ایثارگران جویای كار به طرح های خوداشتغالی هدایت می شوند

تهران- ایرنا- مدیركل اشتغال و كارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام كرد: برای كاهش دغدغه خانواده های شهدا و ایثارگر و اشتغال آنان چندین برنامه داریم. یكی از این برنامه ها تشویق افراد جویای كار در میان خانواده های ایثارگران ایجاد طرح های خوداشتغالی و كارآفرینی است.

سردار حسن زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: به همین منظور برای ایجاد طرح های خوداشتغالی ویژه خانواده های شهدا و ایثارگر تسهیلاتی در نظر گرفته شده است كه نمونه آن را می توان استفاده از مجوزهای شغلی در ماده 79 نظام صنفی كه پروانه كسب را با شرایط راحت تری به ایثارگران ارائه دهد.
وی انجام مشاوره های فردی و گروهی برای ایجاد اشتغال را از دیگر برنامه های بنیادشهید بیان كرد و افزود: این طرح ها در حال بازبینی است تا از بهترین مشاوران برای این موضوع استفاده كنیم. چون بیكاری در خانواده های شهدا و ایثارگر به عنوان دغدغه جدی است حتی در برخی از استان ها شرایط بیكاری جوانان بحرانی تر است.
حسن زاده خاطرنشان كرد: اكنون شرایط استخدامی در مناطق محروم بدتر است، استخدام های دستگاه های دولتی محدود و منابع اعتباری محدود است با توجه به این مشكلات نمی توان همه بیكاران را به این سمت هدایت كرد.
وی اضافه كرد: بنیادشهید در بحث تسهیلات خیلی به مشكل برنخورده است و مدیریت می كند و اگر كسی بخواهد در بحث خوداشتغالی و كارآفرینی كار كند، ما هیچ مشكلی برای اعطای تسهیلات آنها نداریم. البته چون منابع بانكی است تا حدودی شرایط سخت است، بانك ها تابع سیاست های پولی و اعتباری بانك مركزی هستند.
وی در پاسخ به این سوال كه چه آینده ای برای بهبود وضعیت اشتغال ایثارگران پیش بینی می كنید، اظهار داشت: وضع اشتغال در كشور مناسب نیست كه دلیل اصلی آن مناسب نبودن بسترهای اشتغال و فضای كسب و كار است. اگر این فضا به سمت مطلوب بودن پیش برود وضعیت ایثارگران هم بهتر خواهد شد.
حسن زاده اضافه كرد: اگر در همه بخش ها این اتفاق بیفتد شامل حال ایثارگران هم می شود، اكنون شرایط كشور از نظر اقتصادی و اشتغال خیلی عادی نیست و نمی شود برای آینده تصمیم خوبی گرفت. حتی نمی شود گفت كه برای سال آینده همه ایثارگران را ساماندهی كنیم و برای همه اشتغال ایجاد خواهیم كرد.
مدیركل اشتغال و كارآفرینی بنیادشهید ادامه داد: به هر حال ما تلاش می كنیم در حد توان و بضاعت برای ایثارگران اشتغال ایجاد كنیم چون بنیادشهید دستگاه حمایتی است و در حوزه اشتغال نیز به صورت تخصصی نمی تواند فعالیت داشته باشد.
وی ابراز امیدواری كرد: با استفاده از بسترهای تمام دستگاه های اجرایی بتوانیم بخشی از مشكلات اشتغال ایثارگران را حل كنیم، تلاش می شود شرایط بهتری برای ایثارگران فراهم كنیم.
وی با اشاره به وجود حدود 83 هزار بیكار در جامعه هدف بنیاد شهید گفت: با توجه به تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها در سه تا چهار سال آینده شرایط سختی برای ایجاد اشتغال این افراد خواهیم داشت. كه ممكن است بعد از این زمان شیب سختی كار به سمت پایین بیاید و تا حدودی به یك آمار خوب و شرایط نرمال و وضعیت عادی برسیم.
مدیركل اشتغال و كارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز پیشتر گفته بود كه در حال حاضر 83 هزار نفر از فرزندان و همسران شهدا و ایثارگران و جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان بیكار هستند كه تلاش بنیاد شهید ایجاد فرصت های شغلی برای این افراد است.
به گفته وی، این افراد در سامانه جمع آوری و ثبت اطلاعات ایثارگران (سجایا) ثبت نام كرده اند كه به صورت مرتب این سامانه بازنگری می شود، البته برای اینكه تناقضی در این زمینه ایجاد نشود، هر سال آمار جدید تعداد افراد بیكار این قشر از جامعه را اعلام می كنیم.
تعداد كل جانبازان در كشور 574 هزار و 101 نفر است كه 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند. البته حدود هفت هزار جانبازان با تشخیص اعصاب و روان شدید در كشور هستند.
همچنین 42 هزار آزاده در كشور هستند و مردم ایران بیش از 230 هزار شهید را تقدیم انقلاب كرده اند.
اجتمام * 7268 * 3063