132 ميلي متر بارش باران در سه روز براي لرستان ثبت شد

خرم آباد - ايرنا - مديركل هواشناسي لرستان گفت: 132 ميلي متر بارش باران در سه روز براي لرستان ثبت شد كه شهرستان هاي پلدختر و دلفان با 165 ميلي متر بيشترين بارش ها را داشته اند.

به گزارش ايرنا، محمد ناصر هاشمي شامگاه چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان كه با حضور وزير ارتباطات و فناوري و رئيس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: در سه روز بارندگي شديد در لرستان در روز نخست 8.6 ميلي متر، روز دوم در شهرستان پلدختر 142، اليگودرز 45 و خرم آباد 106 ميلي متر بارش باران ثبت شد.
وي بيان كرد: ميانگين بارش باران در روز سوم 97 ميلي متر بود و در روز سوم بارش باران ميزان كمتري نسبت به روزهاي قبل داشت.
مديركل هواشناسي لرستان ادامه داد: در مجموع 132 ميلي متر بارش در سه روز ثبت شد و متوسط بارندگي ها در شهرستان هاي دلفان و پلدختر با 165، اليگودرز 57 ميلي متر و در خرم آباد 16 ميليمتر ثبت شد.
وي اضافه كرد: از 26 اسفند ماه سال گذشته تا 12 فروردين امسال متوسط بارش ها در استان 250 ميلي متر بود كه رتبه نخست بارش ها را در كشور را به خود اختصاص داشت.
هاشمي ادامه داد: پس از لرستان، استان همدان با 201 ميلي متر و استان ايلام با 198 ميلي متر رده دوم و سوم هستند.
وي گفت: سامانه بارشي هفته آينده آسمان لرستان را فرا مي گيرد كه متوسط بارش ها 25 تا 35 ميلي متر خواهد بود.
آغازين روزهاي امسال شدت بارش ها و وقوع سيل، نوروز را تحت شعاع قرار داده و مردم و مسئولان اين استان درگير و دار اين حادثه هستند.
برآورد خسارت موج اول بارش هاي امسال تا هشت هزار ميليارد ريال عنوان شد و در حالي كه تلاش براي احياي مجدد استان آغاز شده بود موج بارشي جديدي از ابتداي هفته جاري سراسر استان را در بر گرفته است.
اوج فعاليت اين سامانه از هفته دوم تعطيلات نوروز98 و به صورت متناوب ادامه داشت بارش هاي سيل آسايي كه چندين رودخانه مرده استان را از خواب خشكسالي بيدار و روانه شهر و روستاهاي استان كرد.
دوشنبه 12 فروردين سه رودخانه خرم رود و رودخانه شهرستان هاي دلفان، كوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگني طغيان سد مروك دورود سرريز كرد و به صدها هزار نفر از اهالي هشدار داده شد منزل خود را ترك كنند.
اكنون برق، آب و گاز بسياري از مناطق شهري و روستايي قطع شده، پل هاي بسياري در مسيرهاي اصلي و فرعي فروريخته و بسياري از روستاهاي سيل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، اليگودرز و دوره چكني راه دسترسي ندارند .
مردم شهرهاي پلدختر و معمولان و روستاهاي اطراف حاشيه كشكان از 12 فروردين 24 ساعت لحظات سخت و جدال نفس گيري با سيلاب داشتند و يك شبانه روز را بدون دريافت خدمات امدادي و هرگونه امكاناتي در پشت بام منازل يا كوه هاي اطراف گذراندند.
تمامي راه هاي ارتباط زميني به منطقه قطع شده بود و شرايط جوي اجازه پرواز هوايي را نمي داد، اما از نخستين ساعات 13 فروردين با بهبود شرايط جوي و ايجاد يك راه دسترسي در مسير آزادراه خرم آباد - پل زال كار امدادرساني به مردم آغاز شده است.
برآورد اوليه از خسارت سيل اخير در لرستان 15 هزار ميليارد ريال است و بر اساس اعلام پزشكي قانوني تا كنون 14 نفر در اين سيل جان خود را از دست داده اند.
3210/7269/7273