۱۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
کد خبر 83264430
۰ نفر
قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان درگذشت

كرج - ایرنا - محمد ابراهیم رنجبر امیری، قدیمی ترین فعال رسانه ای و روزنامه فروش ایران و جهان و ركوردار گینس شامگاه 14 فروردین 98 در سن 92 سالگی در شهر كرج درگذشت.

به گزارش ایرنا، رنجبرامیری، كسی كه نامش در كتاب ركوردهای گینس هم به ثبت رسیده و عنوان قدیمی ترین روزنامه فروش ایران را به خود اختصاص داده، گفته می شود كه قدیمی ترین روزنامه فروش جهان نیز به شمار می رفت.
وی متولد سال 1307 شهرستان بابل بود كه از سال 1316 كار روزنامه فروشی را در تهران آغاز كرد.
رنجبر امیری یك روزنامه فروش ساده نبود، سینه اش صندوقچه ای از اسرار و بیش از هشتاد سال از عمر خود را در عرصه های مختلف مطبوعاتی و رسانه ای صرف كرده بود.
حتی در روزهای آخر عمر كه دستانش لرزان بود نیز دستی بر قلم داشت و به نوشتن كتاب می پرداخت.
كتاب خاطرات یك روزنامه‌فروش، 76 سال با مطبوعات از دست نوشته های قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان است كه به گفته نویسندگان این كتاب ها، نمونه‌هایی خوب از روایت تاریخ شفاهی مطبوعات كشور هستند.
در خاطراتش بیان می كرد كه از نسل سوم روزنامه فروش های ایران است و از همه قدیمی تر فوت كرده بودند و امروز قدیمی ترین روزنامه فروش است.
معتقد بود كه آن وقت‌ها روزنامه‌ها مردم‌پسند‌تر بودند، امروز با وجود اینكه تنوع روزنامه‌ها زیاد است اما همگی یك حرف را می‌زنند.
می گفت روزنامه‌ فروش‌ های حالا كه روزنامه ‌فروش نیستند، شده‌اند سوپرماركت، من خودم كیوسك داشتم، حالا هم دارم ولی نه از این كیوسك‌ها كه همه‌جا هست. روزنامه‌فروشی واقعی.
خاطره های زیادی برایش باقی مانده بود كه می خواست آنها را به رشته تحریر درآورد و مردم این دوره را با فرهنگ، شیوه زندگی و روزنامه فروشی در آن زمان آشنا كند، اما اجل امانش نداد و با سینه ای پر از خاطرات تلخ و شیرین به دوستان قدیمی اش پیوست.
رنجبر امیری، در روزهای آخر عمر با وجود بیماری باز هم از پای ننشست و به تالیف كتاب می پرداخت.
مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: رنجبر امیری با بیش از 70سال تلاش بی وقفه و مستمر در حوزه مطبوعات و به عنوان قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان و صاحب این عنوان در كتاب گینس مایه افتخار استان البرز و كشور بود.
ناصر مقدم ضمن تسلیت فقدان این فعال مطبوعاتی افزود: در آخرین ملاقاتی كه پیش از عید با ایشان داشته ام، با آن حالت بیماری ، علاقمند به استان و البرز شناسی بود و با وجود بیماری ابراز امیدواری می كرد تا دوباره سرپا شود و بتواند به تالیف كتاب هایش ادامه دهد.
وی با بیان اینكه وجود چنین افرادی مایه افتخار این مرز و بوم است اظهار داشت: سال ها در حوزه فرهنگ و هنر زمان می برد تا چنین افراد فرهیخته و تاثیر گذاری تربیت شوند.
مقدم گفت: رنجبر امیری فردی مورد احترام و با ارزش برای فرهنگ و رسانه این استان بود و امروز جای ایشان در میان ما خالی است.
وی ادامه داد: نسل امروز باید بتواند ادامه دهنده راه چنین فرهیخته ای باشد، به خصوص در استان نوپایی مانند البرز اصحاب رسانه با الگو گرفتن از این پیشكسوتان می توانند قدم های بسیاری برای رشد فرهنگ و رسانه استان بردارند.
مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ضمن تقدیر از استاندار البرز برای اعزام نماینده خود با هدف ملاقات قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان كه پیش از عید صورت گرفت اظهار داشت: در دورانی كه در بستر بیماری بودند، اصحاب رسانه و فرهیختگان بسیاری به منزل ایشان رفت و آمد داشتند كه جای تشكر و قدردانی دارد.
مقدم گفت: پیكر این فرهیخته روز شنبه 17 فروردین ساعت 10 صبح از مقابل اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت سكینه كرج به خاك سپرده می شود.
7414/6993