۱۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۷
کد خبر: 83264993
۰ نفر
بارندگي 700 ميليارد ريال به فريدونشهر خسارت زد

اصفهان- ايرنا- دبير ستاد مديريت بحران فريدونشهر گفت: ميزان خسارت بارش هاي اخير در فريدونشهر 700 ميليارد ريال برآورد شد.

ابراهيم اصلاني روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بيشترين خسارت به بخش مسكن، كشاورزي و راه‌هاي روستايي وارد شده است.
به گفته وي به دنبال بارش هاي اخير به 500 واحد مسكوني در شهر و روستاهاي فريدونشهر خسارت وارد شد.
خسارت به زيرساخت هاي مخابراتي چند روستا، اختلال در شبكه برق آب شرب، تخريب اساسي 32 كيلومتر از جاده روستاهاي خوشميوه، دهنو، كمران، كلوسه، كاهگان و دورك، رانش زمين در روستاهاي كولاب و همّه، تلف شدن بيش از 30 رأس دام، خسارت به 300 واحد دامي و انبار علوفه، خسارت به اراضي كشاورزي و جوي هاي آب و از بين رفتن چندين تن علوفه دامي ، تخريب جاده‌هاي دسترسي اراضي كشاورزي فريدونشهر، رانش زمين و مسدود شدن برخي محورهاي ارتباطي، آب گرفتگي برخي منازل و قطع درختان نيز از ديگر خسارت هاي بارندگي در اين منطقه گزارش شده است.
بارش هاي سنگين اخير همچنين به حدود 400 ميليارد ريال تاسيسات زيربنايي در برخي از مناطق عشايري استان اصفهان از جمله فريدونشهر خسارت وارد كرده است.
بيشترين خسارت به مدارس استان در شهرستان هاي غرب و جنوب از جمله فريدونشهر بوده است.
مديركل بهزيستي استان اصفهان از تأمين مبلغ وديعه مسكن مددجويان زير پوشش اين نهاد كه در سيل و بارش هاي اخير خسارت ديدند، خبر داده است.
مردم فريدونشهر با وجود آنكه خود با وضعيت بحراني دست و پنجه نرم مي كردند به كمك هموطنان سيل زده در استان مجاور شتافتند، به طوري كه به گفته رئيس جمعيت هلال احمر فريدونشهر 120 تخته پتو به سيل‌زدگان استان لرستان از طرف اين شهرستان اهدا شد.
بارش ها همچنين طغيان بسياري از رودخانه هاي فصلي و دائمي فريدونشهر را به دنبال داشت تا آنجا كه صبح دوازدهم فروردين جست و جوي ساكنان مسكن مهر و دنبال كردن رد آب جاري در توقفگاه ساختمان، آنها را به چشمه جوشاني مي رساند كه به دنبال بارش ها از كف ساختمان بالا آمده بود.
آب حاصل ازجوشش اين چشمه با همكاري آتش نشاني و هلال احمر پمپاژ و با لوله به سمت بيرون ساختمان هدايت شد. وقوع اين رخداد جالب اذهان مردم و مسوولان را به سوي نبود دقت كافي در جانمايي ساخت و سازها و تجاوز به بستر رودخانه ها و چشمه ها كشاند.
آسمان فريدونشهر علاوه بر سخاوت باراني، درست در روزهاي آغازين بهار زمستاني شد به طوري كه حجم برف و پس از آن وقوع پديده رعد و برق و وزش باد شديد در برخي نقاط اين شهرستان سقوط بهمن را به دنبال داشت. اين پديده اگرچه خسارت جاني نداشت اما منجر به مسدود شدن برخي محورهاي روستايي و تاخير در بازگشايي آنها شد.
به دنبال اعلام وضعيت بحراني و ضرورت آماده باش نيروها در فريدونشهر، همه مسوولان نهادهاي مرتبط با مديريت بحران آماده باش بودند. نيروهاي مردمي بسيج فريدونشهر نيز براي امدادرساني در مناطق سيل‌زده اعلام آمادگي كردند.
هلال احمر فريدونشهر به گفته مسوولان به 162 خانوار شامل 615 نفر از خسارت‌ديدگان بارش‌هاي نوروزي امداد رساني كرد.
