۱۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۹
کد خبر: 83264127
۰ نفر
فولاد اسفراین قهرمان مسابقات ملی كشتی باچوخه شد

بجنورد - ایرنا - مسابقات ملی كشتی باچوخه 14 فروردین اسفراین، عصر چهارشنبه با قهرمانی تیم مجتمع فولاد این شهرستان پایان یافت.

به گزارش ایرنا در این مسابقات كه از صبح امروز آغاز شده بود 268 چوخه كار از 14 استان كشور در پنج وزن مختلف در محل گود چشمه زینل خان اسفراین به رقابت پرداختند.
در پایان این مسابقات پس از مجتمع فولاد اسفراین كه با 37 امتیاز اول شد، تیم سبك سازان شرق خراسان شمالی با 27 امتیاز و تیم شیروان با 18 امتیاز عناوین دوم و سوم تیمی را از آن خود كردند.
نفرات اول تا سوم اوزان مختلف در رده انفرادی نیز به این شرح اعلام شد:
وزن 66 كیلوگرم، حمید سلمانیان از تیم سبكسازان شرق، غلام نجاری از اسفراین و مجتبی اسكندری از سبكسازان شرق
وزن 74 كیلوگرم، ابراهیم ولیان از اسفراین، علی رنگانی از نیشابور و علی مردانی از اسفراین وزن 84 كیلوگرم، هادی قدیمی از سبكسازان شرق، امین قلیزاده و امید تیزتك هر دو از اسفراین
وزن 96 كیلوگرم، وحید قائمی از اسفراین، مجتبی زمانی و محمد تیموری هر دو از سبكسازان شرق
وزن بالای 96 كیلوگرم، احمد میرزاپور از سبكسازان شرق، امین جعفرزاده از اسفراین و مسلم نوری از شیروان
به نفرات اول تا سوم این رقابت ها به ترتیب 50، 30 و 20 میلیون ریال جایزه نقدی و نیز یك سفره گلیم كردی به ارزش هشت میلیون ریال اهدا می شود.
مسابقات مزبور به عنوان بزرگترین مسابقات كشتی باچوخه كشور، هرساله در روز 14 فروردین، با حضور نام آوران این رشته از استان های مختلف در اسفراین برگزار می شود.
این رویداد ورزشی به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری تك مكانی و تك زمانی كشور شناخته می شود كه بیش از 50 هزار تماشاگر مشتاق از شهرستان های دور و نزدیك برای دیدن آن در محل حضور می یابند.
كشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پرطرفدار در این خطه است كه در سال 87 به عنوان میراث معنوی به شماره 30 در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است.
چوخه واژه ای كردی و نام لباسی است كه كشتی گیران این رشته به تن می كنند كه از شنل كوتاهی كه كشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محكم می كنند تشكیل شده و از آنجا كه این كشتی از قدیم الایام در بین عشایر كرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام كشتی باچوخه معروف شده است.
كشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام كشتی های آزاد، فرنگی، جودو و كوراش دانست چرا كه اكثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به كشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا كرده است.
شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 60 كیلومتری جنوب شرقی بجنورد، واقع است.
خراسان شمالی و خطه شمال خراسان مهد كشتی با چوخه است و پهلوانان و قهرمانان زیادی از این خطه برای كشور در میادین ملی و بین المللی افتخارآفرینی كرده اند.
5132/7189