موزه ملی علوم و فناوری، پیشرو حضور در میادین بین المللی

تهران- ایرنا- حضور در میادین بین المللی و عرضه دانسته ها و اندوخته های علمی یكی از راهكارهای شكوفایی و پیشرفت به شمار می رود كه موزه ملی علوم و فناوری با وجود نوپایی، توانسته با قراردادن خود در رده بندی موزه های برتر جهان و كسب میزبانی چهل و ششمین كنفرانس سیموست (CIMUSET) به این نقطه برسد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی ایرنا، توجه به روند توسعه علوم، همگانی كردن و انتقال میراث آن به دنیای نوین امروزی در جهت آشنا كردن نسل جدید با دستاوردهای علمی كهن ایران، از عوامل ایجاد موزه علوم و فناوری شد تا علاوه بر معرفی پیشینه علمی ایران، به حضور در میادین بین المللی و رقابت با موزه های جهان، بپردازد.
در همین راستا، در چهل و ششمین مجمع سالانه كمیته بین‎‏المللی موزه‏‎ها و مجموعه‎‏های علوم و فناوری (CIMUSET) كه با عنوان «موزه‌ها در دنیای دیجیتال» در سال‌ جاری در شهر اُتاوا كانادا با همكاری موزه انجنیوم Ingenium و با حضور بیش از 50 كشور دنیا برگزار شد، موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با حضور در این مجمع و معرفی ظرفیت های ایران، توانست نظر بُرد اجرایی سیموست را برای میزبانی این مجمع در سال 2020 جلب كند.
در نهایت از بین كشورهای ایران، چین و كره جنوبی، «ایران» رسما بعنوان میزبان چهل و هشتمین مجمع سالانه موزه‎های علوم و فناوری جهان در سال 2020 انتخاب شد.
برنامه های ایران برای میزبانی از این كمیته بین المللی، خبرنگار علمی ایرنا را برآن داشت تا به گفت و گو با «سیف الله جلیلی» رئیس موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی بپردازد.

** گذری بر تاریخچه تاسیس سیموست
مجمع سالانه كمیته بین ‏المللی موزه ‏ها و مجموعه ‏های علوم و فناوری با نام مخفف سیموست كه یكی از كمیته‎های شورای بین‎‏المللی موزه‏‎ها (ICOM) است از سال 1972 میلادی (1351) و با هدف حفاظت از میراث علوم و فناوری و اشاعه دانش، توسعه و پیاده‎سازی برنامه‎های ایكوم، تدوین برنامه‎‏ای با موضوع حفاظت از میراث فرهنگی در موزه‎های علوم و فناوری و پیشنهاد آن به ایكوم، همكاری و تبادل اطلاعات میان موزه‎ها، متخصصان، كارشناسان و افرادی كه به نحوی با علوم و فناوری و اشاعه آن در ارتباطند، معرفی زمینه‎‏های مورد علاقه موزه‎‏های علوم و فناوری در چارچوب ایكوم، همكاری با كمیته‎‏های ملی و سازمان‎های منطقه‎‏ای ایكوم و سایر كمیته‎‏های بین‎المللی در موضوعات مرتبط ایجاد شد.
این كمیته نه تنها در زمینه موزه‎‏های علوم و فناوری سنتی و تاریخی، بلكه ساینس‎سنترها و مراكز علم فعلی كه به ترویج و توسعه علم و فناوری در میان اقشار جامعه بویژه كودكان در سراسر جهان می‎پردازند، را نیز شامل می‎شود. بر همین اساس حضور در این كمیته بین المللی، به منزله رونمایی و در معرض دید قرار دادن دستاوردهای علمی كهن و نوین كشورهای جهان است كه از بُرد بین المللی بالایی برخوردار است.
موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، تنها موزه مشابه مراكز علم در دنیا است كه در سال 1389 با هدف ایجاد فضایی فعال و آگاهی‎بخش و به منظور آشنایی با میراث و خدمات علمی، فرهنگی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی آغاز به فعالیت كرد و در این مدت كوتاه توانست جایگاه مناسبی در میان سایر كشورهای پیشكسوت این كمیته كسب كند و میزبانی چهل و ششمین كنفرانس سیموست را به دست آورد.

** برگزاری سیموست 2020 با محوریت نقش موزه های علوم در فرایندهای محیط زیستی
رئیس موزه ملی علوم و فناوری با اشاره به اینكه بیش از 60 كشور در این كنفرانس شركت خواهند داشت، گفت: كنفرانس سیموست از جمله كنفرانس های دارای بُرد بین المللی است كه در میان موزه های علوم و مراكز دانشگاهی شناخته شده و پرطرفدار است و میزبانی آن، فرصت خوبی را برای معرفی كشور و دستاوردهای ایران فراهم می كند.
وی افزود: هدف از برگزاری این كنفرانس، رونمایی از آخرین دستاوردهای نمایشی موزه علوم و فناوری در سراسر جهان است كه هر سال یك موضوع خاص را مورد بررسی قرار می دهد. به همین منظور بناداریم كنفرانس سیموست 2020 را با محوریت نقش موزه های علوم در فرایندهای محیط زیستی، برگزار كنیم تا در یابیم كه گرمایش زمین چه اثری بر علوم خواهد داشت.
جلیلی یادآور شد: براساس آن، فراخوان ارسال مقاله در سراسر دنیا داده می شود و همه كشورهای عضو مشاركت خواهند كرد. همچنین مطابق با این محوریت، كارهایی كه در كشور در این زمینه انجام شده است، ارایه می شود.

** هزینه های كنفرانس سیموست، بر عهده كشورهای شركت كننده
رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان این كه این كنفرانس 5 روزه خواهد بود كه سه روز كنفرانس و دو روز باقیمانده برای بازدید از موزه علوم و فناوری و فضاهای فرهنگی است، خاطرنشان كرد: تاثیر و بُرد جهانی این كنفرانس برای ما مهمترین مطلب است چرا كه تنها مرجع در جهان است و هر سال كشورهای زیادی تلاش می كنند تا میزبانی آن را بر عهده داشته باشند.
وی درباره هزینه این كنفرانس هم اظهار داشت: قانون سیموست بر این امر حاكم است كه هر عضوی حق عضویت خود را پرداخت می كند و بار مالی برای كشور میزبان نخواهد داشت. بر همین منوال، میزبانی ایران نه تنها هزینه ای بر دوش كشور ندارد و تمامی هزینه ها بر عهده كشورهای شركت كننده است بلكه در كنار معرفی كشور، ارز‌آوری هم صورت می گیرد.

** برگزاری بهینه كنفرانس، نیازمند ورود بخش خصوصی
جلیلی گفت: در سپتامبر 2019 (شهریور 98) كشور ژاپن میزبان این كنفرانس خواهد بود اما پیش از آن نماینده سیموست جهت بازدید امكانات و فضاهای موزه به ایران خواهد آمد تا در كنفرانس 2019 گزارش آن را خدمت اعضا ارایه دهد.
وی ادامه داد: پس از آن، ثبت نام و فراخوان كنفرانس سیموست 2020 كه قرار است در ایران برگزار شود، آغاز می شود.
جلیلی با اشاره به اینكه تحریم ها تاثیری بر برگزاری كنفرانس سیموست ندارد اما راهكار برگزاری بهینه آن، ورود و حمایت بخش خصوصی به این عرصه است، تصریح كرد: زیرساخت های این میزبانی مهیا شده است اما به یقین حمایت بخش خصوصی و شركت های دانش بنیان ما را در برگزاری بهتر آن یاری خواهد كرد.
علمی*9294**1485*1834