همچنين در مجموع 21 تيم عملياتي شامل 23 نفر نجاتگر با بكارگيري چهار دستگاه خودرو امدادي به همراه موتورهاي آبكش به مناطق حادثه ديده اعزام شدند و با توجه به نياز خانوارها، اقلام اضطراري را در بين آسيب‌ ديدگان توزيع كردند.
تيم‌هاي امدادي جمعيت هلال احمر فريدونشهر 65 مورد امدادرساني به حادثه‌ديدگان بارش ‌هاي سنگين هفته گذشته در روستاهاي زردفهره، سكان، اسلام آباد، راچه، دستگرد، بهرام آباد و مكدين انجام دادند.
ورود آب به برخي منازل در روستاي هيران تعدادي از خانه‌ها را غيرقابل سكونت كرد به طوري كه مردم مجبور شدند در چادر سكونت كنند.
در همين زمان فرماندار فريدونشهر از ارسال چند محموله حاوي اقلام غذايي به ساكنان روستاهاي داراي راه ارتباطي باز در اين شهرستان خبر داد و افزود: با وجود تلاش راهداران و استقرار ماشين آلات، به دليل اوضاع جوي نامساعد و ارتفاع زياد برف، مسير روستاهاي كلوسه، كمران و گوكان مسدود است.
ناصر اسدي افزود: تمهيداتي انجام شده است كه در نخستين فرصت، متناسب با وضعيت جوي به روستاي هيران فريدونشهر كه فاقد راه ارتباطي است بالگرد اعزام شود.
برق هفت روستاي فريدونشهر نيز كه در اثر بارش ها و سقوط بهمن قطع شده بود با تلاش سه روزه نيروهاي عمليات امور برق فريدونشهر در شرايط سخت دوباره وصل شد.
همچنين به گفته مسوولان راهداري و حمل و نقل جاده اي اين شهرستان، عمليات بازگشايي مسيرهاي مسدود شده در اين منطقه همزمان با مساعد شدن شرايط آب و هوايي آغاز شده است.
معاون عمراني، توسعه شهري و روستايي وزارت كشور همچنين سرپرست معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري اصفهان، مدير عامل جمعيت هلال احمر استان اصفهان، رئيس مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي استان اصفهان در روزهايي كه فريدونشهر با بحران رو به رو بود به اين منطقه سفر كردند.
مهدي جمالي نژاد معاون عمراني، توسعه شهري و روستايي وزارت كشور در سفري از پيش برنامه ريزي نشده پس از بازگشت از لرستان به فريدونشهر آمد و با حضور مسئولان چهار شهرستان غرب استان جلسه مديريت بحران اين شهرستان ها را برگزار كرد.به گفته وي عملكرد مديريت بحران استانداري اصفهان در جذب بودجه ضعيف بوده است.
در ميان همه اين رخدادهاي بحراني ريز و درشت در فريدونشهر، بيشترين انتقادات مردمي به نحوه انعكاس اخبار اين منطقه در خصوص بارش ها و خسارت هاي آن از رسانه ملي بود.
گروهي از ساكنان اين شهرستان، نبود پوشش خبري مناسب و كافي براي وضعيت جوي و رصد بارش هاي اين منطقه همچنين كم كاري رسانه ملي در انعكاس خسارت هاي وارد آمده به اين شهرستان را دليل اعتراض هاي خود بيان كردند.
مردم و شماري از صاحبنظران اين منطقه خواستار ورود نماينده مجلس براي پيگيري اين مساله و مشخص شدن دلايل اين كم كاري شده اند.
با بارش‌هاي نوروزي امسال مجموع بارش‌هاي فريدونشهر در سال زراعي جاري به گفته مسوولان به افزون بر 700 ميليمتر رسيد.
اداره كل مديريت بحران استانداري اصفهان ميزان خسارت سيل و طوفان به تاسيسات زيربنايي، واحدهاي مسكوني و بخش كشاورزي اين استان را پنج هزار ميليارد ريال اعلام كرد.
در مرحله اول جاري شدن سيل در اين استان 2 هزار و 750 ميليارد ريال خسارت به تاسيسات زيربنايي، راهها، واحدهاي مسكوني شهري و روستايي و بخش كشاورزي 13 شهرستان اصفهان وارد شد.
6026/9861