۱۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
کد خبر 83264820
۰ نفر
مهرتایید جهانی بر پیشینه بلند علم در ایران

تهران - ایرنا - اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد كمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد مرحوم 'مریم میرزاخانی' (12ماه می-22 اردیبهشت) را «روز زنان در ریاضیات» نامگذاری كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای ماهنامه آمریكایی فوربس(forbes)، این پیشنهاد در كنفرانس زنان ریاضیدان جهان در برزیل(World Meeting for Women in Mathematics,WM) ارائه شده بود و از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان مقرر شد كه 12 ماه می (22 اردیبهشت) روز تولد مرحوم میرزاخانی روز زنان در ریاضیات نامگذاری شود.
چندین سازمان از جمله انجمن زنان اروپایی در ریاضیات (European Women in Mathematics)، انجمن جهانی زنان در ریاضیات (the Association for Women in Mathematics)، زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات (the African Women in Mathematics Association)، انجمن زنان هندی و ریاضیات(Indian Women and Mathematics) و نیز گروه زنان ریاضیدان شیلیایی(Collective of Women Mathematicians in Chile-the Colectivo de Mujeres Matemáticas de Chile) از پیشنهاد ایران حمایت كردند.
بدون شك رای سازمان های بزرگ و جهانی ریاضی مهر تاییدی بر پیشینه و تاریخ بلند علم ریاضیات در ایران است.
ریاضیات مادر همه علوم و زیربنای فناوری و توسعه نامیده می شود. محمد بن موسی خوارزمی در تركیب سنت های ریاضیاتی جهان، ابویوسف كندی در تكمیل جبر، ابوالوفا بوزجانی درتكمیل مبحث معادلات، ابن‌سینا در شرح ریاضی، نصیرالدین طوسی در نجوم و ریاضی، عمر خیام در حساب و جبر، غیاث‌الدین جمشید كاشانی كاشف حقیقی كسر اعشاری، بهاءالدین عاملی درعلم عدد، هندسه و جبر تنها بخشی از میراث ارزشمند پیشینه بلند علم ریاضیات در ایران هستند.
به گزارش ایرنا به نقل از پروفسور «مهدی بهزاد» پدر علم گراف (روشی در ریاضی)، ایران اكنون عضو اتحادیه انجمن های ریاضی دنیا است و در آستانه دستیابی به جایگاه چهارم انجمن های ریاضیات دنیا قرار دارد.
موافقت اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با نامگذاری روز تولد مرحوم 'مریم میرزاخانی' (12ماه می-22 اردیبهشت) به عنوان «روز زنان در ریاضیات» یكی از آخرین دستاوردهای ایران در علم ریاضیات در صحنه جهانی است.
در همین ارتباط معصومه ابتكار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در صفحه توییتری خود نوشت: «در نشست جهانی زنان در ریاضیات تصویب شد: روز تولد پرفسور مریم میرزاخانی به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نامگذاری شد».
مریم میرزاخانی ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد 13 اردیبهشت 1356 در تهران متولد شد و در سال‌های 1373و 1374 در زمان تحصیل در دبیرستان با كسب مدال طلای المپیاد ریاضی كشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ كنگ و كانادا اعزام شد.
او در المپیاد 1995 كانادا علاوه بر كسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.
وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات كارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.
میرزاخانی پس از پایان دوره كارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریكا رفت. در سال 1999 زمانی كه در دانشگاه 'پرینستون' به تحقیق و تدریس اشتغال داشت ،موفق شد راه‌حلی برای یك مساله ریاضی پیدا كند.
ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود كه به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان میرزاخانی جوان در دانشگاه 'پرینستون' نشان داد كه با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.
وی در سال 2014 به خاطر كار بر «دینامیك و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد كه بالاترین جایزه در ریاضیات است.
وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.
پرفسور میرزاخانی در 24 تیر 1394( جولای 2017) در بیمارستان دانشگاه استنفورد آمریكا درگذشت.
شبد**9460**1379