سوري ها : حاكميت سوريه بر جولان ابدي است

دمشق- ايرنا- شماري زيادي از مردم سوريه روز چهارشنبه در شهرهاي سويداء ، قنيطره ، حسكه، حمص و حماه با برگزاري تجمع تصميم ترامپ را درباره بلندي هاي اشغالي جولان غيرقانوني و خلاف قوانين جهاني اعلام كردند.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري سوريه (سانا) ، سوري هاي معترض به تصميم ترامپ در ارتباط با به رسميت شناختن حاكميت اسراييل بر بلندي هاي جولان در حالي كه پرچم سوريه و عكس هاي بشار اسد رئيس جمهوري اين كشور را در دست داشتند ، تاكيد كردند كه با همت و پشتكار ارتش شجاع سوريه اين مناطق نيز مانند ديگر مناطق آزاد خواهد شد.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري امريكا هفته گذشته فرماني را صادر كرد كه بر اساس آن حاكميت اسراييل بر بخش اشغالي جولان از سوي امريكا به رسميت شناخته مي شود.
در شهر حماه در مركز سوريه شماري از اعضاي هيات علمي، دانشجويان و كاركنان اداري دانشگاه حماه با اجتماع در برابر ساختمان اين دانشگاه اعلام كردند كه جولان سوري و عربي است و تصميم ترامپ مخالف قوانين و مقررات جهاني مي باشد.
محمد زياد سلطان رئيس دانشگاه حماه در اين تجمع گفت، جولان سرزميني عربي و سوري مي باشد و تصميم باطل ترامپ اين حقيقت را كه مانند خورشيد درخشان است، نمي تواند تغيير دهد.
وي با تاكيد بر اين كه بيشتر كشورهاي جهان تصميم رئيس جمهوري امريكا را محكوم كرده اند، تصريح كرد، اين تصميم جانبداري آشكار و كوركورانه آمريكا از رژيم صهيونيستي است.
سلطان خاطر نشان كرد، اين تصميم علاوه بر اين نشان از استبداد و زورگويي‌هاي واشنگتن عليه كشورها و ملت ها و نقض آشكار منشور سازمان ملل و قطعنامه هاي بين المللي است.
در منطقه القصيبه و روستاهاي تابع آن در حومه جنوبي قنيطره در جنوب سوريه نيز شماري از ساكنان اين منطقه امروز با برگزاري تجمع اعتراضي تصميم ترامپ را محكوم و تاكيد كردند كه جولان متعلق به سوريه است و كسي حق تغيير هويت آن را ندارد.
همام دبيات استاندار قنيطره در اين برنامه اعتراضي گفت كه تصميم ترامپ باطل است زيرا با قوانين و كنوانسيون هاي بين المللي در تضاد مي باشد.
وي تاكيد كرد: سوريه كشوري است كه بر تروريسم پيروز شد و امروز براي كامل كردن آزادسازي سرزمين هاي خود مصمم تر از گذشته مي باشد.
دهها نفر از شهروندان السويداء در جنوب سوريه نيز امروز با برگزاري تجمع در مركز اين شهر تاكيد كردند كه جولان عربي و سوري باقي مي ماند و بدون شك با اراده ملت و ارتش شجاع سوريه آزاد خواهد شد.
ديگر شهرهاي سوريه از جمله الحسكه، درعا، ديرالزور، طرطوس، حمص و حومه دمشق نيز امروز شاهد برگزاري تجمع هاي مشابه بودند.
اين تجمع ها در هشت روز گذشته به صورت مستمر در شهرهاي سوريه جريان دارد و در برخي از شهرها نيز علاوه بر تجمع هاي مردمي برخي اقشار و اصناف نيز با برگزاري برنامه هاي اعتراضي اين تصميم ترامپ را محكوم كردند.
شوراي امنيت سازمان ملل متحد نيز چهارشنبه گذشته به درخواست سوريه كه اقدام آمريكا را «نقض وقيحانه» قطعنامه‌هاي اين نهاد دانسته بود، تشكيل جلسه داد.
سخنران‌هاي اين جلسه، يكي پس از ديگري از حاكميت سوريه بر بلندي‌هاي جولان حمايت كردند و با ضميمه شدن اين منطقه به اراضي تحت اشغال رژيم صهيونيستي به شدت مخالفت كردند.
خاورم*1436*1211