفاف متفاوت است اما باید به معامله ای كه امنیت ملی را به خطر می اندازد و قیمت های بسیار پایین تر از بازار ارائه می دهند، مشكوك بود.

**آلمان
وزیر خارجه آمریكا در پاسخ به سوالی درباره سهم پرداختی آلمان به ناتو كه گفته می شود تا سال 2024 به یك و نیم درصد هم نمی رسد و اینكه اگر آلمان سهم 2 درصدی خود را وازیر نكند، آمریكا چه خواهد كرد، گفت: مهم است به یاد بیاوریم مساله 2 درصد، ساخته این دولت نیست.
پمپئو افزود: این مساله، یك تعهد بود كه همه اعضای ناتو به آن متعهد شده بودند. امیدواریم كه این كار را انجام دهند. برای دفاع جمعی ما بسیار مهم است و آنها را به انجام این كار تشویق می كنیم.

**ونزوئلا
وی در جواب این سوال كه آیا درباره ونزوئلا و حضور نیروهای روسیه هم در نشست وزیران خارجه ناتو صحبت شده است و موضع كلی در قبال این نیروها چه بوده است، گفت: ما درباره ونزوئلا صحبت كردیم. آنها باید از این كشور خارج شوند. درباره تلاش های روسیه در اوكراین و رفتارهای بدخواهانه آن در سوریه و ونزوئلا تبادل نظر شد.
كرملین به درخواست دولت قانونی ونزوئلا نیروهای نظامی خود را برای راه اندازی برخی سامانه های دفاعی راهی كاراكاس كرده است.
آمریكا كه به دنبال تغییر رژیم در این كشور است، از روسیه خواسته است تا نیروهای خود را خارج كند اما مقامات كرملین می گویند كه اگر این كار انجام شود، ونزوئلا به سوریه ای دیگر تبدیل خواهد شد.
اروپام*1429