۱۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 83263838
۰ نفر
وفس نگین طبیعت گردی در استان مركزی

اراك - ایرنا - در حاشیه كوه های مصفای شهرستان كمیجان روستایی دیدنی با جاذبه های فرهنگی و طبیعی متععد با نام وفس قرار دارد كه به عنوان یكی از هدف های گردشگری استان مركزی حائز توجه ویژه است.

به گزارش ایرنا، روستای وفس با چشم اندازهای بكر در 15 كیلومتری كمیجان و در 95 كیلومتری شهر اراك واقع شده واز شمال غرب به كوی قلعه گیری و از جنوب شرقی به كوه دزلی محدود می شود.
این روستا داری آب و هوای مطبوع، باغات و اراضی سرسبز به نگین طبعیت گردی استان مركزی شهرت دارد و جاذبه های منحصر به فرد آن در كمتر منطقه ای در قلب ایران یافت می شود.
مساحت این روستا 20 كیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 2 هزار و 100 متر است كه سرسبزی و طراوت آن در فصول بهار و تابستان به زیبایی مناطق شمال كشور است.
وفس كانون یكی از زبان های شیرین فارسی قدیم است و با توجه به متون اوستایی، پهلوی و سبك شناسی گویش، زبان تاتی كه امروز بین مردمان این منطقه رایج است از نظر زبان شناسان شاخه ای از زبان های مادی است و تمامی مختصات زبان را دارد.
این روستای سرسبز و زیبا 2 هزار نفر جمعیت دارد كه شیعی مذهب هستند و تكلم آنان به زبان تاتی جلوه خاصی برای گردشگران دارد.
شغلی اصلی ساكنان روستای وفس كشاورزی و دامپروری است و محصولاتی مانند گردو، بادام و لبنیات را تولید می كنند و علاوه بر آن ساكنان با هنرمندی تمام در حوزه صنایع دستی،بافت زیراندازهای نفیس و زیبا و رودوزی سنتی نیز تبحر خاص دارند.
این روستا دارای بافتی تاریخی است و چینش و قرار گیری كوچه ها و خانه ها در كنار طبیعت سرسبز و واقع شدن آن در دل ارتفاعات سر به فلك كشیده شده صحنه های استثنایی و دیدنی را دارد كه هر گردشگری از آن لذت می برد.
كوهنوردی و غارنوردی با وجود ارتفاعاتی نظیر كوه « قلنجه» با ارتفاع حدود 2 هزار و 745 متری در زاویه جنوبی روستا و مناطق پست اما سرسبز و زیبا در شمال وفس با ارتفاعی كمتر از یكهزار و 550 متر نیز از ظرفیت های طبیعی بالقوه این خطه است كه می تواند موجب رونق گردشگری ورزشی شود.
سنگواره های موجود در كوه های اطراف وفس به عنوان سندی محكم حكایت از قدمت دیرین این دیار دارد و در گذشته های دور این نواحی بخشی از مناطق كم عمق دریایی به نام «تیس» بوده كه طبق تحقیقات زمین شناسان، تا اوایل دوران سوم زمین شناسی(میوسن) در منطقه هایی از ایران مركزی از جمله وفس، گسترده بود.
شكل گیری سازه های آهكی و دولومیتی در طول زمانی بس دراز در منطقه وفس خالق یكی از اعجاب انگیز ترین كلكسیون های طبیعی در مجموعه غار قلعه جوق شده كه این ظرفیت گردشگری نیز به عنوان جاذبه ای قوی باید در كانون توجه قرار گیرد.
بافت كالبدی روستای وفس و نوع معماری خانه ها، ابنیه مذهبی و خدمات عمومی بیشتر با ویژگی های اقلیمی و طبیعی سازگاری دارد و بسیار جذاب است، خانه های مسكونی روستا به صورت متراكم و پلكانی بر دامنه كوه گسترده شده و ایوان های فراخ و بام های یكدست ویژگی آن هاست كه جلوه ای خاص را ایجاد كرده است.
یكی از جاذبه های گردشگری وفس وجود 16 مسجد در این روستا است كه گل سرسبد آن ها با نام مسجد جامع قدمتی به درازای هفت قرن دارد.
در روستای وفس علاوه بر مساجد، بارگاه امامزاده حسین موسوم به (حاج رضوان)، امامزاده اسماعیل و امامزاده یحیی نیز وجود دارد و زیارتگاه حاجی رضوان وفس نیز متعلق به شاهزاده حسین(ع) از نوادگان امام موسی كاظم (ع) است كه دارای كرامات بسیاری است و هرسال افراد زیادی را از شهرهای دور و نزدیك به خصوص اراك، تهران، قم، كمیجان، همدان و روستاهای اطراف به سمت خود می كشاند.
تعزیه گردانی و عزاداری دیگر جاذبه ارزشمند و مهم در روستای وفس است كه به نظر می رسد خاستگاه آن به بیش از 220 سال قبل برسد.
تعزیه خوانان وفسی هر سال در ماه های محرم و صفر آیین های پرشور سوگ برپا می كنند و ظرافت و لطافت طبع و اجرای تعزیه ها به گونه ای است كه آوازه هیات های عزاداری این روستا به سراسر ایران رسیده و هر سال تعداد كثیری برای دیدار این نمایش های آیینی و مذهبی به وفس سفر می كنند.
یكی از ویژگی های تعزیه وفس حفظ نمادها و علایم و رنگ ها، خواندن اشعار نغز و حركت كاروان های ملبس و نشان های عاشورایی است.
اگرچه پیشه اغلب ساكنان وفس كشاورزی است اما، كارگاه های بافت قالی نیز از جمله منابع درآمدی خانوارهای وفسی است كه خود حال و هوای خاصی دارد و با ورود به آن ها باغی هزار طرح و نقش مقابل دیدگان گشوده می شود.
گویش «تاتی» كه از یادگارهای زبان ماد است در وفس به شكل اعجاب انگیزی زنده مانده و رواج دارد و مشاهده مردمانی كه به شیوه گفتارسه هزار سال قبل با هم ارتباط می گیرند برای هر گردشگری زیبا و جذاب است.
ابراهیم دهگان در كتاب فقه اللغه گویش وفس را از لهجه های قدیم پارسی باستان و شاخه ای از تاتی نامیده كه دارای ویژگی های دستوری و واژگانی منحصر به فرد است و در فصلنامه شماره 15 و 16 راه دانش استان مركزی نیز آمده كه گویش تاتی در بخشی از نواحی روستایی استان مركزی از جمله وفس به عنوان «جزیره زبانی» مطرح است كه به لحاظ مردم شناسی و زبان شناسی بسیار اهمیت دارد و نشانگر حفط درون مایه های اصیل فرهنگی در برابر تغییرات وسیع حوزه جغرافیایی اطراف است.
روستای وفس علاوه بر جلوه های طبیعی و فرهنگی خاص سوغات متنوعی نیز دارد كه نمونه آن انواع زیراندازهای نفیس و رودوزی سنتی است.
گیوه بافی و ساخت تخته گیوه از دیگر هنرهای مردم تاتی زبان روستای وفس است كه از مدت ها قبل در این منطقه رواج داشته است و این صنایع دستی یكی از بهترین پاپوش ها است، بافت تخته كشی گیوه، حرفه ای ظریف و خاص است كه در وفس شغلی ویژه محسوب می شود و عده ای در تابستان و زمستان به آن اشتغال دارند.
بافت انواع دستكش، جوراب های پشمی، سوزن دوزی، سبد بافی، نمد مالی و جاجیم بافی از دیگر صنایع دستی و سوغات این خطه است كه به طور قطع برای گردشگران نوروزی از جذابیت بالایی برخوردار است.
رونق كشاورزی در این روستا موجب شده كه انواع خشكبار و میوه های فرآوری شده، كشمش و لبنیات تازه و طبیعی، شیره انگور به عنوان سوغات با كیفیت برای گردشگران به وفور وجود داشته باشد.
استان مركزی از دیرباز به دیار عالم پرور شهرت داشته و در این میان روستای وفس نیز بزرگانی نظیر آیت الله شیخ «عبدالنبی وفسی عراقی» (مرجع تقلید)، حاج «محمد خان دارابی» (حكیم گیاهی)، سید «عبدالحمید» (اولین شهید مشروطیت)،سید «محمود نبوی» (اولین وكیل دادگستری ایران) «محمدرضا اشراق» (اولین قاضی دیوان عالی كشور) را در دامن خود پرورش داده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی گفت: وفس به عنوان روستای هدف گردشگری تعریف شده و برنامه های متنوعی برای تبدیل آن به قطب گردشگری در قلب ایران در دست انجام است.
«علیرضا ایزدی» افزود: این روستا با معماری خاص از مناطق دیدنی استان مركزی است و سالانه حدود 12 هزار گردشگر از آن دیدن می كنند.
وی بیان كرد: روستای وفس نمونه كاملی از جذابیت های متنوع فرهنگی، تاریخی و طبیعی را در خود دارد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی ادامه داد: در راستای توسعه گردشگری شهرستان كمیجان، سال گذشته سه موافقت اصولی اقامتگاه بوم گردی در روستاهای اسفندان و وفس صادر شده است.
ایزدی اظهار داشت: برگزاری معرفی تور آشنا سازی برای جذب گردشگر در روستای وفس وساماندهی روستای مصوب گردشگری وفس برای بازدید گردشگران و اطلاع رسانی گردشگری برای ایام نوروز امسال از دیگر اقدام ها بوده است.
وی گفت: ایجاد بازاچه صنایع دستی، برگزاری نشست ستاد اجرایی خدمات سفر و فراهم سازی مقدمات واگذاری قلعه بهادری روستای اسفندان به بخش خصوصی از دیگر اقدام های صورت گرفته پارسال برای توسعه گردشگری شهرستان كمیجان است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی افزود: یك مجتمع گردشگری توسط بخش خصوصی نیز سال گذشته در شهر میلاجرد ایجاد شده و اقدام های اولیه برای معرفی 2 روستای «طرلان» و «سیجان» به عنوان روستای هدف گردشگری این شهرستان صورت گرفته است.
كمیجان در شمال غربی استان مركزی واقع شده و فاصله آن با اراك مركز این استان 95 كیلومتر است.
در این شهرستان بیش از 40 هزار نفر ساكن است و مردم شهرستان كمیجان آذری زبان هستند و به تركی آذربایجانی سخن می‌گویند.
3005/6013/
گزارش از معصومه صفری

سرخط اخبار استان‌ها